Všetky potrebné údaje o pacientoch, ktoré pri vyšetreniach potrebujú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, budú zjednotené v novom informačnom systéme. Znamená to, že systém eZdravie, v ktorom sa nachádzajú všetky nevyhnutné informácie, bude prepracovanejší a bude fungovať ešte kvalitnejšie.
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu dnes zverejnil vyzvanie na národný projekt „Online procesy eZdravia“, ktorý pripravilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Na projekt je vyčlenená suma 7 492 101 eur.
Zdravotná starostlivosť sa dotýka každého jedného z nás, sme závislí od prístupu ku kvalitnej a hlavne časovo dostupnej zdravotnej starostlivosti. Hlavným cieľom NCZI je zelektronizovať viaceré procesy, pretože elektronické služby v online forme sú dnes jedným z nástrojov, ktoré podporia a zlepšia starostlivosť o pacientov.
Údaje o pacientoch sú aktuálne vo viacerých registroch – národný register poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, národný register zdravotníckych pracovníkov či register prijímateľov zdravotnej starostlivosti. Ich prevádzka je však pre potreby systému eZdravie obmedzená. Neexistuje totiž systematická kontrola všetkých údajov, čo znamená, že rovnaké záznamy môžu byť na rôznych miestach evidované úplne odlišne. Tiež nie sú vždy aktuálne. NCZI si preto v projekte dalo za cieľ zaviesť nové procesy a vytvoriť nástroje na to, aby bolo možné údaje systematicky čistiť a následne automaticky získavať všetky nové potrebné informácie. Evidované budú v jednom informačnom systéme.
Prínosom projektu je aj to, že pacienti sa jednoducho online dostanú ku všetkým svojim zdravotným záznamom, a to prostredníctvom tzv. EZKO knižky. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a zdravotníci budú môcť údaje o pacientoch jednoducho vyhľadávať a nové informácie ihneď zapisovať. EZKO knižka je súborom najdôležitejších údajov o pacientovi v elektronickej podobe, ľudia sa k nej dostanú cez Národný portál zdravia. Podmienkou však je, že musia mať občiansky preukaz s elektronickým čipom s bezpečnostným ochranným kódom a čítačku. Údaje sa do knižky dostanú automaticky z informačných systémov lekární, ambulancií či nemocníc, ale aj zo systémov zdravotných poisťovní.
EZKO knižka obsahuje záznamy, ktoré vytvorili zdravotnícki pracovníci, ako aj ich identifikačné údaje, aby pacient vedel, kto do nej vpisoval. Nachádzajú sa v nej aj údaje o účte poistenca a jeho vlastné záznamy. Občan tak vie, kto čo do nej zaznamenával. Keďže sa budú vedieť zdravotnícki pracovníci dostať k údajom o pacientovi veľmi rýchlo, zlepší sa tým kvalita poskytovanej starostlivosti.