Inteligentné hodinky sa začali reálne objavovať na rukách používateľov tak pred dvoma rokmi. Minulý rok ich už bolo na trhu celkom veľa a tento rok predstaví toto príslušenstvo k mobilným zariadeniam asi každý známejší výrobca. Ako je to teda reálne s ich používaním, oplatí sa to alebo je to skôr na ukázanie sa, že niečo také máte a svojmu okoliu dokážete, že bez toho sa už žiť nedá?

Inteligentné hodinky predstavujú efektní a šikovné príslušenstvo, ktoré vám naozaj umožní nevyberať tak často smartfón z vrecka a pritom mať všetky informácie priamo na ruke. Problém býva zatiaľ dosť krátka životnosť batérie. Ak má displej na hodinkách dobre vyzerať, výdrž býva tak 2, maximálne 3 dni. Je to teda ďalšie zariadenie, o ktoré sa bude treba starať. Ale mali sme už inteligentný náramok, ktorý vydržal viac ako 10 dní na batériu. Viac tu.

Čo všetko inteligentné hodinky dokážu?

Každé z hodiniek zobrazujú dátum a čas 🙂 Ten si berú od mobilného zariadenia, tradičným spôsobom prepojenia je Bluetooth. Ďalej obyčajne vidíte na displeji prijaté správy (SMS, maily) a informáciu o prichádzajúcom hovore. Pokiaľ sú hodinky vybavené mikrofónom a reproduktorom, dá sa cez ne aj telefonovať. Hodinky Samsung Gear S sú vybavené aj vlastnou šachtou pre nanoSIM kartu a dá sa  nich telefonovať aj bez toho, aby boli pripojené s mobilnému telefónu.

Ďalšou výbavou je potom monitorovanie zdravia. A tu sa hodinky veľmi odlišujú od seba. Obyčajne sa pri lacnejších zariadeniach vychádza z merania počtu realizovaných krokov, z toho odvodeného údaju o spotrebovaných kalóriách. Pokiaľ však v nich cvičíte, nie všetky dokážu dobre zaznamenať túto aktivitu. Sú hodinky, ktoré tak vedia urobiť napr. pre beh, turistku, plávanie, ale nie napr. pre jazdu na koni alebo crossfit. Lepšie hodinky sú potom vybavené optickým snímačom na meranie tepu srdca, čo celkom zavádza do systému monitorovania zdravia poriadok.  Očakávame, že v budúcnosti sa objaví aj meranie teploty ľudského tela a monitorovanie činnosti srdca.

Nižšie uvádzame príklady niektorých inteligentných hodín. Asi najväčšiu pozornosť budú na seba pútať hodinky Apple Watch, ktoré sa objavia na americkom trhu vo viacerých vyhotoveniach s cenou od 349 USD.

Celkovo sú inteligentné hodinky dobrou cestou ako si zjednodušiť život. Obyčajne aj dobre vyzerajú (napr. model od firmy Withings má typický vzhľad náramkových hodín) a ich majiteľ obyčajne odpovedá na otázky čo je to za zariadenie, čo má na ruke.

V redakcii touchIT budeme vývoj v oblasti inteligentných hodiniek pozorne sledovať a oboznámme vás s ich detailmi. O tejto téme sme hovorili vo videu aj v relácii tablet.tv.

HodinkyS
Hodinky-2
Vľavo sú hodinky Samsung Gear Fit a Gear S a vpravo Sony SmartWatch 3
Hodinky-5
Hodinky-4
Vľavo sú hodinky LG G Watch R a vpravo ASUS ZenWatch
AppleWatch
Hodinky
Vľavo sú hodinky Withings Activité a vpravo pripravovaný model od Lenovo
Hodinky-6
Hodinky-7
Vľavo sú hodinky LG G Watch R a ASUS ZenWatch a vpravo Samsung Gear Live a Qualcomm Toq

 

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.