Windows 10 Mobile končí, Microsoft bude do telefónov inštalovať „desktopovú“ verziu (1. apríl)

9

1. apríl. Aspoň dočasne, uvidíme o 2-3 roky 🙂

Microsoft sa rozhodol ukončiť vývoj mobilnej verzie systému Windows. Platformy Windows Phone a Windows 10 Mobile síce skončia, avšak telefóny chce Microsoft vyrábať aj naďalej. Vo vývoji je Surface Phone, ktorý sa dostane na trh počas jesene a prinesie viacero zmien. Tou najväčšou bude plnohodnotný Windows pod kapotou.

Microsoft síce pred rokom tvrdil, že Windows 10 Mobile je plnohodnotný systém, ktorý je súčasťou rodiny Windows zariadení. Bohužiaľ, realita je taká, že platforma trpí niekoľkými obmedzeniami. Tou najvýraznejšou je nemožnosť plnohodnotne využiť funkciu Continuum. Koncept vytvorenia plnohodnotného počítača z telefónu stroskotal na slabej kompatibilite aplikácií a slabšom výkone dnešných telefónov.

Microsoft si to samozrejme uvedomuje. Najskôr sa rozhodol obmedziť zoznam telefónov so systémom Windows Phone, ktoré dostanú aktualizáciu na Windows 10 Mobile. Následne počas konferencie Build 2016 oznámil, že platforma pre telefóny nie je tento rok prioritou. A najnovšie zistenia našej redakcie ponúkajú vysvetlenie celej situácie – Windows Mobile končí, odteraz bude v telefónoch od Microsoftu predinštalovaný iba plnohodnotný Windows.

Dve exkluzívne fotografie, ktoré zachytávajú plnohodnotný Windows v telefóne od Microsoftu. Kvôli neznámemu dizajnu Surface Phonu je na ilustračnom obrázku použitá Lumia, ktorá však plnohodnotný Windows nebude podporovať kvôli nedostatku výkonu

To v praxi okrem iného znamená, že používateľ sa bude môcť prepínať medzi desktopovým rozhraním a tzv. režimom telefónu. V praxi to funguje rovnako ako režim tabletu, ktorý je dnes súčasťou systému Windows 10. Je pravdepodobné, že väčšina používateľov bude režim telefónu využívať najčastejšie. Avšak aj vďaka zabudovanému stylusu, ktorý je súčasťou Surface Phonu, bude desktopový režim výborne využiteľný aj na malej obrazovke. Popravde, tento koncept dáva zmysel aj v súvislosti s ďalšou novinkou – platformou Windows Ink, ktorá prináša extra funkcie pri používaní stylusu.

Surface Phone nebude telefón pre masy, ktorý by konkuroval iPhonu a zariadeniam s Androidom. Microsoft však verí, že si nájde používateľskú základňu aj vďaka unikátnej funkcii – ako jediný bude ponúkať skutočne „desktopový“ operačný systém v tele telefónu.

Zdroj: 1. apríl

Prečítajte si aj:

Windows 10: Continuum a novinky mobilnej verzie

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

9 komentárov

 1. Pingback: Windows 10 PC and Mobile to Get “Chaseable” Live Tiles - Phones news alpha

 2. Pingback: When will my Lumia get Windows 10 Mobile? Everything you need to know - Phones news alpha

 3. Nie je pravda že Microsoft je jediný ktorý ponúka možnosť plnohodnotného desktopu. Canonical a’la Ubuntu to už dlhší čas ponuka taktiež. Koncept predstavili pred niekoľkými rokmi. Microsoft len doháňa zameškané.

 4. Microsoft síce pred rokom tvrdil, že Windows 10 Mobile je plnohodnotný systém, ktorý je súčasťou rodiny Windows zariadení. Bohužiaľ, realita je taká, že platforma trpí niekoľkými obmedzeniami.
  heh, dve sekundy mi trvalo zistiť, že win 10 mobile nie je ani z 1% použiteľný, ako reálny win desktop… a to bola ich obrovská chyba a neveril som, že skutočne spravia tento krok !
  ja desať rokov čakám na smartfón s windowsom, ktorý bude rovnaký, ale skutočne úplne rovnaký. potrebujem na tom pustiť všetky app, ktoré kedy kto na win od počiatkov vymyslel. nech toto spravia a ich telefon si prvý krát kúpim, nech bude stáť aj 700 €, také zariadenie totitž chýba na trhu a nikdy nebolo.
  android ? to je totálny odpad a apple, nech si svoj uzavretý svet za 900 € zožerie….
  toto je jediná a posledná šanca microsoftu. ak to poserú, ľudia na windows začnú zanevierať, resp. tento trend už dávno začal

 5. to čo je zase nejaký trápny vtípek na tretieho apríla ? videá som do môjho príspevku vôbec nedal a teraz môj odkaz vyzerá, akoby som bol debil…. ďakujem…

 6. skúsim svoj komentár napísať ešte raz….uvidíme

  heh, dve sekundy mi trvalo zistiť, že win10mobile nie je ani z 1% použiteľný, ako reálny win desktop… a to bola ich obrovská chyba a neveril som, že skutočne spravia tento krok !
  ja už desať rokov čakám na smartfón s windowsom, ktorý bude rovnaký, ale skutočne úplne rovnaký. potrebujem na tom pustiť všetky app, ktoré kedy kto na win od počiatkov vymyslel. nech toto spravia a ich telefon si prvý krát kúpim, nech bude stáť aj sedemsto €, také zariadenie totitž chýba na trhu a nikdy nebolo.
  android ? to je totálny odpad a apple, nech si svoj uzavretý svet za
  deväťsto € zožerie….
  toto je jediná a posledná šanca microsoftu. ak to poserú, ľudia na windows začnú zanevierať, resp. tento trend už dávno začal

 7. počkať, ono je to celé prvý apríl ? ak hej, tak ste úbohí chudáci…..neskutoční úbohí chudáci, ktorí ubližujú…..nenávidím tento deň…. nenávidím…keď sa aj vám stane niečo veľmi zlého na prvého apríla a nikto vám to nebude veriť a nakoniec umrie človek….možno že aj vám prejde smiech….a presne TO vám prajem, pokiaľ ste nás oklamali….

  ak ste slušné médium, POŽADUJEM vysvetlenie a ospravedlnenie pod týmto komentárom, prečo môj príspevok obsahuje trápne videá, ktoré ma len znemožňujú, ktoré som tam nikdy nevložil a potom chcem vysvetlenie, či je článok postavený na reálnom základe, ale ste obyčajní klamári ?

  žiaľ, som veľmi citlivý na takéto trápne výstrelky médií…nič nie je od novinára úbohejšie, ako ak vedome klame….

  pokiaľ je to skutočne výmysel, opustím vás ako čitateľ…. pretože ste ma veľmi sklamali…..

  Veľmi ma mrzí, ako dopadol jeden človek, ktorého nachytal google a vďaka tomu nenastúpil do práce….
  stále vám to príde vtipné ?

  že teraz nikto neprišiel o prácu ? viete čo ? mal by a to konkrétne Roman Kadlec za vedomú lož.

  Pokiaľ je táto správa pravdivá, hlboko sa Vám ospravedlňujem za moje správanie, žiaľ, nedalo sa inak….

  • Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za videá vo vašom komentári. Pravdepodobne ide o chybu v systéme, ktorý sa používa na komentovanie. Všimol som si, že videá sa objavili všade, kde ste v rámci vášho komentára spomenuli nejaké číslo. Upravil som ho teda tak, aby neboli číslovky samotné a poprosím nášho admina, aby zistil, prečo číslovka aktivuje vloženie videa. Doplnené: Už by to malo byť opravené

   K samotnému článku – klamstvom je tvrdenie, že Windows 10 Mobile končí. Tento systém nekončí. Čo sa týka ostatných informácií, skutočne plnohodnotný Windows 10 v telefónoch je niečo, čo by sme chceli vidieť aj my. Windows 10 Mobile nás v tomto smere trochu sklamal. Existencia desktopového systému pre telefóny nie je aktuálne potvrdená, avšak uvidíme o pár rokov – podľa nás je to cesta, ktorou by sa mohol Microsoft uberať. Predpokladom je existencia vhodných procesorov a prisposobenie platformy malym obrazovkam. Tento článok je teda fikcia, ktorá je založená aj na reálnych základoch (funkcia Continuum a jej další vývoj, Windows Ink ako platforma na prepojenie stylusu a počítača, ktorá by podľa nás výborne fungovala na telefónoch, doteraz neohlásený Surface Phone o ktorom sa veľa šepká a mohli by sme ho spoznať počas jesene, pričom by mal priniesť nadštandardné funkcie v rámci telefónov) avšak na jej konci je jasne uverejnené, že informácie treba brať s rezervou. Vedome klamať sme nikoho nechceli, preto aj zmienka o 1. apríli na konci článku.

  • Dobrý deň, vyjadrím s pozície šéfredaktora. Je zrejmé, že nenávidíte prvý apríl a máte na to plné právo. My zase máme prvé právo zažartovať si v tento deň a tak sme aj urobili. Nie je na tom nič zlé a ani neobvyklé.
   Naše prvo-aprílové články boli smerované tak, že sme chceli poukázať na problém, ktorý by sa mal riešiť. Chceme mať plnohodnotný Windows na mobilných zariadeniach a ako vidno, nie sme v tom sami.
   Romana Kadlec nemá prečo prísť o prácu, Na obsahu článku sme sa spolu dohodli a spravoval ho dobre. Zároveň ho považujem za jedného z najschopnejších IT novinárov na Slovensku.
   Pokiaľ sa neskôr rozhodnete k nám ako čitateľ znova vrátiť, radi vás znova privítame na našom serveri. Zatiaľ vám prajem všetko dobré a rada na záver – život nemožno brať až tak vážne. Niekedy je lepšie byť nad vecou.

Pridaj komentár