1. apríl. Aspoň dočasne, uvidíme o 2-3 roky 🙂

Microsoft sa rozhodol ukončiť vývoj mobilnej verzie systému Windows. Platformy Windows Phone a Windows 10 Mobile síce skončia, avšak telefóny chce Microsoft vyrábať aj naďalej. Vo vývoji je Surface Phone, ktorý sa dostane na trh počas jesene a prinesie viacero zmien. Tou najväčšou bude plnohodnotný Windows pod kapotou.

Microsoft síce pred rokom tvrdil, že Windows 10 Mobile je plnohodnotný systém, ktorý je súčasťou rodiny Windows zariadení. Bohužiaľ, realita je taká, že platforma trpí niekoľkými obmedzeniami. Tou najvýraznejšou je nemožnosť plnohodnotne využiť funkciu Continuum. Koncept vytvorenia plnohodnotného počítača z telefónu stroskotal na slabej kompatibilite aplikácií a slabšom výkone dnešných telefónov.

Microsoft si to samozrejme uvedomuje. Najskôr sa rozhodol obmedziť zoznam telefónov so systémom Windows Phone, ktoré dostanú aktualizáciu na Windows 10 Mobile. Následne počas konferencie Build 2016 oznámil, že platforma pre telefóny nie je tento rok prioritou. A najnovšie zistenia našej redakcie ponúkajú vysvetlenie celej situácie – Windows Mobile končí, odteraz bude v telefónoch od Microsoftu predinštalovaný iba plnohodnotný Windows.

Dve exkluzívne fotografie, ktoré zachytávajú plnohodnotný Windows v telefóne od Microsoftu. Kvôli neznámemu dizajnu Surface Phonu je na ilustračnom obrázku použitá Lumia, ktorá však plnohodnotný Windows nebude podporovať kvôli nedostatku výkonu

To v praxi okrem iného znamená, že používateľ sa bude môcť prepínať medzi desktopovým rozhraním a tzv. režimom telefónu. V praxi to funguje rovnako ako režim tabletu, ktorý je dnes súčasťou systému Windows 10. Je pravdepodobné, že väčšina používateľov bude režim telefónu využívať najčastejšie. Avšak aj vďaka zabudovanému stylusu, ktorý je súčasťou Surface Phonu, bude desktopový režim výborne využiteľný aj na malej obrazovke. Popravde, tento koncept dáva zmysel aj v súvislosti s ďalšou novinkou – platformou Windows Ink, ktorá prináša extra funkcie pri používaní stylusu.

Surface Phone nebude telefón pre masy, ktorý by konkuroval iPhonu a zariadeniam s Androidom. Microsoft však verí, že si nájde používateľskú základňu aj vďaka unikátnej funkcii – ako jediný bude ponúkať skutočne „desktopový“ operačný systém v tele telefónu.

Zdroj: 1. apríl

Prečítajte si aj:

Windows 10: Continuum a novinky mobilnej verzie

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit