
FOV: 227 x 78
Ev: 6.71
Na pohľad vyzerá celý megaprocesor ako výjav z éry prvých sálových počítačov. Najmä vďaka tomu všetkému blikaniu svetielok. Je to ale len klam. Ide o skutočný digitálny procesor.
To blikanie z desiatky tisíc LED je pri tom úmyselné a má priamy význam. Pri zasvecovaní jednotlivých diód totiž môžete presne vidieť, ako dáta procesorom postupujú a ako sa spracovávajú, čo vám umožní na prácu procesora doslova nahliadnuť z vnútra.
Na rozdiel od klasických mikroprocesorov, kde je všetko len pred očami skrytou mágiou, môžete v prípade megaprocesora vidieť, ako proces a jednotlivé logické operácie prebiehajú.
Ako Newman podotkol, „Je nemožné sa zmenšiť tak, aby ste sa zmestili do mikroprocesora a videli ako pracuje. Môžeme na to ísť ale opačne a vybudovať procesor tak veľký, aby sme sa v ňom mohli prechádzať“.
Táto vlastnosť súvisí aj s tým, ako rýchlo procesor pracuje. Maximálna frekvencia ktorú megaprocesor zvládne je 20 kHZ, avšak v tomto režime je už všetko prirýchle. Megaprocesor obvykle funguje pri frekvencii okolo 1 Hz, pri ktorom sa blikaniu dá porozumieť a dobre sledovať celý proces logiky.
Frekvencia sa dá pri tom ľahko zvyšovať počas jeho behu, čo môžete vidieť aj na videu nižšie. Ako sa zvyšuje, blikanie LED signalizujúce spínanie tranzistorov a prechod jednotlivých operácii je čoraz rýchlejšie, pričom zhruba pri 8 kHZ už je pre človeka nesledovateľný, nakoľko už LED takmer nezhasínajú, čím vlastne celá show stráca zmysel.
Omnoho ilustratívnejší je veľmi pomalý proces, ktorý je dokonca možné spomaliť až na 0,01 Hz, či priamo zastaviť a postupovať krok za krokom cyklus po cykle.
Pokiaľ vás svrbí otázka, či sa dajú na tomto procesore hrať hry, odpoveď je áno. Na videu môžete megaprocesor vidieť v akcii pri hre Tetris.
LED napojené na jednotlivé tranzistory operačnej pamäte pri tom slúžia ako primitívny (ozajstný) LED displej, kde samotný Tetris môžete pri hraní vidieť. Dohromady je ich 2048, teda každá na jeden bit RAM.
Celkom 27 000 tranzistorov, ktorých 256 bajtovú RAM tvorí, zaberá spolu so zapojením panel s veľkosťou 3 m2. Keby ste chceli ku megaprocesoru pripojiť RAM, s kapacitami 16 či 32 GB, ako sú bežné dnes, samotná RAM by bola väčšia, než celé Slovensko. Konkrétne zhruba 187 a 375 tisíc kilometrov štvorcových, takže 4 až 8× väčšia než naša, na hostenie megaRAM celkom nevhodná krajina.
Pokiaľ sa o megaprocesore chcete dozvedieť viac, neváhajte navštíviť jeho webovú stránku. John Newman vytvoril niekoľko videí, ako funguje jednotlivá logika procesora, aká je použitá architektúra a takisto tam nájdete aj ako vyzerá program, napísaný pre tento procesor.
Pokiaľ by ste megaprocesor chceli vidieť na živo na vlastné oči, je to možné. Nájdete ho vystavený a spustený v Cambridgskom múzeu počítačovej histórie, kde ho James Newman venoval.
Môžete ho pritom nie len vidieť, ale si ho aj rovno vyskúšať a sami si na ňom tetris zahrať.
Nuž odhliadnime teraz od času a úsilia, ktoré stavbe musíte venovať. Veď koniec koncov, spájkovanie desiatok tisíc spojov môžete brať aj ako relax, nie?
Vezmime si preto len cenu za materiál, ktorej sa nedá vyhnúť.
James uvádza, že len za hliník dal 4000 euro. Za dosky plošných spojov, na ktoré spájkoval všetku elektroniku, zaplatil dohromady 16 000 eur, no a napokon za samotnú elektroniku dal 22 000 eur.
Z elektroniky šlo najmä o tranzistory, pričom pri 42 400 kusoch šlo i účet na 2300 eur. Za spojovacie káble bolo treba dať 2000 eur, no a za konektory 5750 eur. Spotrebovaná olovená spájka peňaženku ochudobnila o 430 eur.
Keď pripočítame všetky ostatné veci, ako skrutky, LED diódy, odpory a napájanie, dohromady vás bude stáť megaprocesor zhruba 46 000 eur.
No tak ale na druhú stranu, môžete sa cítiť ako megaloman.
Nedeľník TOUCHIT hľadajte na našom webe ako inak než v nedeľu. Ak ste predchádzajúce zmeškali, nájdete ich všetky pod rovnomenným kľúčovým slovom.