Microsoft bližšie špecifikoval vydanie najnovšieho operačného systému. Na trh sa dostane v polovici roka.

Windows 10 bude od leta dostupný v 190 krajinách a v 111 jazykoch. Oznámil to Terry Myerson z Microsoftu na konferencii Windows Hardware Engineering Community (WinHEC) v Číne. Hoci konkrétny dátum vydania stále nie je známy, Microsoft upresnil aspoň kvartál, kedy môžeme operačný systém očakávať. Pôvodne sa totiž špekulovalo, že Windows 10 príde do našich počítačov až koncom roka.

Súčasťou oznámenia je aj informácia o spolupráci medzi Microsoftom a spoločnosťou Xiaomi. Tá umožní Microsoftu testovať modifikovanú ROM, ktorá obsahuje operačný systém Windows 10. Majitelia modelu Mi 4 dostanú možnosť experimentovať a do Android zariadenia si budú môcť nainštalovať operačný systém Windows 10. Zatiaľ nie je známe, ako bude celý proces fungovať. ROM však má ponúknuť plnohodnotný zážitok z používania operačného systému, zrovnateľný s oficiálnymi Windows Phone smartfónmi.

Windows 10 bude dostupný aj pre niektoré zariadenia s Androidom (Autor: en.miui.com)

Windows 10 bude dostupný aj pre niektoré zariadenia s Androidom (Autor: en.miui.com)

Windows 10 v znamení noviniek

Najnovšia verzia operačného systému prinesie virtuálneho asistenta Cortanu (tá chce infiltrovať aj všetky mobilné zariadenia), vylepšenú hernú aplikáciu Xbox, hranie Xbox One hier na počítači po lokálnej sieti, ale aj prepojenie počítačov a konzol Xbox One vo vybraných titulov. Výraznou novinkou bude úplne nový internetový prehliadač Spartan a vylepšené používateľské rozhranie s upravenou ponukou Štart.

Hráčov poteší technológia DirectX 12, ktorá dokáže efektívnejšie využívať výpočtovú silu počítača v hrách a majitelia Windows Phone telefónov by mali profitovať z univerzálnych aplikácií. Tie budú dostupné na počítačoch a konzole Xbox One. Súčasťou systému budú aj nové funkcie biometrickej autentifikácie a Microsoft chce takisto podporiť prepojenie nového systému s „Internetom vecí„.

Zadarmo aj pre pirátov

Operačný systém Windows 10 bude počas prvého roka dostupný zadarmo pre všetkých majiteľov systémov Windows 7, 8.1 a Windows Phone 8.1. A teraz pozor! Podľa servera Mashable dostanú bezplatný upgrade aj používatelia pirátskych kópií. Hovorca spoločnosti Microsoft totiž vo svojom vyhlásení povedal, že „Microsoft umožní bezplatný upgrade komukoľvek, aj používateľom pirátskych verzií. Veríme, že používatelia si uvedomia hodnotu licencovaného systému Windows. Chceme im uľahčiť cestu k legitímnym kópiám.

Hoci Microsoft na januárovom predstavení systému tvrdil, že bezplatný upgrade bude „iba na jeden rok„, neskôr svoje vyhlásenie zmenil. Používatelia si budú môcť stiahnuť Windows 10 zadarmo počas prvého roka a systém používať neobmedzenú dobu. Uvidíme, či takéto podmienky budú platiť aj pre používateľov, ktorí budú prechádzať na najnovšiu verziu z pirátskych kópií predchádzajúcich vydaní.

Doplnené: Piráti budú môcť aktualizovať systém bezplatne, licenciu si však budú musieť kúpiť.

Prechod na Windows 10 bude v niektorých prípadoch možný aj pomocou aktualizácie (Autor: VentureBeat)

Prechod na Windows 10 bude v niektorých prípadoch možný aj prostredníctvom aktualizácie (Autor: VentureBeat)

Microsoft zverejnil aj minimálne hardvérové nároky, ktoré budú musieť zariadenia spĺňať, aby zvládli prevádzku systému. Nie sú nijak prehnané a Windows 10 pobeží aj na cenovo dostupných tabletoch. Rozlíšenie minimálne 8-palcovej obrazovky nesmie byť menšie ako 800 × 600, operačná pamäť musí byť minimálne 1 GB a v prípade úložiska je potrebných aspoň 16 GB priestoru. Tieto údaje sa týkajú 32-bitovej verzie.

V prípade 64-bitovej verzie budete potrebovať 2 GB RAM a aspoň 20 GB úložisko. Procesor by mal mať frekvenciu aspoň 1 GHz a grafická karta musí byť kompatibilná s DirectX 9. Poznáme hardvérové nároky aj pre mobilnú verziu systému.

Hardvérové nároky mobilnej verzie (nástupca platformy Windows Phone) sú nasledujúce

Hardvérové nároky mobilnej verzie (nástupca platformy Windows Phone) sú nasledujúce

Zdroj: Windows Blog

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit