Najväčší slovenský štafetový beh na Slovensku „Od Tatier k Dunaju“ pobeží tento rok rekordných 215 tímov a až 3-ja sólo bežci.

Bežecké podujatie odštartuje cez víkend 17. augusta v Jasnej v Nízkych Tatrách a 345 km dlhú trasu ukončia bežci 18. augusta na nábreží Dunaja v Bratislave. Originálna mobilná aplikácia pre komunikáciu bežcov v tímoch či s organizátormi od hlavného partnera VÚB banky sa aj tento rok dočkala niekoľkých vylepšení.

Patrí medzi ne napríklad real time aktualizácia dát a push notifikácie. Bežci tento rok prispejú vďaka Nadácii VÚB občianskemu združeniu My sme les.

Aplikácia OTKD je tu po tretí raz. Zjednodušilo sa používateľské rozhranie. Bežci sa prihlásia jednoduchšie a sprehľadnili sa aj štatistiky. Silnou stránkou je off-line databáza v reálnom čase, vhodná práve v oblastiach, kde nie je signál. Na základe štatistík z minulých rokov je aplikácia silne využívaná v prvý deň behu.

Na Google Play ani AppStore od Applu ju zatiaľ nenájdete. Objaví sa pred samotným pretekom, nakoľko je potrebné do nej nahrať dáta účastníkov. Podľa Svetlany Margetovej, programátorky aplikácie a bežkyne, je silná prevaha androidových zariadení pred platformou iOS. Kým Android vedie radovo v stovkách zariadení, na iPhonoch bola nainštalovaná aplikácia radovo v desiatkach, dosiahla ale vyše 100 inštalácií.

Beh Od Tatier k Dunaju bude mať aj charitatívny rozmer. „Aj tento rok prispeje Nadácia VÚB banky sumou 1 € za každý 1 km/h, ktorou bežci pobežia na meranom úseku. Už minule sa nám osvedčil systém merania rýchlosti hneď na prvom úseku behu, kedy majú všetci ešte dostatok energie. Nadácia VÚB banky tento rok daruje peniaze občianskemu združeniu My sme les,“ povedala Martina Hrivnáková, riaditeľka odboru korporátnej a marketingovej komunikácie VÚB.

Trasa behu Od Tatier k Dunaju vedie zväčša (95 %) po asfaltových cestách 2. a 3. triedy, ale beží sa tiež cez lesy, horské cesty územím dvoch národných parkov, aj ponad vodu či cez centrá miest. Rozdelená je celkovo na 36 úsekov rôznej dĺžky (7 až 12 km) a náročnosti prevýšenia. Každý tím beží celú trasu štafetovým spôsobom, úsek beží vždy len jeden člen a ostatní sa presúvajú autami na ďalšie odovzdávanie štafety.

Polícia bude dohliadať na celej trati na zdarný a bezpečný priebeh podujatia. Chcel by som sa poďakovať za záštitu a podporu Prezídiu policajného zboru SR, ktoré je nám veľmi nápomocné,“ doplnil organizátor Štefan Šogor. Tradične sa pobeží aj cez centrum Banskej Bystrice, ďalej cez Tekov, Hont, Dolnú Nitru, ale aj cez Žitný ostrov a Gabčíkovo až do centra Bratislavy.

Na všetkých členov súťažiacich tímov, ktorí dobehnú v nedeľu 18. augusta do cieľa na nábreží Dunaja v Bratislave, čaká pamätná medaila a občerstvenie. Víťazné tímy s troma najlepšími časmi v každej kategórii si odnesú trofej.

Generálnymi partnerom behu je spoločnosť X-NET, ktorá v rámci svojho cloudu poskytuje aktuálnu tabuľku dĺžok jednotlivých úsekov pre bežcov a mapové podklady. X-net je systémový integrátor zaoberajúci sa informačno-komunikačnými riešeniami s pridanou hodnotou a komplexnými službami v oblasti bezpečnosti sietí a informačných aktív. Poskytuje tiež cloud cumputing a kompletný outsoursing IT infrašruktúr.

Jedným z dvoch hlavných partnerov je VÚB banka. Všeobecná úverová banka pomohla realizovať praktickú aplikáciu pre komunikáciu bežcov v jednotlivých tímoch navzájom, aj s organizátormi. V cieli zabezpečuje live prenos z finišu tímov. VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo so zastúpením vo viac ako 40 krajinách po svete. Služby na Slovensku poskytuje cez sieť 169 retailových a 29 firemných pobočiek a 11 hypotekárnych centier.

Už štvrtý rok je hlavným partnerom podujatia aj značka Zlatý Bažant Radler, ktorá je trhovým lídrom v kategórii nealkoholických radlerov. Zlatý Bažant Radler 0.0% obsahuje spektrum prírodných cukrov, antioxidanty, a má vhodný pomer sodíka a draslíka, čo z neho robí ideálny nápoj pre doplnenie tekutín a energie počas športového výkonu.

Všetky informácie o podujatí sú k dispozícii na webovej stránke www.odtatierkdunaju.sk.

Beh od Tatier k Dunaju

Do súperenia v behu Od Tatier k Dunaju sa môžu hlásiť bežci bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia, súťaží sa v piatich rôznych kategóriách. Najpočetnejšie zastúpené sú kategórie 9 až 12-členných zmiešaných, prípadne čisto mužských lebo ženských tímov. Každý člen pobeží minimálne 3 úseky, teda približne 30 km. Skúsenejší bežci vytvorili len 6-členné tímy, každý z nich teda pobeží až 60 kilometrov, keďže beží vždy dva štandardné úseky za sebou.

Tímy si volia vlastné názvy a kapitána, ktorý zodpovedá voči organizátorom za členov svojho tímu. Okrem poctivej prípravy pred behom je dôležité zvoliť si vhodnú taktiku a správne si úseky rozdeliť medzi členov tímu. Minuloroční víťazi celú trasu zdolali za 23 hodín a 33minút, jeden tím nedobehol do cieľa a dva tímy prekročili limit 36 hodín. Tento rok pobežia trať aj štyria sólo bežci, pričom jeden z nich si tento beh zopakuje druhýkrát.

Informácie k štafetovému behu Od Tatier k Dunaju v skratke:

 • Trať 345 km tvorí 36 úsekov rôznej dĺžky a namáhavosti (úseky majú 7 až 12 km).
 • Pri 9 až 12-člennom družstve každý absolvuje minimálne tri úseky, s odstupom 8 – 10 hod, spolu odbehne cca 30 km v priebehu necelých dvoch dní.
 • Spomedzi 36 úsekov je najťažší štvrtý, dlhý 12 km (z Ľupčianskej doliny na Železnô/ Partizánska Ľupča), ktorý má prevýšenie 500 metrov
 • Za orientáciu na trati zodpovedá každý tím samostatne, trať je miestami orientačne náročná. Vozidlá môžu počkať na bežca na problematických miestach a ukázať mu smer.
 • Motorové vozidlá s ostatnými členmi tímu sa presúvajú po trati behu, niektoré vyznačené úseky sú však pre autá neprejazdné.
 • Kategórie:

9 až 12-členné tímy / A) ALL – bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia; B) ŽENY – bez rozdielu veku, výkonnosti; C) MIX – bez rozdielu veku, výkonnosti (žien musí byť polovica alebo viac ako mužov)

6-členné tímy / E) ULTRA – bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia (ultramaratón)

ŠTART: Jasná, Demänovská dolina, sobota 17. augusta 2019, postupne od 8:00 do 15.00 h
CIEĽ: Tyršovo nábrežie, Bratislava, nedeľa 18. augusta 2019 od 13.00 h do 18.00 h

Organizátori:
Štefan Šogor, riaditeľ pretekov, hlavný organizátor behu, riaditeľ spoločnosti Top Koncept,
Miloš Zágoršek, výkonný riaditeľ behu, majiteľ produkčnej agentúry Quinta Essentia,

Ambasádori behu:
Gabriel Švajda, vytrvalostný bežec a hlavný poradca behu,
Gabriela Mihalčínová, ambasádorka behu a herečka,

Tvorkyňa aplikácie a bežkyňa:
Svetlana Margetová.

MAPA: http://bit.ly/2i2FyAL

Zaujímavosti z minulého roka behu Od Tatier k Dunaju:

 • Na štart sa postavilo 212 tímov a 2 sólo bežci, z toho jedna bola po prvýkrát žena.
 • Spolu sa behu zúčastnilo 2 500 bežcov, čo je historicky najväčší štafetový beh na Slovensku.
 • Bežci zabehli spolu 7 600 individuálnych behov – každý po cca 10 km, 2 ultra tímy bežali úseky po 20 km.
 • Spolu všetci odbehli bez mála 74 000 km, keby boli jedna veľká štafeta, tak prebehnú okolo celej zemegule skoro 2-krát.
 • Rozdali sme viac ako 2 800 funkčných tričiek, 10 000 zapínacích špendlíkov, 2 650 medailí, 132 trofejí a darčekov pre víťazov.
 • Pri značení trate sa použilo 200 kg bielej farby, najazdilo sa 4 000 km.
 • Všetky tímy sme on-line trackovali GPS zariadením, ktoré slúžilo, ako štafetový kolík.
 • V cieli sa zjedlo skoro 1 000 kg plnených šišiek pripravovaných priamo na mieste a vypilo viac ako 1 500 litrov piva.
 • Rozdali sme 8 000 litrov balenej vody a pojazdné bufety predali približne 900 porcií kávy.
 • Najstarším účastníkom bol 68 ročný pán, najmladším bol 16-ročný chlapec, ktorý štartoval na základe udelenej výnimky.
 • Najrýchlejší tím zabehol trať za 23 hod 33 min a 42 s. Jeden tím nedobehol do cieľa a 2 tímy prekročili limit 36 hod.
 • Prvá sólo bežkyňa bola zo Slovinska a zabehla trať za 78 hod a 12 min. Z celkovo 7 sólo bežcov, ktorí historicky prebehli celú trať od Tatier k Dunaju, mala 4. najlepší čas.

Prečítajte si aj:

VÚB Banka podporuje platby cez Google Pay

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.