Zostaň Zdravý: Táto aplikácia vás upozorní, ak sa vo vašom okolí nachádzal niekto s koronavírusom

0

Aktuálne je dostupná pre Android, iOS verzia je v schvaľovaní.

Slováci vytvorili mobilnú aplikáciu Zostaň Zdravý, ktorej cieľom je upozorniť vás na to, ak sa vo vašom okolí nachádzal niekto s koronavírusom.

Ako uvádzajú autori aplikácie, pomocou Zostaň Zdravý si môžu ľudia priamo z aplikácie vybrať možnosť otestovať sa na COVID-19 a zároveň do nej naspäť dostanú informáciu o pozitivite, bez potreby niekam volať či chodiť. V prípade, že anonymný identifikátor bude referenčným centrom/laboratóriom/lekárom označený ako pozitívny, aplikácia v takom prípade automaticky upozorní ostatné, ktoré s ňou boli v blízkosti za poslednú dobu, samozrejme anonymne.

Aplikácia Zostaň Zdravý

Aplikácia Zostaň Zdravý. Zdroj: Zostaň Zdravý

Týmto sa stretnutia na mapách príslušných používateľov zobrazia ako rizikové. Aplikácia sa teda snaží obmedzovať nekontrolovateľné šírenie infekcie predovšetkým aspymptomatickými bacilonosičmi. Či sa jej to podarí, resp. jej reálny prínos ukáže až čas. Podobné aplikácie fungujú už v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku.

Zostaň Zdravý nesleduje používateľa ako iné aplikácie, zaznamenáva si výlučne stretnutia s inými aplikáciami. Aj iné aplikácie sú anonymné. Ak sa raz v budúcnosti ukáže jedno alebo viac z týchto stretnutí ako stretnutie s infikovaným, aplikácia upozorní na tieto stretnutia.

Aplikácia takisto obsahuje aktuálne informácie o počte infikovaných koronavírusom na Slovensku. Stiahnuť si ju môžete z Obchodu Play pre Android.

App Store

Zostaň Zdravý pre Android. iOS verzia sa schvaľuje

Zdroj: Zostaň Zdravý

Prečítajte si aj:

Ako sledovať vývoj koronavírusu na počítači či smartfóne: Vyskúšajte nový nástroj od Microsoftu

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

Pridaj komentár