Dostupná je v komerčnej prevádzke.
Telekom je prvý slovenský operátor, ktorý na Slovensku spustil komerčnú prevádzku 5G siete. V úvodnej fáze je pokrytá značná časť Bratislavy a Telekom tiež oznámil aj projekt vybudovania prvej 5G kampusovej siete na Slovensku pre firmu CEIT v Žiline. Postaví ju v spolupráci so spoločnosťou Ericsson ako dodávateľom technológie.
V prvej fáze 5G siete v Bratislave sú pokryté nasledovné územia hlavného mesta: Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves (vrátane areálu Volkswagen). V podobnom rozsahu štartovala aj 4G sieť v roku 2013 a je zrejmé, že 5G sieť sa bude počas nasledujúcich mesiacov budovať a rozširovať.
Telekom v rámci svojej tlačovej konferencie oznámil, že jeho 5G sieť momentálne funguje v NSA (non-standalone) móde na frekvencii 2100 MHz so šírkou pásma 15 MHz v kombinácii s dostupnými LTE pásmami v Bratislave. V praxi to znamená maximálnu teoretickú rýchlosť na úrovni 1150/131 Mbps. Reálne možno namerať rýchlosti na úrovni 300 až 600 Mbps pre download a 60 až 80 Mbps pre upload, čo potvrdilo aj naše testovanie.
Ako sme testovali?
Do ulíc Bratislavy sme sa vybrali s trojicou telefónov – Samsung Galaxy S20 Ultra, iPhone 12 a Huawei P40 Pro. K dispozícii sme mali SIM karty, ktoré používame už 5 rokov, takže ak máte SIM kartu, ktorá vám funguje v 4G sieti Telekomu, pripojíte sa s ňou aj do 5G. Podstatné je, aby ste mali 5G telefón a aktivovali si pripojenie do 5G siete priamo v telefóne.
Počas testovania sme sa prechádzali Petržalkou a rýchlosti 5G siete sme merali aj na trase Rača – Nové Mesto – Staré Mesto – Petržalka v električke. Pokrytie nebolo všade, v Petržalke a Novom Meste sme sa však do 5G siete pripojili – tak, ako uvádza aj operátor vo svojej oficiálne správe. Príjemne nás prekvapila dostupnosť 5G siete aj v okolí našej redakcie v okrajovej časti Rači. Je vidieť, že Telekom svoju sieť neustále buduje.
V rámci úvodného testu sme sa zamerali čisto iba na meranie prenosových rýchlostí a ich porovnanie naprieč jednotlivými telefónmi, ktoré sme mali k dispozícii. V blízkej budúcnosti plánujeme využiť 5G sieť aj praktickejšie – pri sledovaní videa či v rámci cloudového hrania cez mobilné dáta. Naše skúsenosti následne zhrnieme v samostatnom článku.
Čo sme zistili?
Slovak Telekom má skutočne 5G sieť v Bratislave a nemusíte ju hľadať. Stačí byť v mestských štvrtiach, kde je avizované pokrytie a s veľkou pravdepodobnosťou sa do 5G siete pripojíte. Toto nás potešilo – v prípade testovacej prevádzky od O2 sme museli 5G sieť usilovnejšie hľadať, aby sme sa pripojili a mohli zmerať prenosové rýchlosti. Aj v tom je však rozdiel medzi ostrou komerčnou (Telekom) a testovacou prevádzkou (O2).
Reálne prenosové rýchlosti sa budú odlišovať podľa aktuálneho vyťaženia 5G vysielača, ku ktorému je vaše zariadenie pripojené a tiež aj od samotného telefónu. V rámci niektorých testov sme súbežne merali so smartfónmi Samsung Galaxy S20 Ultra a iPhone 12, resp. s Huawei P40 Pro a videli sme reálne rozdiely v prenosových rýchlostiach.
Rozdiely sa prejavili, aj keď sme so všetkými telefónmi merali postupne, za sebou. Z našich skúseností sme najvyššie prenosové rýchlosti sťahovania získali so Samsungom Galaxy S20 Ultra, ktorý párkrát pokoril hraniu 300 Mbps. iPhone 12 v prípade downloadu pokoril hranicu 200 Mbps, raz dokonca aj 250 Mbps.
Z trojice testovaných telefónov mal v celkovom súčte najpomalší download Huawei P40 Pro, ten sa pohyboval na úrovni 100 až 150 Mbps, občasne atakoval 200 Mbps. Samozrejme, z hľadiska bežného používania sú aj tieto rýchlosti viac ako dostačujúce.
Reálny prínos 5G siete vidíme z hľadiska uploadu. Ten sa v prípade všetkých troch telefónov pohyboval často na úrovni 60 až 80 Mbps, čo oceníte, pokiaľ budete napríklad potrebovať z telefónu poslať 4K video v pôvodnej kvalite čo najrýchlejšie.
Ping sa v prípade siete od Telekomu pohyboval na úrovni 10 ms. Ďalšie informácie o 5G sieti Telekomu si môžete prečítať v samostatnom článku, TU.