Ransomware je častým prípadom v prípade Windows počítačov, vyskytuje sa aj na počítačoch Mac, na Android telefónoch hlavne po inštalácii aplikácií z neznámych zdrojov alebo na telefónoch jailbroken iPhonoch. V tomto prípade po napadnutí zariadenia hackeri žiadajú od obete peniaze za to, aby odblokovali zamknuté zariadenie alebo rozšifrovali zašifrované dáta. Ransomware nachytáte často pri návšteve šteklivých web stránok alebo používaním ukradnutého softvéru. 

Objavujú sa však prípady, že sa Ransomware prejaví aj vtedy, ak používateľ používa všetko všetko overené a navštevuje celkom normálne webové stránky. Holandská stránka AppleTips informuje,  že hackeri sa pokúšajú vylákať od bežných používateľov peniaze za to, že ich zariadenie je údajne pre používateľa zamknuté a stane sa tak potom, ako hackeri neoprávnene získajú prístup na Apple ID.

Keď sa tak stane, hackeri využijú funkciu Find My iPhone a zablokujú telefón, pričom na displeji sa zobrazí správa:

This device is locked. Unlock 50$. Email for details: helpappledevice@gmail.com

Možno je to na neuverenie, ale existujú ľudia, ktorí naozaj zaplatia. Pritom by stačilo zadať bežný prístupový kód a telefóny by sa dal veľmi ľahko odblokoval.

Tento typ útoku vyžaduje, aby sa hackeri dostali k Apple ID priradenému ku konkrétnemu zariadeniu. To sa naozaj deje odchytávaním hesiel a Apple tak odporúča používať dvojfaktorovú autentifikáciu. Tiež sa vyplatí používať silné heslá a pravidelne si ich meniť.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.