Pohodlne sa usaďte a poďte si spolu s nami zaspomínať na zaujímavé zariadenia, ktoré menili dobu a majú vysokú hodnotu, ktorá sa nemeria peniazmi. Dnes väčšinu týchto zariadení nájdeme len v našich spomienkach alebo v lepšom prípade vo vitrínach.

lomo-smena-8m-29

Ako už viete, týždeň ubehol ako voda a obľúbený RETRO blog tu máme znova. Dnes sa vrátime späť v čase o niekoľko desaťročí, presnejšie do prelomu 70-tyh / 80-tych rokov. V tomto čase továreň LOMO v Sankt Peterburgu produkovala fotoaparáty – LOMO SMENA 8M, ktoré boli prioritne určené pre tvrdo pracujúcu sovietsku mládež. Samozrejme, že sa dostali aj k nám, a taktiež do celého sveta. SMENA 8M bol lacný kompaktný fotoaparát, na ktorý s radosťou spomínajú viacerý (v tej dobe) začínajúci fotografi a deti, ktoré mali tú možnosť s týmto zariadením fotografovať.

„Išlo o veľmi jednoduchý fotoaparát v pomerne kompaktom tele s minimálnou hmotnosťou, ktorý dnes, ako starožitnosť, nemá veľkú finančnú hodnotu, skôr duševnú pre jednotlivcov“.

lomo-smena-8m-10

Dizajn fotoaparátu bol klasického sovietskeho „štýlu“ s vyhotovením z ľahkého plastu a hliníka. V prednej časti sa nachádza objektív (nevymeniteľný) s rôznymi nastaveniami, prípojka na externý blesk a mechanická uzávierka. V zadnej časti (vľavo hore) je malý hľadáčik, (vpravo hore) koliesko pretáčania filmu, (v strede) koliesko počítadla a samotný kryt 35 mm filmu, ktorý tvorí takmer celú zadnú časť a otvára sa tlačidlom v ľavom boku. Pravý bok je prázdny a v spodnej časti sa nachádza, len závit na pripevnenie k statívu alebo prichytenie puzdra. Vrchná časť disponuje tlačidlom spúšte uzávierky, koľajnicou pre externý blesk a navíjacím kolieskom filmu. Vyhotovenie bolo skutočne jednoduché, bez akýchkoľvek výdobytkov doby, fotoaparát predsa „útočil“ cenou, o ktorej síce nemáme presné informácie, ale pohybovala sa v nízkej úrovni.

LOMO SMENA 8M bol jednoduchý kompakt, ktorý dokázal (dokáže) zhotoviť podivuhodné fotografie so zatmenými okrajmi, žiarivými farbami a krásnou atmosférou. To všetko bez akejkoľvek digitálnej techniky alebo „fotošopu“. Každá jedna fotografia z tohto fotoaparátu bola nezameniteľný originál.

Fotografie zhotovené s fotoaparátom LOMO SMENA 8M

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

„Na tento fotoaparát si veľmi dobre pamätám aj ja, (aj keď som nebol jeho používateľom) ako objekt fotenia. Všetky vzniknuté fotografie mali svoju osobitú atmosféru a občas, vďaka nepretočenému filmu, vznikli skutočné (preexponované) unikáty. Toto sa vám s novými digitálmi nemôže stať“.   

Čo vlastne ponúkol tento fotoaparát svojím používateľom?

Objektív (Triplet 43/40 mm, F/4) používa vysoko kontrastnú sklenenú šošovku, ktorá sa skladá z troch samostatných prvkov a antireflexnej vrstvy. Ponúkol výnimočne ostrý obraz a hlboké (pútavé – pastelové) farby.

lomo-smena-8m-13

Ovládanie manuálnej clony umožňovalo zvoliť veľkosť otvorenia membrány s rôznym clonovým číslom, od f/4 cez f/5,5 – f/8 – f/11 – f/16 (najmenší možný otvor). Čím je otvor väčší, tým viac svetla sa dokáže cez šošovku prijať (slabšia hĺbka ostrosti). Naopak, čím je otvor menší, tým spravíte väčšiu hĺbku ostrosti.

lomo-smena-8m-20

Manuálne nastaviteľná rýchlosť mechanickej uzávierky s oceľovým krúžkom disponuje nasledujúcimi rýchlosťami: 1/250 – 1/125 – 1/60 – 1/30 – 1/15 a „B“ ( „B“ znamená, že uzávierka zostane otvorená tak dlho, ako dlho podržíte spúšť)

lomo-smena-8m-16

Nastavenie správnej expozície za pomoci znázornených ikoniek (slnko, zamračené, polooblačno, oblačno a oblačno s dažďom) bolo skutočne funkčné. Veľmi dobre sa od toho dalo odraziť a zhotoviť tak výborné fotografie.

lomo-smena-8m-15

Prevíjanie filmu je konštrukčne nezávislé na naťahovaní spúšte (uzávierky) a preto sa s týmto fotoaparátom veľmi ľahko dvoj-exponuje, čo má v určitej miere svoje výhody, ale aj nevýhody.

lomo-smena-8m-27

Hľadáčik je jednoduché okienko v ľavom vrchnom rohu – nazývaný aj „stracáčik“. Nakoľko to, čo ste cez neho videli, sa od reálnej fotografie veľmi odlišovalo. V skutočnosti mál fotoaparát väčší záber – vertikálne i horizontálne.

lomo-smena-8m-2

Technické špecifikácie:

  • Rozmery: 70 × 100 × 60 mm
  • Hmotnosť: 289 gramov
  • Typ filmu: všetky štandardné 35 mm filmy
  • Objektív: Triplet 43/40 mm, f/4
  • Ohnisková vzdialenosť: 1 / 1,2 / 1,5 / 2 / 2,5 / 3 / 4 / 8 až nekonečno
  • Rozsah uzávierky: B, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250
  • Zloženie clonového krúžku: 8 lopatiek
  • Otvory clony: f/4 – f/5,6 – f/8 – f/11 – f/16
  • Blesk: pripojiteľný, napájaný z elektrickej siete

lomo-smena-8m-17

Pamätáte si na tento unikát aj vy? Nachádzal sa v mnohých domácnostiach a vďaka nemu sa môžeme kochať krásnymi spomienkami na časy dávno minulé. Nechýbalo mu ani klasické puzdro s nastaviteľným povrazom na krk (materiál si netrúfame pomenovať). Zaujímavosťou bol aj pripojiteľný blesk (výrobca mechanika Praha), ktorý bol napájaný z elektrickej siete, a tak podstatne obmedzený. To ho predurčovalo (blesk), len na interiérové použitie, teda vo väčšine prípadov. Výnimočnou bola však jeho sila a intenzita – „Niekoľkokrát som si sním, len tak, bleskol do očí, bola to zábavka detských čias“.

„Tak čo, máte aj vy spomienky na toto skvelé zariadenie, ktoré bolo strojcom mnohých spomienok? Ak áno, určite sa o tie spomienky podeľte aj snami a s ostatnými čitateľmi. Budeme radi.“

mon

Čo k tomu dodať, tento fotoaparát je neskutočná dávka nostalgie, ktorá veríme, že nie je len v nás. Týmto sa náš i váš obľúbený blog – zaspomínajte si s TOUCHIT uberá ku koncu a mi sa na vás tešíme opäť o týždeň s ďalším zaujímavým a hlavne starým zariadením zo sveta technológií. Nedávno sme spomínali aj na skutočnú „čerešničku“ – Flexaret IVa, tak ak aj vás baví fotografia a všetko s ňou spojené, pozrite si aj túto skvelú spomienku z roku 1958.

Ak ste nejakú časť RETRO blogu – Zaspomínajte si TOUCHIT vynechali, všetky nájdete pod jedným a totožným názvom – Zaspomínajte si s TOUCHIT.

 Zdroj fotografií: www.microsites.lomography.com / www.thedominica.sk

 

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE