Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Opäť zabojujú o víťazstvo.

Žiaci tímu TalentumSAP uspeli v stredoeurópskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (FLL) a postúpili do európskeho finále. V  Tenerife budú mať jedinečnú šancu nadviazať na úspech z roku 2015 a zaradiť sa medzi najlepších mladých expertov v robotike na starom kontinente.

Tretie miesto na FIRST LEGO League World Festival 2015 v americkom St. Louise bolo vyvrcholením vlaňajšej snahy mladých Košičanov. V tomto roku so svojím novým projektom odštartovali víťazstvom v regionálnom kole FLL a vďaka siedmemu miestu v konkurencii 26 tímov z krajín V4, Nemecka, Švajčiarska a Rakúska sa dokázali kvalifikovať aj do májového európskeho finále v Španielsku. „Hoci najskúsenejší členovia už dovŕšili vekovú hranicu 16 rokov a súčasný tím je zložený zo siedmich mladších žiakov, opäť sa im podarilo poskladať šikovného robota a vymyslieť inovatívny výskumný projekt,“ pochválila svojich zverencov mentorka TalentumSAP Angelika Haneszová.

DSC_9475_web2016_3_nowat

Robot zostrojený z LEGO súčiastok musí byť schopný autonómne splniť úlohy na terénnom stole s rozmermi 1,5 x 2,5 metra. Patria medzi ne napríklad búranie, odstránenie a triedenie odpadov z prostredia, kompostovanie či recyklácia. Ochrane životného prostredia sa venuje aj výskumný projekt, ktorý žiaci z TalentumSAP vymysleli. „Náš inteligentný smetný kôš Alphabox má lis na stláčanie PET fliaš, ultrasonický senzor, ktorý zisťuje hladinu odpadu a v prípade naplnenia koša SMS správou informuje dispečink. A aj dymový detektor, ktorý pomocou led pásov signalizuje vznik požiaru,“ vysvetľuje jeden z členov tímu Zoltán Szitás. Jeho technické riešenie a využiteľnosť museli v rámci FLL Central Europe Final odprezentovať pred medzinárodnou odbornou porotou v angličtine.

„Musím všetkým členom tímu, ako aj pani Angelike Haneszovej poďakovať za vynikajúcu reprezentáciu nielen našej spoločnosti, ale aj celého Slovenska. Som presvedčený, že tak ako vlani aj tento rok ešte nepovedali konečné slovo a uspejú aj počas finálového kola v Tenerife,“ povedal Richard Guga, generálny riaditeľ spoločnosti SAP Slovensko, ktorá družstvo Nadácie Talentum Cassoviensis podporuje.

FIRST LEGO League je robotická súťaž pre žiakov základných škôl a gymnázií. FLL Open European Championship v Španielsku bude 3. až 7. mája. Zúčastní sa ho 90 tímov z 50-tich štátov.

Značky: