Od teórie sa postupne prechádza k praxi, v rámci ktorej budú roboti programovaní a vyučovaní na pozície, ktoré ľudia nechcú robiť alebo patria medzi nebezpečné.
Samozrejme, to je iba desatina dôvodov, prečo sa postupne automobilky uchyľujú k takýmto krokom. Po vzore Tesly, ktorá tento plán oznámila už dávnejšie, plánuje aj automobilka BMW vo svojom americkom závode využívať humanoidných robotov. Ak by ste nevedeli, tak v Južnej Karolíne sa vyrábajú modely X3, X4, X5, X6, X7 a XM. Roboti budú pochádzať od spoločnosti Figure, ktorá ich už dlhodobo vyvíja a vyrába. BMW oznámilo túto spoluprácu, resp. dohodu o postupnom nasadení robotov do výroby tento týždeň (18.1.2024).
„Jednoúčelová robotika nasýtila komerčný trh, ale potenciál univerzálnej robotiky je úplne nevyužitý. Roboti Figure umožnia spoločnostiam zvýšiť produktivitu, znížiť náklady, vytvoriť bezpečnejšie a konzistentnejšie prostredie. Brett Adcock, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Figure.“
Robotika nie je v automobilovom priemysle žiadnou novinkou ani ohromujúcou inováciou, avšak, doposiaľ sa využívala predovšetkým jednoúčelová robotika, čiže stroje, ktoré vykonávajú niekoľko procesov dookola a nič iné nevedia, resp. nemôžu robiť. Univerzálna robotika je absolútne inde, humanoidní roboti sa dokážu učiť a pracovať na rôznych pozíciách, v ktorých budú môcť časom nahradiť ľudí, resp. zastupovať tie pozície, ktoré ľudia robiť nechcú alebo sú príliš nebezpečné.
„Roboti spoločnosti Figure sú konštruovaní a navrhnutí tak, aby boli schopní vykonávať množstvo rôznych úloh, ktoré sú pre ľudských pracovníkov príliš únavné alebo nebezpečné.“
Figúra s označením 01 je 195 centimetrov vysoká, unesie max. 20 kilogramov a pri plnom nabití dokáže kráčať rýchlosťou 4,4 km/h. Táto figúra bola ešte do roku 2023 „utajovaná“, no dnes sa už o nej vie takmer všetko a jej primárnym cieľom má byť nasadanie v rôznych odvetviach, ako napr. skladovanie, logistika, maloobchod a pod.
Automobilový svet, resp. nasadenie ľudskej sily v procese výroby, je v miernom ohrození, a to najmä z dôvodu nástupu elektromobilov, ktoré sú jednoduchšie na výrobu ako klasické automobily so spaľovacími motormi, takže sa do výrobného procesu ľahšie nasadzujú roboti, ktorí dokážu nahradiť ľudí, pričom sú efektívnejší a nemajú žiadne „potreby“. Je zrejmé, že ak sa humanoidní roboti stanú dostatočne inteligentnými, zručnými a predovšetkým nákladovo efektívnymi, aby ich mohli automobilky využívať vo veľkom počte, tak by sme mohli byť svedkami toho, ako budú pracovné miesta pre ľudí v tomto sektore ubúdať. Je to ešte ďaleko, no smerujeme k tomu.
Spoločnosť Figure toto nasadenie obhajuje tak, že napr. len v USA je 10 miliónov neobsadených pracovných miest, pričom práve robotov vidí ako riešenie na obsadenie týchto pozícií, ktoré ľudia nechcú robiť. Vedeli ste, že aj automobilka Hyundai používa vo výrobe robotov? Konkrétne robotických psov od Boston Dynamics, ktoré sú nasadené so špeciálnou kamerou v rámci kontroly kvality.
Zdroj: insideevs.com
Prečítajte si aj: