Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Používanie technológií na rozhovor s kamarátmi, počúvanie hudby, objavovanie nových záujmov a dokonca ani hranie hier s mierou závislosť na internete nespôsobí.

Ak má dieťa dostatok času na všetky ostatné bežné činnosti. Napriek tomu je závislosť na internete veľkou hrozbou aj pre deti a mladých, ktorí trávia online oveľa viac času ako dospelí. Aj o tom sa dozvedeli študenti Detskej univerzity na workshopoch v spoločnosti Lenovo.

Pripojenie na internet je dnes už takmer základným právom každého jedného Európana. Čoraz viac využívajú internet aj deti a mladí ľudia a svet technológií prichádza neustále s novými a sofistikovanejšími nástrojmi, ktoré majú mladých chrániť pred rizikami online. Sú však hrozby, kde si musia poradiť či už s pomocou rodičov alebo úplne sami. Medzi tie novšie nástrahy patria aj hoaxy a závislosť na internete ako takom. Práve osvete o týchto novodobých neduhoch sa venovali aj workshopy pre 20 detí z Detskej univerzity, ktoré si pre ne pripravila spoločnosť Lenovo, globálny líder na trhu s počítačmi.

„Deti a mladí ľudia sa musia cítiť na internete v bezpečí. Je prirodzené, že ako výrobca počítačov pociťujeme zodpovednosť za to, aby bolo používanie našich produktov bezpečné. Už pri dizajnovaní našich zariadení si preto dávame záležať na rôznych bezpečnostných funkciách a prvkoch, no v prvom rade potrebujeme deti naučiť digitálne zručnosti a kritické myslenie, aby sa dokázali bezpečne orientovať v online svete aj samy. Preto je osveta, ktorej sa venujeme v Lenovo roky, taká dôležitá,“ povedal Vladimír Varzaly, country manager spoločnosti Lenovo.

Podľa posledných dostupných prieskumov, internet využíva 84,8% Slovákov (Internet World Statistics, 2020) a takmer polovica Slovákov (45%) sa na internet pripája každý deň (SAV, 2022).

Závislosť od internetu zatiaľ nie je uznaná za diagnostikovateľnú duševnú poruchu na rozdiel od gamingu, no problémy vyplývajúce z nadmerného používania internetu si zaslúžia pozornosť.  Ohrození sú najmä mladí ľudia, ktorí trávia na internete oveľa viac času než dospelí.

Trávenie neúmerného času online sa stáva problémom, keď to narúša schopnosť dieťaťa či mladého človeka viesť normálny život. „Sociálne siete či online hry vedia byť pre detský mozog natoľko stimulujúce, že zabúdajú na prestávky, vynechávajú jedlo, spánok, nesústredia sa na školu, netrávia čas s kamarátmi či rodinou. Intenzívna prítomnosť na sociálnych sieťach im zasa môže spôsobovať úzkosti a depresie. Internetu sa ale netreba báť, ak sa využíva s rozumom. Kľúčové je, aby čas, ktorý deti a mladí ľudia na internete trávia, venovali činnostiam primeraným ich veku,“ hovorí Matej Šťavina zo spoločnosti Lenovo, ktorý sa venuje vzdelávaniu detí a mladých ľudí na školách.

Na internete a sociálnych sieťach sú ako doma aj známi influenceri a tvorcovia obsahu Matej Slažanský alias Selassie a Sandra Sviteková alias Dejepis inak. „Povolaním som učiteľka, ale tisíce študentov učím na internete. Deti, ktoré dnes využívajú technológie úplne prirodzene odmalička, učím v prvom rade to, že nestačí byť iba digitálne natívny, ale nesmieme zostávať digitálne naivní,“ hovorí Sandra Sviteková alias Dejepis inak.

„Internet vie byť nebezpečné miesto, ale nemusí byť. Stačí vedieť, ako k nemu pristupovať. To, čo vidíme na internete je fikcia. Mnoho vecí je tu oveľa exponovanejších – napríklad nepravdivé informácie či nenávistné prejavy. Treba sa naučiť, ako sa voči nim brániť,“ dopĺňa ju Matej Slažanský alias Selassie.

Aké typy závislostí na internete sú najvypuklejšie?

Závislosť na internete je široký pojem, ktorý zahŕňa celú škálu správania a hoci neexistujú oficiálne diagnostické postupy a kritériá, je viacero typov závislosti na internete, na ktoré si treba dať pozor.

  • Online vzťahy – či už cez sociálne siete alebo rôzne chatovacie miestnosti, pre ktoré dokáže človek zanedbávať vzťahy v reálnom živote. Často pod vymyslenou identitou. Závislý človek si môže takto vypestovať nerealistické očakávania týkajúce sa osobných interakcií či neschopnosť nadväzovať vzťahy v reálnom živote. Posledné štúdie ukazujú, že až 10% používateľov sociálnych sietí je na nich závislých.
  • Nutkavé používanie internetu – interaktívne online aktivity ako online hazardné hry, online obchodovanie na burzách, online aukcie či online nakupovanie, ktoré predstavujú riziko najmä pre vašu peňaženku či pracovnú morálku ale aj medziľudské vzťahy.
  • Kompulzívne vyhľadávanie informácií – často u ľudí s predispozíciou na obsesívno-kompulzívnu poruchu, kedy má závislý neovládateľnú potrebu zbierať a organizovať informácie, čo môže znižovať jeho produktivitu v práci či v škole.
  • Závislosť na počítačových hrách – nemusí ísť ani o online hry. Jediná porucha, ktorá bola oficiálne uznaná a zahrnutá do Medzinárodnej klasifikácie chorôb (IDC-11).

Značky: