Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Rada ministrov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) schválila dva dôležité dokumenty, ktoré podporili aj Spojené štáty americké. Je to veľký diplomatický úspech, ktorý sa dva roky nedarilo dosiahnuť a pod ktorý sa výrazne podpísalo aj Slovensko. Ministri z viac ako 36 krajín sveta schválili odporúčania OECD pre umelú inteligenciu a deklaráciu k inováciám vo verejnom sektore.

Zasadnutie rady ministrov v Paríži, sa nieslo v znamení digitálnej transformácie, tá bola jeho kľúčovou témou. “Digitálna transformácia má veľký potenciál na to, aby priniesla udržateľný rast i rozvoj. Zároveň ponúka riešenia mnohých výziev, ktorým v dnešnej dobe svet čelí. Vie pomôcť v zdravotníctve, doprave, energetiky, životnom prostredí či v ekonomike,” povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Odporúčania k umelej inteligencii, ktoré ministri schválili, boli navrhnuté v duchu digitálneho humanizmu. Podstatné v tomto prípade je, aby sme sa nestali otrokmi umelej inteligencie a práve preto ju treba naprogramovať tak, aby o jej výstupoch rozhodovali len ľudia. “Ak však nebudeme novým technológiám dôverovať, neprinesú nám očakávanú pridanú hodnotu a v konečnom dôsledku stratíme vlastnú konkurencieschopnosť. Musíme však transparentne nastaviť pravidlá a nevytvárať ďalšie administratívne bremená,” povedal vicepremiér R. Raši s tým, že práve na tomto sú odporúčania postavené.

Tém zasadnutia, ktoré sa týkajú digitálnej transformácie, bolo veľa. Podpredseda vlády viedol dva panely, jeden k údajom, ich ochrane a bezpečnosti, v druhom sa zaoberal tým, aký bude mať informatizácia vplyv na pracovný trh a zamestnanosť. Veľmi veľa údajov je v dnešnej dobe už digitálnych, týka sa to tých osobných aj neosobných, napríklad priemyselných údajov. Preto je nevyhnutné, aby sme našli spoločný konsenzus, ako ich najlepšie  spracúvať a uchovávať, aby neboli dotknuté základné práva občanov. Dáta sú tým najdôležitejším stavebným prvkom digitálnej ekonomiky.

Vicepremiér Raši hovoril s kolegami aj o digitálnych zručnostiach, ktoré sú v dnešnej dobe čoraz dôležitejšie a nevyhnutnejšie. „Ak nebudeme ľudí digitálne vzdelávať, jedného dňa sa môže stať, že budeme mať na Slovensku armádu nezamestnaných. Digitálna revolúcia totiž prinesie nové spôsoby podnikania, čo si vyžiada, samozrejme, dopyt po nových pracovných zručnostiach a kompetenciách,” uviedol Richard Raši s tým, že digitálna revolúcia zásadne overí stabilitu pilierov našej ekonomiky. Jednotlivé vlády by preto mali byť príkladom, ako sa dá inovovať verejný sektor a zvyšovať zručnosti svojich zamestnancov.  „Digitálna éra má obrovský potenciál. Je však našou povinnosťou kreovať politiky tak, aby transformácia fungovala pre nás všetkých, musíme sa však spojiť,“ dodal vicepremiér Raši. Práve OECD je výborná platforma na strategický dialóg svetových špičiek, aby sa našli tie najlepšie riešenia.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.