Prichádza 5G-pokalypsa? Aký (ne)majú 5G siete dopad na naše zdravie

30

Doplnené: Detailnejší pohľad na tému 5G a zdravie nájdete v článku TÉMA: Strach z mobilných 5G sietí a realita

S novou generáciou mobilných sietí prichádza nová vlna článkov a názorov, ktoré upozorňujú na ich možnú škodlivosť na ľudské zdravie.

Sú mobilné siete škodlivé? Jednoznačná odpoveď zatiaľ neexistuje. A to aj napriek tomu, že vedci vykonali viacero výskumov na túto tému. Dôkaz, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil ich škodlivosť, však nemáme. Alebo teda, žiaden výskum doteraz nepotvrdil, že by naozaj škodili nášmu zdraviu.

Už takmer 30 rokov

Mobilné siete, tak ako ich poznáme, sú tu s nami už 28 rokov. V roku 1991 bola vo Fínsku spustená prvá 2G sieť na svete a dnes začínajú fungovať prvé 5G siete.

Podľa Davida Roberta Grimesa, ktorý sa venuje výskumu rakoviny na univerzite v Oxforde, sa však za toto obdobie neobjavil žiaden nárast vzniku rakoviny, ktorý by bol priamo spájaný s mobilnými telefónmi a sieťami. A pokiaľ by telefóny a mobilné siete rakovinu spôsobovali, pravdepodobne by sme za necelých 30 rokov mali spozorovať nejaké zmeny.

Grimes vo svojom článku pre britský The Guardian odkazuje na viacero štúdií a výskumov, ktoré sú zamerané konkrétne na prepojenie rakoviny mozgu a mobilné technológie. Jedna štúdia sledovala 5000 ľudí s rakovinou mozgu a snažila sa zistiť, či sa stav pacientov zhorší, keď budú dlhodobo používať telefón. Nezhoršil sa.

V Dánsku spravili výskum na vzorke takmer 360-tisíc ľudí počas obdobia 27 rokov. A opäť sa nedokázalo, že by telefóny či mobilné siete spôsobovali rakovinu. Podobné výsledky priniesli aj ďalšie výskumy, o ktorých sme dávnejšie písali v samostatných novinkách – TU a TU.

Objavili sa však aj výskumy, ktoré dospeli k tomu, že žiarenie z telefónov by pravdepodobne mohlo spôsobovať rakovinu. A takýchto štúdií nájdete niekoľko. Podľa ďalšej štúdie sa od roku 1995 do roku 2015 v Anglicku zvýšil počet pacientov s rakovinou mozgu o 30%. Výskum za to neviní mobilné siete, dôvodom má byť zmena životného štýlu a prostredia, v ktorom žijeme.

Jednoducho, v prípade škodlivosti mobilných sietí a telefónov sa pohybujeme v začarovanom kruhu. Je množstvo výskumov, ktoré nedokázali spojitosť medzi mobilnými sieťami a škodlivým dopadom na zdravie. Avšak dokedy existuje aspoň jeden, ktorý upozorňuje na potenciálne riziko, vždy tu budú pochybnosti. Často je však diskutabilná aj samotná metodika, ktorú vedci použijú k dosiahnutiu výsledku testu alebo výskumu.

Aj preto medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) tvrdí, že existujú obmedzené dôkazy, podľa ktorých by mohlo rádiofrekvenčné pole spôsobovať rakovinu. Agentúra tiež uvádza, že základňové stanice na vežiach alebo strechách budov generujú na ľudský mozog menej ako 1/100 žiarenia, ktoré môžete absorbovať počas aktívneho používania mobilného telefónu pri hlave.

Spôsobuje žiarenie z telefónov rakovinu? Zatiaľ neexistuje dôkaz

Výskum, ktorý spustil lavínu

Jednoznačného verdiktu o (ne)škodlivosti elektromagnetického žiarenia zo smartfónov a základňových staníc sa nedočkáme asi nikdy. Na internete však nájdete množstvo článkov, ktoré vás presvedčia o oboch pravdách.

Ako informuje The New York Times, fyzik Bill P. Curry vydal v roku 2000 správu, v ktorej poukázal na rastúce poškodenie mozgového tkaniva so zvyšujúcou sa frekvenciou rádiových vĺn. Curry robil tento test v snahe zistiť, nakoľko môžu byť škodlivé Wi-Fi siete v školských učebniach.

Curry však testoval dopad rádiových vĺn na mozgové bunky v laboratórnych podmienkach a bunky ožaroval priamo. Nebral do úvahy ľudskú kožu a skutočnosť, že koža funguje ako bariéra, ktorá rádiové vlny vysokých frekvencií neprepustí.

Na tento fakt upozornilo viacero expertov, ktorí označili Curryho výskum za nesprávny. Okrem iného aj profesor Christopher M. Collins z univerzity v New Yorku. Podľa neho nie sú vlny s vysokými frekvenciami pre ľudské telo viac nebezpečné, práve naopak. Výnimkou sú až extrémne vysoké frekvencie, ako je röntgenové žiarenie, kedy sa vlny, resp. lúče správajú inak.

Curryho výskum sa však stal základom pre ďalšie teórie a tie opakovane upozorňujú na vyššie zdravotné riziko rádiových vĺn na zdravie človeka. A práve tieto teórie sa často spomínajú ako argumenty proti výstavbe 5G sietí.

Curryho výskum na tému vplyvu rádiových vĺn na mozgové bunky. Tento výskum označili viacerí experti za nesprávny. Zdroj: NY Times

5G siete vraj spôsobujú potraty…

S príchodom 5G sietí sa totiž začínajú objavovať nové články, ktoré majú väčšinou diskutabilný základ. Príkladom je článok s názvom Unseen health dangers: 5G is exceptionally harmful to children, ktorý doslovne prepísali viaceré slovenské weby a ktorý sa virálne šíri sociálnymi sieťami aj na Slovensku.

Tento článok odkazuje na už spomenutú štúdiu, ktorá tvrdí, že telefóny by mohli teoreticky spôsobovať rakovinu a žiarenie môže byť nebezpečnejšie pre deti a mladých ľudí. Zvyšok článku však obsahuje vedecky nepodložené fakty, ako sú tvrdenia, že 5G siete zvyšujú mieru nespavosti, potratov, problémov s pamäťou, neurologických a iných porúch.

Článok takisto vychádza z tvrdenia Claire Edwardsovej, ktorá žije vo Viedni a tvrdí, že 5G sieť spôsobila, že takmer zo dňa na deň začali miestni obyvatelia zažívať krvácanie z nosa, bolesti hlavy, očí, hrude, žalúdočnú nevoľnosť, vracanie, únavu, závraty, zvonenie v ušiach, symptómy podobné chrípke a bolesť srdca. Ak chcete veriť škodlivosti mobilných sietí, potom je tento článok voda na váš mlyn a budete ho zdieľať, pretože niekto konečne napísal, čo si myslíte.

Problém je, že internet toho znesie veľa a niekedy nikto nevie, čo sú umelo vykonštruované fakty s cieľom vyvolať senzáciu a motivovať čitateľa k zdieľaniu článku ďalej a čo sú reálne dôkazy. Tieto dva svety sa často prelínajú. Článok z iného zdroja, ktorý by potvrdil Edwardsovej slová o viedenskej 5G-pokalypse, pravdepodobne nenájdete.

A asi ho ani nebudete chcieť hľadať. Ľudia sú totiž až o 70% viac náchylní zdieľať falošné správy ako fakticky podložené články. Tvrdí to štúdia MIT.

Konšpiračný web Badatel.net prekladá zahraničné hoaxy o 5G do slovenčiny. U jeho publika majú tieto správy veľký úspech

… a zabíjajú vtáctvo

5G siete tiež vraj zabíjajú vtáctvo. Tvrdí to Erin Elizabeth z portálu Health Nut News. Podľa jej slov môže za úmrtie vtákov testovanie 5G siete v holandskom meste Haag. A v meste Groningen spôsobili mobilné siete novej generácie vraj chorobu šialených kráv. Opäť však chýbajú reálne dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia potvrdili.

A zatiaľ čo sa aktivistka oháňa prázdnymi tvrdeniami, na internete si môžete nájsť informácie o tom, že Huawei síce v Haagu testoval 5G sieť, avšak stalo sa tak v júni 2018 a nie koncom októbra, kedy z neznámych dôvodov začali vtáky masovo umierať. Erinová tiež spomína frekvenciu 7,40 GHz, ktorú Huawei v rámci testu nepoužíval.

Najnovšie slovenským internetom kolujú správy, podľa ktorých poľský premiér podpísal globálnu výzvu na zastavenie 5G sietí. Stačí však 5 minút googlenia a zistíte, že je to falošná správa.

Wanda Buk z poľského Ministerstva pre digitálne záležitosti verejne vyvrátila správy, podľa ktorých premiér podpísal výzvu za zastavenie 5G sietí

V Bruseli odložili spustenie pilotnej prevádzky

Na internete nájdete aj relevantnejšie články na tému 5G a zdravie. Tým môže byť odloženie pilotnej 5G prevádzky v Bruseli. V belgickej metropole sa spustenie 5G siete odložilo kvôli prísne stanovenej hranici intenzity elektromagnetického poľa. Tá je na úrovni 6 voltov na meter a v minulosti už v Bruseli komplikovala spustenie aj v prípade 4G sietí. Na Slovensku a v mnohých európskych krajinách je táto hranica pre niektoré frekvencie až 10-násobne vyššia.

Neznamená to však, že v Bruseli nebudú 5G siete. Nie, v najbližších rokoch bude mať 5G infraštruktúru aj metropola Belgicka. Telekomunikační operátori a mesto však budú mať viac práce, aby splnili prísne stanovené limity. Aktuálna intenzita elektromagnetického poľa v Bruseli môže byť totiž ovplyvnená viacerými premennými.

Na možný negatívny dopad 5G sietí je tiež zameraný článok švajčiarskeho lifestylového magazínu L’illustré. Rozpráva príbehy troch ľudí, ktorí žijú v blízkosti základňovej 5G stanice a v poslednej dobe zaznamenali určité zdravotné komplikácie, za ktoré vinia práve nový vysielač.

Medzi týmto a Edwardsovej článkom možno nájsť určitú spojitosť, L’illustré to však zbytočne nenafukuje – v oboch prípadoch môže ísť o elektromagnetickú hypersenzitivitu, ktorou môžu trpieť niektorí ľudia. Aj v tomto smere však existujú štúdie, ktoré tvrdia, že dané symptómy sa môžu vyskytovať bez ohľadu na prítomnosť elektromagnetického poľa.

L’illustré sa rozprával aj s doktorom Bertrandom Buchsom. Ten poukazuje na absenciu štúdií, ktoré by dokázali alebo vyvrátili škodlivosť 5G sietí. V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami mobilných sietí upozorňuje najmä na neznámy dopad tenších rádiových vĺn, ktoré BTS stanice 5G sietí vysielajú na krátke vzdialenosti.

Všimnite si operátora 4KA SK a 5G sieť. 5G sieť beží v pilotnej prevádzke aj na Slovensku, v Banskej Bystrici

5G siete budú využívať aj vysoké frekvencie

Ak sa zamyslíme nad tým, čo niektorým ľuďom skutočne prekáža v súvislosti s 5G sieťami, tak je to samotné elektromagnetické žiarenie. Vadí im predstava, že k už tak veľkému množstvu elektrosmogu sa pridá ďalší zdroj žiarenia. Je pravda, že 5G siete budú vyžadovať hustejšie rozmiestnenie základňových staníc, takže elektromagnetického žiarenia bude viac ako doteraz. A my predsa nechceme byť ožarovaní.

Ignorujúc subjektívne pocity a názory na žiarenie, z fyzikálneho hľadiska sa delí do dvoch skupín. Na ionizujúce a neionizujúce. Cieľom žiarenia je prenášať energiu a neionizujúce žiarenie má nízku energiu, takže nedokáže rozbiť chemické väzby a poškodiť DNA bunky. Práve preto sa takéto žiarenie nepovažuje za nebezpečné.

Nebezpečné žiarenie je ionizujúce. Generuje ho napr. Slnko alebo röntgenové lúče. V prípade dopadu žiarenia na organizmus treba brať do úvahy viaceré premenné, ako je doba ožarovania, vzdialenosť od zdroja žiarenia a tiež aj jeho intenzita. Ako už bolo spomenuté, aktuálne neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že žiarenie mobilných sietí môže poškodzovať zdravie.

5G siete budú využívať frekvencie v pásmách pod 2 GHz, v rozmedzí 2 až 6 GHz a takisto nad 6 GHz (napríklad 24÷29 GHz a 37÷43 GHz) pre pokrytie vybraných miest vysokou kapacitou. Pásma pod 2 GHz a v rozmedzí 2 až 6 GHz sa využívajú aj pre dnešné 4G/LTE siete, otázniky môžu vyvolávať najmä vysoké frekvencie pre vysokokapacitné pokrytie.

Ide stále o neionizujúce žiarenie, ktoré je neškodné pre zdravie, zatiaľ však chýbajú pokročilé štúdie, ktoré by sa zamerali na prípadne vedľajšie efekty. V krajinách EÚ sa bude pre 5G využívať 26 GHz pásmo.

Zdroj: prevzaté od Európskej komisie, Generálne riaditeľstvo pre výskum, Európske spoločenstvá (2005). Zdravie a elektromagnetické polia: Výskum vplyvu elektromagnetických polí a mobilných telefónov na zdravie financovaný EÚ. © Európske spoločenstvá, 2005

Ochranu pred neionizujúcim žiarením odporúča komisia ICNIRP

Základňové stanice, mikrovlné rúry, mobilné telefóny, rádio či obyčajný fén – všetky tieto objekty vyžarujú neionizujúce žiarenie. Základňové stanice 5G mobilných sietí majú podľa meraní spoločnosti Huawei intenzitu žiarenia vo vzdialenosti 5 metrov na úrovni 0,006 až 0,04 W/m2. Vo vzdialenosti 1 metra je intenzita 0,23 W/m2.

Intenzita sa môže samozrejme meniť a to v závislosti od výkonu vysielača. Je však stanovená tak, aby spĺňala normy jednotlivých krajín. Vo viacerých európskych krajinách je stanovená maximálna úroveň elektromagnetického žiarenia na úrovni 10 W/m2, v Číne je to iba 0,47 W/m2.

Pre porovnanie, Slnko nás ožaruje s intenzitou 1368 W/m2, zapnutý sušič vlasov môže dosahovať žiarenie na úrovni až 1 W/m2 a mikrovlná rúra 3 W/m2. Vo vzdialenosti 1 metra od rúry je však táto hodnota stonásobne nižšia.

Smernice pre krajiny EÚ odporúča medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizujúcim žiarením, ICNIRP. Je to nezávislá medzinárodná vedecká organizácia, ktorá poskytuje usmernenia a rady k zdravotným rizikám ohľadne vystavenia sa neionizujúcemu žiareniu. Smernice tejto organizácie podporuje Svetová zdravotnícka organizácia, WHO a tiež aj medzinárodná organizácia práce, ILO.

Základňová BTS stanica Telekomu s modulmi LTE Massive MIMO. To sú tie štvorcové až obdĺžnikové krabičky, ktoré sú umiestnené po bokoch a čo najvyššie

Verdikt

Na internete nájdete množstvo článkov, ktoré obsahujú katastrofálne scenáre 5G-pokalypsy. Väčšina týchto článkov však nie je založená na pravdivých podkladoch, resp. iba čiastočne a často ich priveľmi nafukuje s cieľom vyvolať senzáciu.

Faktom je, že mobilné 5G siete budú vyžadovať hustejšie pokrytie základňovými stanicami a vysielačmi. Vedecké organizácie však definujú smernice, ktoré stanovujú ochranu pred neionizujúcim žiarením a zatiaľ neexistuje dôkaz, ktorý by potvrdil škodlivosť neionizujúceho žiarenia na zdravie človeka a to ani v prípade vysokých frekvencií, ktoré sa budú v prípade 5G sietí využívať.

Zdroj: NY Times, gizmodo, cancer.org, Badatel.net, cancer-code-europe, illustre.ch, howtogeek, cnet, wired, bbc, theguardian

Prečítajte si aj:

Pomätenci všetkých zemí, spojte sa!

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

30 komentárov

  • Súvislosti medzi poškodením zdravia a mikrovlnami sa zatiaľ nepotvrdili, pretože ešte nikdy v histórii ľudstva sa mikrovlny s týmito frekvenciami a v takom meradle nepoužívali. My budeme tí pokusní králici. Okrem hoaxov a zaujatých „zaručených“ informácií sú tu aj seriózne práce. Wulf-Dieter Rose, ktorého staršia kniha Elektrosmog- elektrostres je k dispozícii v českom preklade. Jeho kniha z r.2018 má veľmi výstižný názov: Mikrovlny zabíjajú potichu. Pekné čítanie, priatelia.

 1. Asi ste museli ísť do hĺbky, ako vás jeden diskutujúci nedávno obvinil, že šírite bludy. Ale viete, čo je smutné ? že tento článok si ten diskutujúci už nebude čítať…..

  veľmi dobrý článok, ďakujem

  • Miloš Lukáč on

   Väčšina technológií priniesli iba väčšie utrpenie a biedu. Nebude to výnimkou ani teraz, nové duševné, nervové a spoločenské degenerácie budú zažívať svoj nový rozmach. Vznik nových zbraní, kontrolu slobody a nepotreba spodnej spoločenskej vrstvy ktorá bude bojovať o prežitie veľmi krutým spôsobom…

  • Vieš, Kristíán, ak tebe stačí 4G tak samozrejme, automaticky, stačí všetkým. Máš veľmi obmedzený obzor (prosím, nemyslím to ako urážku), pokiaľ si skutočne myslíš, že 5g nikomu netreba. 5G je možno najdôležitejšia sieť, ktorá môže spraviť celkom slušnú revolúciu.

 2. Ak je škodlivosť 5G siete blbosť, riskovali by desiatky vedcov z rôznych krajín sveta tvrdeniami o jej škodlivosti svoju reputáciu ( a to v globálnom merítku, viď. link výzva)?
  Aj o azbeste sa dlho tvrdilo, že je zdraviu neškodný. Cigarety sa začiatkom 20. storočia predpisovali ako liek na chudnutie a ešte v 90 – tych rokoch 20. storočia tabakový priemysel bežne sponzoroval športové podujatia. 5G je mnoho miliardový superbiznis, takže dopady na zdravie ľudí asi nebudú prioritou a oponentov umlčíme správnymi (teda dobre zaplatenými) štúdiami.

  Iný pohľad na 5G:

  https://elektrosmog.voxo.eu/vyzva-vedcov-proti-5G
  https://elektrosmog.voxo.eu/vsetko-o-5g

 3. Vedci varujú pred možnými závažnými zdravotnými účinkami novej technológie
  Európske moratórium pre 5G

  Viac než 170 dolu podpísaných vedcov z 37 krajín sa striktne zasadzuje za moratórium pre nasadenie telekomunikačnej technológie piatej generácie, kým nebude nezávisle od priemyslu preskúmaná bezpečnosť pre ľudské zdravie a životné prostredie. Technológia 5G predpokladá podstatne vyššiu expozíciu z rádiofrekvenčných elektromagnetických polí (RF-EMP) než všetky existujúce technológie (2G, 3G, 4G, Wi-Fi, atď.). RF-EMP má preukázateľne škodlivé účinky na ľudí a životné prostredie.

  Aktuálne informácie k tejto téme nájdete na stránke http://www.5gappeal.eu

 4. Autor síce piše detailne, ale veľmi jednosmerne a iba potvrdzuje oficiálnu verziu ICNIRP a WHO. ICNIRP sa síce tvári ako nezávisla agentúra, ale v skutočnosti ide o veľmi malú skupinu samo-selektovaných osôb. Žiadny vedci, ktorí majú iní názor (a su ich stovky!) do debaty niesú prizvaní a sú ignorovaní. Takýmto spôsobom tu máme tzv. bezpečnostné smernice nezmenené od 1996, ktoré ochraňujú rozvoj priemyslu a nie bezpečnosť ľudí. Tieto neadekvátne smernice berú do úvahy len tepelný efekt EMŽ, preto tak s ľahkosťou hovoria, že fungujeme ďaleko pod normami. Na druhej strane, o ktorej sa autor nezmienil, existuje minimálne 3000 peer-reviewed, nezávislých štúdií, ktoré jasne preukazujú biologické efekty neionizujúcich žiarení. https://bioinitiative.org
  Nedávna 30mil, 10 ročná štúdia z NTP v USA potvrdila, JASNÝ dôkaz o výskyte rakoviny. https://www.saferemr.com/2018/11/NTP-final-reports31.html
  O biologických efektoch sa vie už od 60-tych rokov z Ruského výskumu.a experimentov na Americkej ambasáde > https://forum.jackkruse.com/index.php?threads/the-moscow-signal-experiment-of-the-us-embassy.9559/
  Toto potvrdzujú aj odtajnené dokumenty CIA zo 70-tych rokov.

 5. Vieš anonym, teraz v 4G sú možnosti pomalšieho prenosu dát aj rýchlešieho prenosu, tzv. internetové balíčky núkajúc od jednotlivých prevádzkovateľov, napriek tomu bežný človek využíva najpomalšie alebo stredné prenosové rýchlosti dát – peniaze loncujú svetom. Tak že obyčajný bežný človek ktorý zarába do alebo oklo 1000 eur zaobstará si stred, jeho PC či telefón je primeraný ku 4G, tak nechápem načo 5G, keď drviva ludí aj tak nevyužíva už dnes dávno známu optiku, či film alebo súbor stiahnem za 1min alebo za menej šuma fuk kam ponáhlame do hrobu? A áno všetky tieto siete ktoré ludstvo vyvinulo žial pomali ale isto degradujú naše mozgy, dôkaz napr v stredo veku wifi nebolo ani chorôb civilizačných teraz tejto dobe len slepí alebo ten čo nechce nevidí kam toto všetko smeruje. Skratkosti asi všetko…

 6. Doporučujem sa presťahovať,(aj dom) s celou rodinou tesne pod ( tak asi 7-10m ) VVN ( veľmi vysoké napätie) vedením ( čo je len 50Hz a nie jonuzujúce frekvenčné pácmo), a o pár rokov to stále elektromag. žiadenie urobí s tvojim telom „zázraky“ , to si píš!!!!!
  ( len jeden elektroinžinier z mnohých)

  • V každom prípade je na zamyslenie, že v krajinách, kde je 5G zavedená, kapu ľudia na korona virus ako muchy, niekoľko násobne viac, ako v krajinách kde nieje. Taliansko a Švajčiarsko, majú 5G od roku 2019.

 7. Autora bych nazval technokratem. Nikdy neskloubíte technologie a život na planetě. Ti co nesouhlasíte, tak se podívejte z okna, jak nám technologie „pomáhá“, jak jsme zničili přírodu a jaké žijeme životy. A pořád nám je to málo, chceme víc a víc, do doby,než zničíme všechno kolem sebe, jen proto, abychom měli rychlejší internet. Pan autor, zamyslete se konečně nad životem a jak nebýt sobec pro svět, pro své dětí a další pokolení, kterým tu necháme jen pouště a bídu … Myšlení bolí, je lepší jít s proudem?

  • Napisal niekto, kto pouziva internet, mobil, wifi, gps, auto, elektrinu, absolvoval rontgen, v zuboch ma plomby, pouziva bankomatove karty,… alebo pane vy pouzuvate len motyku a ryl a vsetko jedlo si dorobite rucne? Vsade chodite na koni? Mne je velmi smiesne sa pozerat na ludi, ktori prelietali cely svet, na jogove cvicenie letia na sri lanku, na dovolenku k moru,… a potom idu byt ekologicki a bojovat proti technologiam. Vsetci co tu kecate o 5g, tak zahodte tie zasrane mobily a 5g nebude treba…

 8. Či mobily škodia? no choďte sa spýtať na neurológiu na Kramáre a nie šaša z Oxfordu!! Môj otec tam bol operovaný na chrbticu a lekár mi vravel keď som sa pýtal čo tu majú toľko ľudí s obviazanými hlavami po operáciách že „Mobilné telefóny!“ …tak neviem prečo sa to stále zľahčuje?!!

 9. Ak je neionizujuce ziarenie neskodne, na co su potom normy? Preco vraj v Bruseli maju prisnejsie normy? Nie je to preto, ze uz teraz sme na hranici skodlivosti?

 10. Síce to nie je tento prípad, ale s tou vetou, že neionizujúce žiarenie je neškodné asi nemožno súhlasiť v prípade 50Hz. Tam pokiaľ viem, boli účinky preukázané(napr v blízkosti vedení). Ruku na srdce , kto by si kúpil pozemok pod 110KV vedením? Možno to samozrejme súvisí aj s výkonovou hustotou, ale tá veta, že je neškodné asi vyžaduje korekciu

 11. ….v 80-tych som sluzil na leteckej zakladni Brno-Slatina…..chlapci ktori odchadzali na dovolenku sa postavili pred stihac Mig 21 a radista zapol radar stroja na kratku dobu……vysledok bol , ze dany objekt bol na niekolko tyzdnov neplodny….neviem to potvrdit ani vyvratit (tu plodnost) , lebo sam som to neskusal……

  • Mozem ti to potvrdit ja…kamarat bol narukovany v Prerove za komancov…dva roky sa tam tahal z baterkami…a ostal neplodny…trvalo!!!! Vysielac toho Migu ma totiz vykon niekolko KW

 12. Ty si ale optimista..:) Je potrebné občas vyjsť z poza monitoru pc a pozrieť sa aj vonku do reality. Psychológovia odporúčajú aspoň raz za mesiac navštíviť niektoré oddelenia v nemocnici, aby sa takí odtrhnutí ľudia od reality ako ty viac socializovali.

 13. Problem 5G je bagatelizovany medzi ludmi a ti,co maju zaujem toto prevadzkovat tak schvalne siria bludy ako napr.ze za koronu moze 5G a podobne…Na prevadzkovanie 5G boli vyhotovene studie….ale len co sa tyka tepelneho ucinku zavyslom na intenzite ziarenia…tak ako na vsetky technologie GSM….problem 5G je vsak iny…a je vo frekvencii ziarenia…je zname,ze 5G bude vyuzivat tri pasma ….low range…to bude asi do 1Ghz…aj televizne kanaly sa posuvali k voli tomuto pasmu…potom to bude middle range…zhruba od 1Ghz az do 15Ghz…a high range….bude az do 43Ghz,a to je ten problem….pri tejto vysokej frekvencii dochadza k naruseniu bunkoveho obalu a ten sa zacne rozpadavat…a tu mame spojitost 5G a korona…naruseny bunecny obal sposobuje narusenie imunity…to znamena,ze naruseny imunitny system moze podlahnut aj inym virusom,nie len k19…

Pridaj komentár