Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nový systém snímačov automaticky zabraňuje zahmlievaniu vnútornej strany čelného skla

Mnohí z nás po sviatočnom prejedaní sa vyrážajú za športom, či už sa rozhodnú behať, bicyklovať, alebo zacvičiť si v posilňovni. Keď však nasadneme po náročnej fyzickej aktivite do auta, vzniká problém – zarosenie vnútornej strany čelného skla. A tým sa naša cesta domov zbytočne predĺži o pár minút.

Novinka vo vozidlách Ford však tomuto problému dokáže zabrániť. Meteorologická stanica na čelnom skle dokáže zaznamenať vlhkosť vo vzduchu kabíny ako aj zmeny teploty samotného skla. Na základe toho v prípade potreby automaticky aktivuje klimatizáciu a zvolí požadované nastavenie prúdenia vzduchu, aby sa zabránilo zaroseniu čelného skla.

New Ford Kuga Hybrid

New Ford Kuga Hybrid

Keďže možnosti cvičenia vo vnútri sú v súčasnosti obmedzené v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19, častokrát sa stáva, že ľudia sa nemôžu hneď po cvičení osprchovať. Ako informoval anglický mimorezortný verejný orgán Sport England, minulý rok v čase od marca do júna stúpol počet bežcov o 731-tisíc a cyklistov až o 1,2 milióna, zatiaľ čo v Nemecku vzrástol počet ľudí venujúcich sa behu o 42 percent. Údaje sú výsledkom úsilia ľudí zostať aktívni aj počas „lockdownu“.

Meteorologická stanica je umiestnená na čelnom skle v blízkosti spätného zrkadla. Systém má rozmery 5 x 3 cm a skladá sa z viacerých snímačov. Jeho najnovšia verzia, ktorou sú už vybavené modely SUV Ford Kuga a Explorer, zároveň prispieva k znižovaniu spotreby paliva aj emisií CO2 vďaka obmedzeniu používania kompresora klimatizácie.

Spoločnosť Ford začala spolupracovať s odborníkmi na zážitky vonku zo spoločnosti komoot, aby umožnila vodičom plánovať, riadiť a vychutnávať si skvelé dobrodružstvá vonku. Vodiči vybraných elektrifikovaných vozidiel značky Ford môžu využívať technológiu FordPass na odmrazovanie čelného skla a nastavenie teploty v kabíne ešte pred začiatkom cesty. Pre exteriér je k dispozícii patentovaná technológia od spoločnosti Ford s názvom QuickClear, ktorá odmrazí čelné sklo v priebehu niekoľkých sekúnd pomocou jedného tlačidla.

Citáty

„Čakať, kým sa vám po cvičení vyčistí zahmlené čelné sklo, je trochu nepríjemné – ale jazdiť bez toho, aby ste jasne videli na cestu pred sebou, môže byť nebezpečné. Táto technológia predvída problém a rieši ho bez toho, aby o tom vodič vôbec vedel.“ Ingo Krolewski, vedúci Odboru regulácie teploty a vlastností klimatizačných systémov spoločnosti Ford of Europe