Najnovšia verzia Windows 10 Technical Preview obsahuje aj novú generáciu internetového prehliadača s kódovým menom Spartan.

Tento prehliadač používa úplne inú rendrovaciu technológiu ako IE s cieľom dosiahnutia čo najväčšej rýchlosti a plynulosti práce. Hlavnú viditeľnú zmenu prináša pre zariadenia s dotykovým displejom. Do zobrazenej webovej stránky si totiž môžete písať poznámky a to prstom ale aj s využitím klávesnice. Tieto poznámky môžete následne poslať pomocou mailu alebo zdieľať cez sociálne siete, uložiť sa dajú aj do aplikácie OneNote.

Project Spartan takisto podporuje aj virtuálnu asistentku Cortana, zatiaľ je to len v angličtine. Cortana vám viac poradí pri hľadaní informácií alebo organizácií stretnutí, pričom komunikácia s ňou je predovšetkým hlasová. Môže ísť napr. o vyhľadanie reštaurácie, zozbieranie informácií z viacerých zdrojov alebo automatické vypĺňanie textových vstupov. Spartan ďalej ponúkne čítanie zobrazených stránok bez rušenia, na jednej stránke pritom môžete mať združené informácie z viacerých webových zdrojov.

Ak si chcete vyskúšať Project Spartan, potrebujete najnovšiu verziu Windows 10 Technical Preview, Build 10049. Inštalovať by ste túto verziu však nemali na produkčnom zariadení, môže obsahovať chyby, ide o beta verziu. Ak ešte nie ste zapojený do programu na testovanie tohto operačného systému, môžete tak zadarmo urobiť na adrese Windows Insider.

 

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.