Pripojiť sa na VPN môžete aj bez špecializovaného softvéru.

Ak sa pripájate do firmy, pravdepodobne máte VPN vyriešené dvomi spôsobmi. Obslužným softvérom, ktorý vám na to firma dala alebo manuálnou konfiguráciou VPN vo Windows.

Výhoda programov, ktoré sú pre Windows je v tom, že môžete veľmi ľahko meniť lokalitu pripojenia. K dispozícii potom máte aj iné funkcie, napríklad vypnutie internetového pripojenia, ak sa spojenie preruší.

Ako na to?

Vlastné nastavenia VPN sa realizujú v časti NastaveniaSieť a internetVPN. Tlačidlom Pridať VPN pripojenia sa zobrazí konfigurácia daného typu spojenia. V prvom riadku vyberte Windows (vstavané). VPN si môžete pomenovať podľa seba, nemá vplyv na pripojenie.

Následne treba zadať adresu servera, vybrať typ a použiť meno a heslo. Uložením údajov sa dostanete späť a kliknutím na názov vášho pripojenia a tlačidla Pripojiť prebehne spojenie.

windows vpn

Aké údaje ale zadať? Ak nemáte službu, ktorú si platíte a tá vám zoznam k dispozícii spravidla dá v technickej podpore, môžete hľadať na internete. Vyskúšať sa dá napríklad služba Free VPN alebo FreeOpenVPN.

Otázkou, ktorú treba zobrať vždy do úvahy je, ako veľmi danej službe veríte. Spojenie síce bude bezpečné medzi vami a internetom, avšak služba môže o vás zbierať rôzne údaje a dávať ich ďalej alebo spracovávať podľa svojho uváženia.

Preto pozor na rôzne prehliadače internetu, ktoré majú túto funkciu vstavanú alebo na rôzne podozrivo lacné VPN pripojenia. Aj keď rozpoznať, čo je lacné, nie je jednoduché. Spravidla počítajte, že cena za ročné pripojenie na VPN servery vás vyjde nad 50 EUR.

Prečítajte si aj:

Ako sa pripojiť na internet cez smartfón? Telekom dáva 1000 GB dát

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.