Pred týždňom o malom, dnes o veľkom, samozrejme telefóne 🙂. V minulej časti RETRO blogu sme spomínali na kompaktný telefón Sony Ericsson T23O z roku 2003, dnes „cúvneme“ o dva roky späť a povieme si niečo o švédskom Ericssone A2628s.

Dominantná anténa, veľké zaoblené telo, dobrá klávesnica, veľký displej a neskutočne (blbo) riešené pripojenie batérie, to je v skratke Ericsson A2628s. A vy už isto viete, že týždeň ubehol ako voda a RETRO blog tu máme znova. A to znamená aj? Áno, samozrejme, „plodná“ informácia nesmie chýbať. Dnes dve, prvá správa znie, že od roku 2001 už nie je samostatný Ericsson a Sony, ale Sony Ericsson. A druhá záhadná správa je, že v septembri tohto roku zmizlo (záhadne 🙂 🙂 ) na Americkom ministerstve obrany – 2.3 bilióna dolárov. No, niekto si o „pár“ koruniek prilepšil.

Prejdime k veci, teda k Ericssonu. Dizajn švédskeho telefónu je už na prvý pohľad pútavý, hlavne veľkosťou antény. Z môjho pohľadu vyzerá celkom slušne. Prihliadnuc nato, že to bol telefón nižšej strednej triedy, má kvalitné spracovanie. Dodnes, a to bez zveličovania, vyzerá takmer ako nový. Jediné, čo už doslúžilo, je batéria, preto ho aktuálne nevieme zapnúť :). Jeho rozmery sú 131 x 51 x 25 mm s hmotnosťou 14O gramov, čo je stále menej, ako dosahuje väčšina moderných smart-tele-fónov.

Obhliadka telefónu: Predná strana obsahuje (zvrchu- smerom dolu) LED diódu signálu, slúchadlo v tvare loga Ericsson a veľký monochromatický (grafický) displej so zlatým lemom. V tomto leme sú obsiahnuté tri tlačidlá, špecifické „YES“ / „NO“ a „C“. Pod nimi sú dve šípky na pohyb doprava/doľava, ktoré slúžia aj na vstup do menu. Poslednou časťou je alfanumerická klávesnica s oválnymi tlačidlami. Celá klávesnica i displej je podsvietená na zeleno. Materiál klávesovej zostavy je tvrdý plast, čo zaručovalo presné ovládanie a písanie s výbornou odozvou. Takmer ako u Nokie.

Boky zariadenia sú takmer prázdne a jediný prvok nájdeme vo vrchnej časti ľavej strany. Je ním dvoj-tlačidlo, ktoré slúžilo na reguláciu hlasitosti počas hovoru. V pohotovostnom režime slúžilo na zistenie stavu telefónu. Spodok zariadenia tvorí starý konektor pre nabíjačku, slúchadlá a príslušenstvo. Vrchná časť obsahuje otvor reproduktoru a veľkú anténu, ktorá prechádza do zadnej časti, tá je taktiež prázdna. Nachádza sa tu len (na anténe) výstup pre externú anténu (+batériový kryt). Nechýba „3D“ logo spoločnosti, a tiež jej názov.

Vymeniteľné kryty, bez srandy :). Ericsson A2628s sa dal veľmi ľahko a šikovne rozobrať (a potom sa pozriete na riešenie batérie – a máte dosť), pričom ste mu (alebo sebe) mohli uštedriť iný „look“. Originálne kryty boli dostupné v dvoch farbách – ak sa nemýlim.

Funkcie – tak ako každý, dokázal volať a písať SMS správy – s vašou pomocou. Ale, napočudovanie sa tu toho našlo aj viac. Začneme pomerne veľkým displejom – štvorriadkovým s animáciami, ktorý v pohotovostnom režime zobrazoval čas, dátum, silu signálu, kapacitu batérie, názov operátora a dokonca aj zvolený profil. Prejdime do menu a jeho ponuky, nakoľko náš telefón (kvôli batérii) nejde zapnúť, video z prostredia menu nebude – naše :). Dobrí ľudia nahrali na YouTube veľmi podobné video, a tak si môžete zaspomínať, ako vyzeralo prostredie tohoto zariadenia.

Do menu sa vstupuje jednou zo šípok, ktorými následne v menu prehľadávate položky, celkom ich je 6 + možnosť vytvorenia vlastného menu – najpoužívanejších „aplikácií“.

Zaujímavosťou bola automatická nápoveda, ktorá sa vám objavila po chvíľke čakania na aktuálnej položke menu. Dnes už smiešna záležitosť, alebo potrebujete na SMS správy nápovedu? Ericsson disponoval, ako aj iné zariadenia, preklikávaním sa v menu cez čísla na klávesnici. Za zmienku určite stoja profily. V nich si môžete nastaviť hlasitosť, zvonenie, zvuk tlačidiel, osvetlenie a dokonca aj zvuk SMS správ – slušné na Low-End. To sa už chytá na Nokiu.

Volania a SMS správy neobsahovali nič prevratné, len to najpotrebnejšie, teda presne to, čo sa od zariadenia za približne 4000 Slovenských korún očakávalo. Výhodou bola vlastná pamäť, aj keď malá, ale nie všetky zariadenia sa ňou mohli pochváliť. Do telefónu ste mohli uložiť 99 kontaktov, ktoré sa dali prezerať súčasne s tými na SIM karte. Pamäť pre SMS správy nebola žiadna, ale posledné – volané/prijaté/neprijaté hovory si Ericsson pamätal – presne 3O záznamov. Samozrejmosťou je rýchla voľba, ktorá sa uskutočňovala (po nastavení) dlhým podržaním číslic 2 až 9. Jednotka je hlasová schránka. K správam by som ešte dodal, že text ste videli na troch riadkoch (luxus 🙂) a odpočítavanie znakov chýbalo. Plusom je skupinové odosielanie správ, a tiež tvorba SMS skupín.

„Viete čo je vychytané? Hlasové vytáčanie! Nie, nie je to Siri, Alexa ani Google asistent J, ale bez väčších ťažkostí ste si mohli nastaviť hlasovú „stopu“ pre zvolený kontakt. Následne, po dlhom podržaní tlačidla YES, ste ju vyslovili – hotovo, už voláte. Zvukových stôp pre kontakty mohlo byť max. 10.“

To ja základ, ale čerešničkou je vytáčaný dátový prenos CSD s maximálnou rýchlosťou 9.6 kbps. To je už niečo, starček toho veľa nemal, ale tie „internety“, aj keď v základnej podobe, mu nechýbali. Takže ste mohli aj WAP-ovať, a to na celých troch riadkoch + jeden zobrazoval názov stránky. K tomu sa pridružovalo aj použite základného mailu a dokonca vám pamäť telefónu umožnila uložiť 10 mailových kontaktov, aj to sa ráta :).

Batéria a jej uloženie je neuveriteľné. Patent za všetky drobné. Za prvé, batériu vsádzate špeciálnym „chvatom“ :), čo je „skvelé“.  A napokon, ona nemá bežné kontakty, ona má káblové pripojenie s konektorom, ak ste s ňou neopatrne narábali, viete ako to dopadlo? Presne, odtrhnuté káble! Buď ste si ich šikovne opravili (je to pracné, osobná skúsenosť) alebo ste si museli kúpiť novú batériu, toto riešenie by som návrhárovi otrepal o … klávesnicu J. Kapacita NiMH batérie bola 750 mAh (naše zariadenie má 1000 mAh batériu z A2818). Výdrž dosahovala okolo troch dní bežného používania, vrátane WAP-u, čo je prijateľný údaj, však?

Doplnkové funkcie v plnej výbave. Tento fešák mal v ponuke – kalkulačku, budík, hodiny, stopky, odpočítavanie a spomínané dátové a faxové volania. Celkom dobré na základný telefón. Dodajme, že A2628s pracuje v duálnom režime – 900/1800 MHz

Zábava spočívala v troch hrách – Bludisko, Erix a Tetris. Musím priznať, že Tetris je pre Ericsson tak príznačný, ako hadík pre Nokiu. Dalo sa sním pekne vyhrať – aj veľmi dlhé minúty. Stŕpnuté nohy na toalete by vedeli niečo porozprávať :). Okrem toho ste sa mohli zahrať na skladateľa hudby a vytvoriť 4 vlastné melódie. Predinštalovaných bolo 14 melódií.

Vieme, že vám je to ľúto, ale sme na konci ďalšieho RETRO blogu 🙂 , ktorý bol, veríme, že opäť zaujímavý a obnovil vo vás pár pekných spomienok na toto „chutné“ zariadenie. 16 rokov dozadu je nejaký čas, ale tento Ericsson vyzerá ako by bol nestarnúci. To sa nám na týchto starinách páči najviac. Kto tento telefón používal, vie o čom hovorím, a tiež vie, že to bol slušný telefón za relatívnych pár korún. Ďakujeme za Vašu pozornosť a tešíme sa na Vás opäť o týždeň, v ďalšom RETRO blogu, ktorý je tu pre vás.

Ak ste niektorú časť nášho RETRO blogu vynechali, všetky nájdete pod rovnomenným názvom – Zaspomínajte si s TOUCHIT.

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE