Revolúcia príde až v novembri, nateraz si musíme vystačiť s evolúciou

Sklo, bezdrôtové nabíjanie, nový procesor, vylepšený fotoaparát a? A nič? Prvá otázka, ktorá mi prebehla hlavou, znie jednoducho. Čo ponúkne iPhone 8 používateľom sedmičiek? Najprv však jedna faktická poznámka, ak porovnávate iPhone 8 s iPhonom 6 alebo 6s, tak to nie je správne. Dizajn je síce podobný, ale už na prvý pohľad ide o dve odlišné zariadenia. Ak sa aspoň trošku zaujímate o smartfóny, rozdiel (bez puzdra) musíte spoznať ihneď. Objektív fotoaparátu je výrazne väčší a samozrejme tu máme aj sklo na zadnej strane, ktoré sa objavilo naposledy na iPhone 4/4s. Áno, veľkosť a tvary sú rovnaké, ale detailov, ktoré tieto zariadenia odlišujú je dostatok.

iPhone 8 a iPhone 6s

Z pohľadu dizajnu je iPhone 8 zaujímavým zariadením, ktorého tvary síce poznáme, ale spracovanie má niečo do seba, je tam istý rukopis. Je to ako starý priateľ, ktorého máme radi a sme naňho zvyknutí (alebo som staromódny?). Sklenená zadná strana je aktuálne trendom, ale osobne som zástancom celokovových zariadení. K pocitu neistoty mi pridáva aj fakt, že ak telefón spadne akoukoľvek stranou, prichádza väčšinou „bad day“. Len pre zaujímavosť, výmena zadného krytu, resp. aj rámu bude stáť približne 400 eur. Výmena displeja okolo 450 eur, čo už nie je žiadna sranda. Subjektívne sa mi páči aj vystupujúci objektív fotoaparátu a jeho umiestnenie.

iPhone 8 a 8 Plus má odolnosť voči vode na úrovni IP67

Novinky a porovnanie s iPhone 7 Plus (sedmičku nemáme k dispozícii)

Dobrým zvykom je, že každá novinka má nový procesor. V tomto prípade je to 6-jadrový Apple A11 Bionic so 64-bitovou architektúrou. Nový čip využíva aj umelú inteligenciu (Neural engine), čím zvláda spracovať milióny procesov za krátky čas. Grafický procesor je tiež vlastnej výroby, ale jeho špecifikácia nie je úplne známa. Sériu noviniek dopĺňa pohybový koprocesor s označením M11.

S novým procesorom prichádzajú aj nové možnosti, najmä čo sa týka rozšírenej reality (AR). V porovnaní s iPhone 7 Plus je však rozdiel v rýchlosti tak malý, že v tomto smere nevidíme nutnosť prechodu na novšiu generáciu. Ak vlastníte iPhone 6 / 6s, tak tam bude rozdiel v rýchlosti a stabilite výraznejší. Uzavrime to tým, že iPhone 8 má plynulý a rýchly chod, bez akýchkoľvek problémov a zaváhaní, ale nato sme si už zvykli.

Staronový IPS Retina HD displej má veľkosť 4,7-palca a podporu 3D touch. Novinkou je integrácia True Tone, čiže zobrazenie „skutočného tónu farieb“. Tu je poznať rozdiel, nakoľko sú farby podstatne sýtejšie a jasnejšie. Biela však nie je tak bielou, na akú sme boli zvyknutí. Intenzívnejšiu farebnosť poznať najme pri vytvorených fotografiách a porovnaní s predchodcom (podobá sa to trošku na AMOLED) Ak by vám True Tone zobrazenie nevyhovovalo, dá sa vypnúť. Spomeňme aj podporu HDR (Dolby Vision) video obsahu, ktorý môžete na osmičke sledovať.

Nový fotoaparát má rozlíšenie 12 Mpx, clonu f/1,8, optickú stabilizáciu obrazu a podporu 5-násobného digitálneho zoomu. Integrovaný je aj nový farebný filter, čo je na fotografiách poznať. Novinkou je aj nahrávanie 4K videa so 60 fps a spomaleného Full HD videa s 240 fps. Fotoaparát sme v rýchlosti porovnávali s väčším predchodcom – iPhone 7 Plus a rozdiel je skutočne viditeľný. Osmička má na fotografiách viac detailov, sýtejšie farby a intenzívnejší dynamický rozsah. Pozrite si aj veľké porovnanie fotoaparátu s Galaxy Note8.

4K video so 60 fps je zaujímavé z pohľadu dynamických záberov, pričom zaberá veľa pamäte. Taktiež treba myslieť nato, že nie každé zariadenie (zatiaľ) dokáže prehrať 4K pri 60 fps. Spomalené Full HD video s 240 fps je ostrejšie a tu je tiež vidieť pokrok. Stále to však nie je Xperia s 960 fps. Predný fotoaparát zostáva nezmenený, akurát sú fotografie jasnejšie a majú sýtejšie farby vďaka displeju. Veľa však záleží na fotografovanej scéne.

Batéria má kapacitu 1821 mAh a medziročne si pohoršila (iPhone 7 – 1960 mAh). Výdrž je ťažko po necelých dvoch dňoch konštatovať, nakoľko ho skutočne intenzívne používam a na jedno nabitie dám max. 10 – 12 hodín. V tejto sekcii však prichádza jedna „revolúcia“ – iPhone sa dá konečne nabíjať bezdrôtovo. Subjektívne, toto mi nechýbalo, ale množstvo používateľov túto novinku privíta.

Bezdrôtové nabíjanie používa Qi štandard, čiže zariadenie nabijete s rôznymi nabíjačkami od viacerých výrobcov. Toto vyskúšame a výsledok nájdete v podrobnej recenzii. Ešte dodám, že sklo na zadnej strane je práve z tohoto dôvodu, inak by Apple zostal pri celokovovej konštrukcii. iPhone 8 podporuje aj rýchle nabíjanie, nie však pribalenou nabíjačkou. Ak chcete nabíjať rýchlo, musíte použiť USB-C nabíjačku od iPadu, resp. si kúpiť inú.

iPhone 8 už nabijete aj bezdrôtovo

Apple udáva, že iPhone 8 má vylepšené a o 25% hlasnejšie stereo reproduktory. To sme porovnávali s iPhone 7 Plus. Rozdiel síce počuť, ale musíte sa veľmi intenzívne započúvať. Ak sa už započúvate, zistíte, že aj hĺbky sú o kúsok intenzívnejšie. Novinkou je aj efektívnejší Bluetooth 5-generácie. Operačný systém v osmičke je iOS 11, ale ten už dobre poznáme.

Zachovaná zostala aj vode a prachu odolnosť, avšak bez akéhokoľvek štandardu. Apple udáva iba hodnotenie na úrovni IP67. Nezmenené zostávajú rozmery (osmička je ťažšia o 10 gramov), snímač odtlačkov prstov s haptickou odozvou (touch ID) a celkový dojem. Pamäťové verzie sú iba dve – 64 a 256 GB. Čo sa týka farieb, v ponuke budú tri možnosti – zlatá, strieborná a vesmírne šedá.

Už teraz sa tešíme na test iPhone 8 Plus, ktorý prináša nový portrétny režim. Našim rukám však neunikne ani revolučná novinka – iPhone X.

Za zapožičanie ďakujeme spoločnosti Slovak Telekom.

Prečítajte si aj:

Fototest Apple vs. Samsung: Veľké porovnanie fotoaparátov v iPhone 8, iPhone 8 Plus, Samsung Galaxy Note8 a Galaxy S8+

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE