Doplnené: Detailnejší pohľad na tému 5G a zdravie nájdete v článku TÉMA: Strach z mobilných 5G sietí a realita

S novou generáciou mobilných sietí prichádza nová vlna článkov a názorov, ktoré upozorňujú na ich možnú škodlivosť na ľudské zdravie.

Sú mobilné siete škodlivé? Jednoznačná odpoveď zatiaľ neexistuje. A to aj napriek tomu, že vedci vykonali viacero výskumov na túto tému. Dôkaz, ktorý by potvrdil alebo vyvrátil ich škodlivosť, však nemáme. Alebo teda, žiaden výskum doteraz nepotvrdil, že by naozaj škodili nášmu zdraviu.

Už takmer 30 rokov

Mobilné siete, tak ako ich poznáme, sú tu s nami už 28 rokov. V roku 1991 bola vo Fínsku spustená prvá 2G sieť na svete a dnes začínajú fungovať prvé 5G siete.

Podľa Davida Roberta Grimesa, ktorý sa venuje výskumu rakoviny na univerzite v Oxforde, sa však za toto obdobie neobjavil žiaden nárast vzniku rakoviny, ktorý by bol priamo spájaný s mobilnými telefónmi a sieťami. A pokiaľ by telefóny a mobilné siete rakovinu spôsobovali, pravdepodobne by sme za necelých 30 rokov mali spozorovať nejaké zmeny.

Grimes vo svojom článku pre britský The Guardian odkazuje na viacero štúdií a výskumov, ktoré sú zamerané konkrétne na prepojenie rakoviny mozgu a mobilné technológie. Jedna štúdia sledovala 5000 ľudí s rakovinou mozgu a snažila sa zistiť, či sa stav pacientov zhorší, keď budú dlhodobo používať telefón. Nezhoršil sa.

V Dánsku spravili výskum na vzorke takmer 360-tisíc ľudí počas obdobia 27 rokov. A opäť sa nedokázalo, že by telefóny či mobilné siete spôsobovali rakovinu. Podobné výsledky priniesli aj ďalšie výskumy, o ktorých sme dávnejšie písali v samostatných novinkách – TU a TU.

Objavili sa však aj výskumy, ktoré dospeli k tomu, že žiarenie z telefónov by pravdepodobne mohlo spôsobovať rakovinu. A takýchto štúdií nájdete niekoľko. Podľa ďalšej štúdie sa od roku 1995 do roku 2015 v Anglicku zvýšil počet pacientov s rakovinou mozgu o 30%. Výskum za to neviní mobilné siete, dôvodom má byť zmena životného štýlu a prostredia, v ktorom žijeme.

Jednoducho, v prípade škodlivosti mobilných sietí a telefónov sa pohybujeme v začarovanom kruhu. Je množstvo výskumov, ktoré nedokázali spojitosť medzi mobilnými sieťami a škodlivým dopadom na zdravie. Avšak dokedy existuje aspoň jeden, ktorý upozorňuje na potenciálne riziko, vždy tu budú pochybnosti. Často je však diskutabilná aj samotná metodika, ktorú vedci použijú k dosiahnutiu výsledku testu alebo výskumu.

Aj preto medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) tvrdí, že existujú obmedzené dôkazy, podľa ktorých by mohlo rádiofrekvenčné pole spôsobovať rakovinu. Agentúra tiež uvádza, že základňové stanice na vežiach alebo strechách budov generujú na ľudský mozog menej ako 1/100 žiarenia, ktoré môžete absorbovať počas aktívneho používania mobilného telefónu pri hlave.

Spôsobuje žiarenie z telefónov rakovinu? Zatiaľ neexistuje dôkaz

Výskum, ktorý spustil lavínu

Jednoznačného verdiktu o (ne)škodlivosti elektromagnetického žiarenia zo smartfónov a základňových staníc sa nedočkáme asi nikdy. Na internete však nájdete množstvo článkov, ktoré vás presvedčia o oboch pravdách.

Ako informuje The New York Times, fyzik Bill P. Curry vydal v roku 2000 správu, v ktorej poukázal na rastúce poškodenie mozgového tkaniva so zvyšujúcou sa frekvenciou rádiových vĺn. Curry robil tento test v snahe zistiť, nakoľko môžu byť škodlivé Wi-Fi siete v školských učebniach.

Curry však testoval dopad rádiových vĺn na mozgové bunky v laboratórnych podmienkach a bunky ožaroval priamo. Nebral do úvahy ľudskú kožu a skutočnosť, že koža funguje ako bariéra, ktorá rádiové vlny vysokých frekvencií neprepustí.

Na tento fakt upozornilo viacero expertov, ktorí označili Curryho výskum za nesprávny. Okrem iného aj profesor Christopher M. Collins z univerzity v New Yorku. Podľa neho nie sú vlny s vysokými frekvenciami pre ľudské telo viac nebezpečné, práve naopak. Výnimkou sú až extrémne vysoké frekvencie, ako je röntgenové žiarenie, kedy sa vlny, resp. lúče správajú inak.

Curryho výskum sa však stal základom pre ďalšie teórie a tie opakovane upozorňujú na vyššie zdravotné riziko rádiových vĺn na zdravie človeka. A práve tieto teórie sa často spomínajú ako argumenty proti výstavbe 5G sietí.

Curryho výskum na tému vplyvu rádiových vĺn na mozgové bunky. Tento výskum označili viacerí experti za nesprávny. Zdroj: NY Times

5G siete vraj spôsobujú potraty…

S príchodom 5G sietí sa totiž začínajú objavovať nové články, ktoré majú väčšinou diskutabilný základ. Príkladom je článok s názvom Unseen health dangers: 5G is exceptionally harmful to children, ktorý doslovne prepísali viaceré slovenské weby a ktorý sa virálne šíri sociálnymi sieťami aj na Slovensku.

Tento článok odkazuje na už spomenutú štúdiu, ktorá tvrdí, že telefóny by mohli teoreticky spôsobovať rakovinu a žiarenie môže byť nebezpečnejšie pre deti a mladých ľudí. Zvyšok článku však obsahuje vedecky nepodložené fakty, ako sú tvrdenia, že 5G siete zvyšujú mieru nespavosti, potratov, problémov s pamäťou, neurologických a iných porúch.

Článok takisto vychádza z tvrdenia Claire Edwardsovej, ktorá žije vo Viedni a tvrdí, že 5G sieť spôsobila, že takmer zo dňa na deň začali miestni obyvatelia zažívať krvácanie z nosa, bolesti hlavy, očí, hrude, žalúdočnú nevoľnosť, vracanie, únavu, závraty, zvonenie v ušiach, symptómy podobné chrípke a bolesť srdca. Ak chcete veriť škodlivosti mobilných sietí, potom je tento článok voda na váš mlyn a budete ho zdieľať, pretože niekto konečne napísal, čo si myslíte.

Problém je, že internet toho znesie veľa a niekedy nikto nevie, čo sú umelo vykonštruované fakty s cieľom vyvolať senzáciu a motivovať čitateľa k zdieľaniu článku ďalej a čo sú reálne dôkazy. Tieto dva svety sa často prelínajú. Článok z iného zdroja, ktorý by potvrdil Edwardsovej slová o viedenskej 5G-pokalypse, pravdepodobne nenájdete.

A asi ho ani nebudete chcieť hľadať. Ľudia sú totiž až o 70% viac náchylní zdieľať falošné správy ako fakticky podložené články. Tvrdí to štúdia MIT.

Konšpiračný web Badatel.net prekladá zahraničné hoaxy o 5G do slovenčiny. U jeho publika majú tieto správy veľký úspech

… a zabíjajú vtáctvo

5G siete tiež vraj zabíjajú vtáctvo. Tvrdí to Erin Elizabeth z portálu Health Nut News. Podľa jej slov môže za úmrtie vtákov testovanie 5G siete v holandskom meste Haag. A v meste Groningen spôsobili mobilné siete novej generácie vraj chorobu šialených kráv. Opäť však chýbajú reálne dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia potvrdili.

A zatiaľ čo sa aktivistka oháňa prázdnymi tvrdeniami, na internete si môžete nájsť informácie o tom, že Huawei síce v Haagu testoval 5G sieť, avšak stalo sa tak v júni 2018 a nie koncom októbra, kedy z neznámych dôvodov začali vtáky masovo umierať. Erinová tiež spomína frekvenciu 7,40 GHz, ktorú Huawei v rámci testu nepoužíval.

Najnovšie slovenským internetom kolujú správy, podľa ktorých poľský premiér podpísal globálnu výzvu na zastavenie 5G sietí. Stačí však 5 minút googlenia a zistíte, že je to falošná správa.

Wanda Buk z poľského Ministerstva pre digitálne záležitosti verejne vyvrátila správy, podľa ktorých premiér podpísal výzvu za zastavenie 5G sietí

V Bruseli odložili spustenie pilotnej prevádzky

Na internete nájdete aj relevantnejšie články na tému 5G a zdravie. Tým môže byť odloženie pilotnej 5G prevádzky v Bruseli. V belgickej metropole sa spustenie 5G siete odložilo kvôli prísne stanovenej hranici intenzity elektromagnetického poľa. Tá je na úrovni 6 voltov na meter a v minulosti už v Bruseli komplikovala spustenie aj v prípade 4G sietí. Na Slovensku a v mnohých európskych krajinách je táto hranica pre niektoré frekvencie až 10-násobne vyššia.

Neznamená to však, že v Bruseli nebudú 5G siete. Nie, v najbližších rokoch bude mať 5G infraštruktúru aj metropola Belgicka. Telekomunikační operátori a mesto však budú mať viac práce, aby splnili prísne stanovené limity. Aktuálna intenzita elektromagnetického poľa v Bruseli môže byť totiž ovplyvnená viacerými premennými.

Na možný negatívny dopad 5G sietí je tiež zameraný článok švajčiarskeho lifestylového magazínu L’illustré. Rozpráva príbehy troch ľudí, ktorí žijú v blízkosti základňovej 5G stanice a v poslednej dobe zaznamenali určité zdravotné komplikácie, za ktoré vinia práve nový vysielač.

Medzi týmto a Edwardsovej článkom možno nájsť určitú spojitosť, L’illustré to však zbytočne nenafukuje – v oboch prípadoch môže ísť o elektromagnetickú hypersenzitivitu, ktorou môžu trpieť niektorí ľudia. Aj v tomto smere však existujú štúdie, ktoré tvrdia, že dané symptómy sa môžu vyskytovať bez ohľadu na prítomnosť elektromagnetického poľa.

L’illustré sa rozprával aj s doktorom Bertrandom Buchsom. Ten poukazuje na absenciu štúdií, ktoré by dokázali alebo vyvrátili škodlivosť 5G sietí. V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami mobilných sietí upozorňuje najmä na neznámy dopad tenších rádiových vĺn, ktoré BTS stanice 5G sietí vysielajú na krátke vzdialenosti.

Všimnite si operátora 4KA SK a 5G sieť. 5G sieť beží v pilotnej prevádzke aj na Slovensku, v Banskej Bystrici

5G siete budú využívať aj vysoké frekvencie

Ak sa zamyslíme nad tým, čo niektorým ľuďom skutočne prekáža v súvislosti s 5G sieťami, tak je to samotné elektromagnetické žiarenie. Vadí im predstava, že k už tak veľkému množstvu elektrosmogu sa pridá ďalší zdroj žiarenia. Je pravda, že 5G siete budú vyžadovať hustejšie rozmiestnenie základňových staníc, takže elektromagnetického žiarenia bude viac ako doteraz. A my predsa nechceme byť ožarovaní.

Ignorujúc subjektívne pocity a názory na žiarenie, z fyzikálneho hľadiska sa delí do dvoch skupín. Na ionizujúce a neionizujúce. Cieľom žiarenia je prenášať energiu a neionizujúce žiarenie má nízku energiu, takže nedokáže rozbiť chemické väzby a poškodiť DNA bunky. Práve preto sa takéto žiarenie nepovažuje za nebezpečné.

Nebezpečné žiarenie je ionizujúce. Generuje ho napr. Slnko alebo röntgenové lúče. V prípade dopadu žiarenia na organizmus treba brať do úvahy viaceré premenné, ako je doba ožarovania, vzdialenosť od zdroja žiarenia a tiež aj jeho intenzita. Ako už bolo spomenuté, aktuálne neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že žiarenie mobilných sietí môže poškodzovať zdravie.

5G siete budú využívať frekvencie v pásmách pod 2 GHz, v rozmedzí 2 až 6 GHz a takisto nad 6 GHz (napríklad 24÷29 GHz a 37÷43 GHz) pre pokrytie vybraných miest vysokou kapacitou. Pásma pod 2 GHz a v rozmedzí 2 až 6 GHz sa využívajú aj pre dnešné 4G/LTE siete, otázniky môžu vyvolávať najmä vysoké frekvencie pre vysokokapacitné pokrytie.

Ide stále o neionizujúce žiarenie, ktoré je neškodné pre zdravie, zatiaľ však chýbajú pokročilé štúdie, ktoré by sa zamerali na prípadne vedľajšie efekty. V krajinách EÚ sa bude pre 5G využívať 26 GHz pásmo.

Zdroj: prevzaté od Európskej komisie, Generálne riaditeľstvo pre výskum, Európske spoločenstvá (2005). Zdravie a elektromagnetické polia: Výskum vplyvu elektromagnetických polí a mobilných telefónov na zdravie financovaný EÚ. © Európske spoločenstvá, 2005

Ochranu pred neionizujúcim žiarením odporúča komisia ICNIRP

Základňové stanice, mikrovlné rúry, mobilné telefóny, rádio či obyčajný fén – všetky tieto objekty vyžarujú neionizujúce žiarenie. Základňové stanice 5G mobilných sietí majú podľa meraní spoločnosti Huawei intenzitu žiarenia vo vzdialenosti 5 metrov na úrovni 0,006 až 0,04 W/m2. Vo vzdialenosti 1 metra je intenzita 0,23 W/m2.

Intenzita sa môže samozrejme meniť a to v závislosti od výkonu vysielača. Je však stanovená tak, aby spĺňala normy jednotlivých krajín. Vo viacerých európskych krajinách je stanovená maximálna úroveň elektromagnetického žiarenia na úrovni 10 W/m2, v Číne je to iba 0,47 W/m2.

Pre porovnanie, Slnko nás ožaruje s intenzitou 1368 W/m2, zapnutý sušič vlasov môže dosahovať žiarenie na úrovni až 1 W/m2 a mikrovlná rúra 3 W/m2. Vo vzdialenosti 1 metra od rúry je však táto hodnota stonásobne nižšia.

Smernice pre krajiny EÚ odporúča medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizujúcim žiarením, ICNIRP. Je to nezávislá medzinárodná vedecká organizácia, ktorá poskytuje usmernenia a rady k zdravotným rizikám ohľadne vystavenia sa neionizujúcemu žiareniu. Smernice tejto organizácie podporuje Svetová zdravotnícka organizácia, WHO a tiež aj medzinárodná organizácia práce, ILO.

Základňová BTS stanica Telekomu s modulmi LTE Massive MIMO. To sú tie štvorcové až obdĺžnikové krabičky, ktoré sú umiestnené po bokoch a čo najvyššie

Verdikt

Na internete nájdete množstvo článkov, ktoré obsahujú katastrofálne scenáre 5G-pokalypsy. Väčšina týchto článkov však nie je založená na pravdivých podkladoch, resp. iba čiastočne a často ich priveľmi nafukuje s cieľom vyvolať senzáciu.

Faktom je, že mobilné 5G siete budú vyžadovať hustejšie pokrytie základňovými stanicami a vysielačmi. Vedecké organizácie však definujú smernice, ktoré stanovujú ochranu pred neionizujúcim žiarením a zatiaľ neexistuje dôkaz, ktorý by potvrdil škodlivosť neionizujúceho žiarenia na zdravie človeka a to ani v prípade vysokých frekvencií, ktoré sa budú v prípade 5G sietí využívať.

Zdroj: NY Times, gizmodo, cancer.org, Badatel.net, cancer-code-europe, illustre.ch, howtogeek, cnet, wired, bbc, theguardian

Prečítajte si aj:

Pomätenci všetkých zemí, spojte sa!

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit