Včera, v utorok 24. marca bol Medzinárodný deň bez počítačov – Shutdown day.

V dnešnej dobe je však pomerne náročné predstaviť si niečo podobné v praxi. Jednak vzniká otázka, čo je to počítač, lebo úlohu klasických stolných PC a notebookov pomaly, ale iste preberajú mobilné zariadenia, hlavne smartfóny. Cez smartfóny už vybavujeme maily, dajú sa na nich pozrieť webové stránky, prečítať noviny a magazíny. Predstaviť si deň bez mobilného telefónu je v súčasnosti ešte náročnejšie.

Cez počítač sledujeme televíziu i filmy, nastupuje ich úloha v podobe elektronických kníh. Počítače stoja za riadením celého priemyslu, ich vypnutie by znamenalo prerušenie dodávky elektriny, vody aj plynu. Obmedzená by bola doprava a zásobovanie.

Na druhej strane je pravda, že niekedy je tých počítačov a smartfónov okolo nás veľa. Ľudia si totiž zvykli diskutovať na sociálnej sieti, cítia sa bezpečne v nebezpečnom internete a medzi sebou osobne chcú komunikovať skôr menej. Namiesto toho, aby si veci povedali priamo, posielajú si maily. Preto možno využiť Medzinárodný deň bez počítačov na to, aby ste sa medzi priateľmi a v kruhu rodiny konečne po dlhšej dobe poriadne porozprávali. Aký je vás názor na deň bez počítačov v roku 2015?

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.