Microsoft pred pár dňami ohlásil, že Windows 10 sa dostane na trh v lete. Všetkých šokoval vyhlásením, že upgrade bude pre každého zadarmo.

Respektíve, že aktualizáciu na Windows 10 budú podporovať systémy Windows 7, 8 a 8.1 a to bez ohľadu na to, či ide o licencovanú kópiu alebo pirátsku verziu. Microsoft chce týmto krokom bojovať s pirátstvom, ktoré je v niektorých krajinách výrazným problémom.

Už vtedy sa nám nezdalo, že by výrobca rozdával svoj operačný systém každému za rovnakých podmienok. Bezplatná aktualizácia pre majiteľov platenej kópie dáva zmysel. Apple to robí dlhé roky a funguje to. Bolo len otázkou času, kedy sa o niečo podobné pokúsi aj Microsoft.

Avšak bezplatný Windows aj pre pirátov, to by bola veľmi agresívna stratégia. Totiž, ak by si mohol plnohodnotný Windows 10 stiahnuť bez platenia (aj keď len počas prvého roka) každý používateľ pirátskej verzie systémov Windows 7, 8 a 8,1, potom by bol operačný systém zadarmo defacto pre každého. Stačilo by si zohnať pirátsku verziu a následne ju aktualizovať.

Pozrite si novinky operačného systému Windows 10

Microsoft sa preto k celej situácii vyjadril a bližšie špecifikoval, ako bude aktualizácia pirátskej verzie fungovať v praxi. „Ak si používateľ aktualizuje nelegálnu verziu, aj jeho kópia Windows 10 bude označená ako nelegálna. Takáto kópia nie je podporovaná spoločnosťou Microsoft ani jej partnermi. Používanie pirátskeho softvéru predstavuje väčšie riziká z hľadiska bezpečnosti. Softvér nemusí bežať spoľahlivo a niektoré vlastnosti nemusia fungovať korektne,hovorí Microsoft.

Toto vyjadrenie je pomerne chaotické a nie je úplne jasné, čo tým chce Microsoft povedať. Bude používanie nelegálnej verzie systému Windows 10 časovo obmedzené alebo len takáto verzia nebude umožňovať inštaláciu aktualizácií? Prípadne, budú niektoré funkcie nedostupné?

Bez ohľadu na to, akým spôsobom bude nelicencovaná verzia obmedzená, Microsoft poskytne pirátom jednoduchý spôsob, ako si systém legalizovať. Budú si môcť kúpiť licenciu v novom Windows Obchode, rovnakým spôsobom, ako keby si kupovali niektorú z aplikácií. Cena licencie je zatiaľ neznáma.

Dnes vo Windows Obchode nakupujeme aplikácie. Čoskoro si v ňom budeme môcť zlegalizovať pirátsku kópiu systému Windows

Dnes vo Windows Obchode nakupujeme aplikácie. Čoskoro si v ňom budeme môcť zlegalizovať pirátsku kópiu systému Windows

Zdroj: ArsTechnica

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit