V rámci nášho pobytu v USA sme sa zúčastnili aj diskusie o využívaní umelej inteligencie. Z predstavenia novej rodiny telefónov Galaxy S25 je jasné, že čoraz viac je to o softvérovej výbave v smartfónoch a AI hrá dnes jednoznačne prím.

Bezpečnosť osobných dát

Ale aj tu v USA je to tak, že používatelia pristupujú k umelej inteligencii skôr „opatrne“. Na diskusii boli zúčastnení predstavitelia firiem Samsung, Google a Qualcomm plus sme mali dvoch analytikov. Ako sme sa dozvedeli, Samsung si veľmi detailne vyhodnocuje spätnú väzbu od používateľov a na základe prieskumu spomedzi 5000 majiteľov telefónov Galaxy S24 prišli na to, že hlavnou prekážkou využívania umelej inteligencie je obava z úniku osobných informácií „nevedno kam“.

Diskusia o Galaxy AI
Diskusia o Galaxy AI

Až 27 % používateľov tvrdí, že nesúhlasia s tým, aby sa ich požiadavky prenášali do cloudu a tu sa vyhodnocovali. Samsung aj preto na nových telefónoch umožňuje voľbu, aby sa umelá inteligencia používala len prostriedkami v samotnom telefóne, teda bez prenosu do cloudu. Tieto funkcie sa dajú používať aj bez pripojenia na internet, ale v porovnaní s plnohodnotnou cloudovou umelou inteligenciou sú funkcie výrazne limitované. A tiež je v telefónoch Galaxy technológia Knox, ktorá sa postará o to, aby vaše dáta v telefóne zostali len vaše.

Sameer Samat z Google práve hovorí o význame AI
Sameer Samat z Google práve hovorí o význame AI

Predstaviteľ spoločnosti Google, Sameer Samat zodpovedný aj za nasadenie Gemini Live pritom uviedol, že ich technológia je dostupná na všetkých nových Android telefónoch, ale Samsung patrí medzi výrobcovi, ktorí robia pre zaistenie bezpečnosti citlivých informácií najviac.

Výsledky prieskumu o využívaní AI
Výsledky prieskumu o využívaní AI

Na druhom mieste pri obavách z využívania umelej inteligencie je údajná komplikovanosť. Ľudia si na nové veci chvíľu zvykajú a toto je presne tá etapa, keď sa mení spôsob používania zariadení a pravdepodobne sa tak táto obava časom rozplynie.

Na treťom mieste je to, že na využívanie umelej inteligencie musia byť zariadenia pripravené aj hardvérovo. Jednak je to o rýchlom pripojení na internet, ale veľká úloha je v súčasnosti na samotnom procesore a jeho schopnosti pracovať s neurálnymi sieťami. Aj preto sa do nových zariadení dostávajú procesory, ktoré sú špecificky prispôsobené na hladké využívanie umelej inteligencie.

Čo je to For Galaxy?

V tejto súvislosti padla aj otázka na zástupcu Qualcommu, čo vlastne znamená označenie nového procesora Snapdragon 8 Elite For Galaxy. Dozvedeli sme sa, že ide o skutočne inak vyhotovený procesor, než je to v prípade iných výrobcov telefónov. Samsung a Qualcomm majú strategickú spoluprácu a nový procesor s prívlastkom For Galaxy má napr. inak implementovanú technológiu na upscaling obrazu z nízkeho na vysoké rozlíšenie. Pritom sa predpokladá, že fotky z Galaxy telefónu si budete neskôr pozerať na veľkej obrazovke Samsung televízoru a tu sa táto technológia naplno prejaví.

Prečo používať umelú inteligenciu?

Z úst analytikov sme sa dozvedeli ale aj opačný pohľad – čo láka používateľov na využívanie umelej inteligencie. Z celosvetového prieskumu organizovaného v Londýne vyplynulo, že je to on-line preklad z jedného jazyka do druhého. Aj keď viete cudzie jazyky, dokonale ovládate univerzálny jazyk (angličtinu), občas sa dostanete do situácie, že si s vašim partnerom jednoducho nerozumiete. Prelomenie jazykovej bariéry sa tak spája s najväčšou výzvou pre umelú inteligenciu a týka sa to aj online prekladu telefonátov, automatického dabingu filmov a pod.

Na akých zariadeniach sa využíva AI?
Na akých zariadeniach sa využíva AI?

Zástupca Samsungu pritom prehlásil, že pri novej rodine Galaxy S25 sa medzi najobľúbenejšiu funkciu nepochybne dostane hľadanie konkrétnej fotky v galérii. Všetci máme v telefónoch obrovské množstvo fotiek a nájsť tú správnu chvíľu teraz trvá. Umelá inteligencia po novom vyhľadá fotku pomocou zadania v hovorenej reči ako napr.: Nájdi fotky môjho psa, na ktorých má na sebe červený sveter.

Ako sme sa dozvedeli tiež, ľudia si radi vyskúšajú aj generovanie fotiek pomocou umelej inteligencie ale preferujú to, aby umelá inteligencia sama vylepšila fotky a oni sa nemuseli o nič starať. Z nástrojov umelej inteligencie sa najväčšej pozornosti teší guma na neželané objekty s tým, že vygumovaný objekt sa prekryje pozadím tak, aby fotka vyzerala prirodzene.

Vedú smartfóny

Na záver sme sa dozvedeli, na akých zariadeniach chcú používatelia umelú inteligenciu využívať. Jednoznačne sú to smartfóny a je to prirodzené – telefón máte takmer vždy so sebou a je na to najviac pripravený. Na druhom mieste sú to notebooky a počítače, na treťom inteligentné nositeľné zariadenia. Rebríček zariadení uzatvárajú tablety.

Zdroje: vlastné, Samsung

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.