Získavate naozaj to najlacnejšie, túto kúpu si ale dobre premyslite.

Kategória, ktorá sa za minulé roky tiež trochu menila. Môže za to viac faktorov – sčasti inflácia na svetových trhoch, výkonnejšie čipy aj v nižšom segmente a posun hranice z 32 GB úložiska na 64 GB. Tento dvojnásobný nárast sa dá síce na výrobnej linke počítať na centy, no zákazník si priplatí tisíce percent navyše, teda v desiatkach eur.

Cenový strop do 200 eur je síce navrhnutý na ľahšie zaokrúhľovanie, no zmestiť sa do neho aj pre vyššie uvedené dôvody nie je jednoduché. Už tak si kupujete základ a ešte ho podliezať hľadaním smartfónov s 32 GB variantom úložiska alebo menšou kapacitou RAM, by bolo slušne povedané nerozumné. Preto je aj cenovka trošku vyššia, no stále s priblížením k stanovenému stropu 200 eur.

Typickým príkladom môže byť telefón Samsung Galaxy A12 32 GB za cenu 147 eur. Má 3 GB RAM, čo bolo žalostne málo už pred dvomi rokmi. Potom je tu Samsung Galaxy A12 64 so 4 GB RAM za cenu 169 eur. To už sa dá považovať ako tak za rozumný telefón.

Samsung Galaxy A13

Odporúčam fanúšikom Samsungu, ktorí chcú túto značku, ale rozpočet na telefón je stanovený prísnejšie. Rovnako ako v prípade telefónu Galaxy A12, ktorý už na jar z tohto výberu vypadáva. Nahrádza ho práve model a13. Má 50 Mpx fotoaparát ale zase veľkú batériu s kapacitou 5000 mAh. Trošku obmedzujúce je 15 W nabíjanie. Galaxy A13 je základ, nič od tohto telefónu neočakávajte.

Upozorňujem ešte na model Galaxy A22 s HD AMOLED displejom. Je to podobný telefón ako A12, nájsť tu nejaký zmysluplný rozdiel, by bolo stratou času. A13 je novší kus. A22 má zase 5G za cenu 189 eur.

 • Tento telefón vám dá ekosystém Samsungu s prepracovaným rozhraním, nechýba ani audio konektor. Kapacita úložiska sa dá rozšíriť pamäťovou kartou. Má štyri objektívy, ale ponúka základné možnosti fotenia.
 • V neprospech hovorí veľká batéria a pomalé nabíjanie. Oproti A12 z je tu posun na Full HD rozlíšenie na 6,4“ displeji. Aspoň niečo, no telefón ako taký to nezachráni. Reakcie telefónu pôsobia ako so spomaleného filmu.

Cena: 169 eur za 4 / 128 GB verziu

Cena v posledných mesiacoch klesla o 40 eur. Hore uvedená cena je už aktuálna, za ktorú sa dá smartfón kúpiť.

Realme 8 5G

Toto vyzerá na najlepšiu kúpu v tomto článku, ešte stále. Telefón naozaj za dve stovky a najlepšími technickými parametrami.

Realme 9i je najnovší model a bol uvedený v marci 2022. Najlacnejší je ale za 239 eur. Ak je pre vás táto cena ešte akceptovateľná.

 • Tento telefón vám dá dlhú výdrž s 5000 mAh batériou a rýchle 18 W nabíjanie. Full HD+ displej má dokonca 90 Hz frekvenciu.
 • V neprospech ale hovorí podľa mňa bežné spracovanie a rozhranie, ktoré nie je tak plynulé ako by som si predstavoval. Procesor MediaTek Dimensity 700 je prijateľný CPU, 4 GB RAM ale reakcie zráža na kolená.

Existuje aj verzia bez 5G s procesom MediaTek Helio G95, 6 / 128 GB a až 30 W nabíjaním. Cena je 229 eur

Cena: 199 eur za 4 / 64 GB verziu; Cena tohto telefónu sa za posledné mesiace nezmenila. Existuje aj verzia bez 5G a tá stojí 159 eur.

Motorola Moto g60s

Telefón, ktorý prináša hlavne 5000 mAh batériu a rýchle 50 W nabíjanie. Na rozdiel od Motorola moto g60 nemá 108 Mpx fotoaparát. Ak natrafíte na telefóny moto g60 a g60s, dobre si pozrite ich rozdiely a vyberte si, čo je pre vás prioritnejšie.

 • Tento telefón vám dá pohodlie pri používaní v zmysle rýchleho nabíjania, takmer čistý Android a svižný chod a rozhodne je to 120 Hz displej.
 • V neprospech ale hovorí slabší fotoaparát oproti verzii bez „s“. V zásade ale tomuto telefónu nie je čo vytknúť. Nemá podporu 5G.

Cena: 219 eur za 6 / 128 GB verziu

Cena je od zimy a leta na rovnakej úrovni, vzhľadom na aktuálnu situáciu so surovinami vo svete a dostupnosťou niektorých modelov sa môžete stretnúť s výkyvom ceny +-20 eur. Existuje o 30 eur lacnejšia verzia v konfigurácii 4 / 128 GB.

Motorola Moto G50 5G

Názov jasne deklaruje podporu 5G. Preto kto chce používať 5G sieť, má možnosť kúpiť si tento mobil. Parametre sú ale horšie a myslím, že 5G nestojí za to, aby ste tento telefón uprednostnili pred g60s.

 • Tento telefón vám dá najmä spomínané 5G. Aj s procesorom Snapdragon 450 sa bude dať rozumne používať. Vďaka nadstavbe od Motoroly je praktický po celkovej stránke.
 • V neprospech hovorí citeľný útlm parametrov na úkor nákladov za 5G čip. Teda iba 15 W nabíjanie 5000 mAh batérie a 4 GB RAM.

Cena: 189 eur za 4 / 64 GB verziu

Cena tohto telefónu v porovnaní s letom zostáva na rovnakej úrovni.

Motorola Moto g41

Novinka na trhu, ktorá už od podstaty série zaujme cenou a výbavou. Aj preto je tu stále audio konektor a výrobca ide na istotu pre túto cenovú a cieľovú skupinu. Pridanou hodnotou je OLED displej v tejto kategórii.

 • Tento telefón vám dá 6,4″ displej s rozlíšením Full HD+ a OLED displej, NFC a 5000 mAh batériu. Dajú sa s ním spraviť fotografie v dobre kvalite cez 48 Mpx snímač. Pochvalu si zaslúži aj 30 W nabíjanie.
 • V neprospech hovorí nižší výkon s procesorom MediaTek Helio G85. Treba ale dodať, že Motorola dáva takmer čistý Android a telefón sa dá rozumne používať. Škoda len že je postavený ešte len na Androide 11 a na aktualizáciu si budete musieť počkať

Cena: 199 eur za 6 / 128; existuje aj verzia 4 / 128 GB a je o zhruba 20 eur lacnejšia. Nekupujte ju ak nemusíte a radšej si priplaťte za 6 GB RAM.

Xiaomi Redmi Note 11

Tento telefón nahrádza doterajší model Xiaomi Redmi Note 10S, ktorý bol v tomto prehľade zaradený po dobu jeseň a zima 2021.

Prináša jemné inovácie v porovnaní s identickým modelom v sérii 10. Snapdragon 680 je dobrý upgrade, no nie zázračný. Vieme, v akej cenovke sa hýbeme. Viac ako procesor je tu problém s kapacitou RAM. 4 GB je málo.

Tento telefón vám dá 5000 mAh batériu a najmä 33 W nabíjanie ako aj Full HD+ displej. Prechádza sa na 50 Mpx fotoaparát. Je to súčasný trend aj vo vyšších cenových hladinách.

V neprospech tu pre mnohých bude možno klasická absencia podpory 5G a nie tak plynulé rozhranie ako na Xiaomi telefónoch drahších o približne 100 eur.

Cena: 199 eur za 4 / 128 GB verziu

Cena klesla o 10 eur (cena vyššie je už aktualizovaná). Ide o minimálny pokles v závislosti na e-shope. Prakticky si drží svoju cenu. Je to dané aj tým, že zatiaľ ide o novinku v sérii Redmi na tento rok.

POCO M3 Pro 5G

Ešte lacnejšie Xiaomi. Je to sub-brand s veľmi agresívnou cenovou politikou. Má vlastne nadštandardnú výbavu po každej stránke, teda s výnimkou fotoaparátu.

Aktuálne je dostupný novší model a to POCO M4 Pro za 229 eur (6 / 128 GB) bez podpory 5G. Rovnako je dostupný aj v 5G verzii, cena je ale vyššia a teda nie je vhodný do tohto prehľadu.

 • Tento telefón vám dá celkom rýchly procesor MediaTek Dimensity 700, čo je práve základ na podporu 5G sietí. Tiež má 90 Hz displej s Full HD+ rozlíšením.
 • V neprospech hovorí 48 Mpx fotoaparát. Nie je to tragédia ale práve podpora 5G spotrebovala rozpočet a nezostalo na 64 Mpx snímač. Škoda pomalšieho nabíjania na úrovni 18 W, hoci v balení je nabíjačka s výkonom 22,5 W.

Cena: 179 eur za 6 / 128 GB verziu

Cena zostáva rovnaká. Takisto ide o novinku na tento rok zo série POCO.

TCL 20L

Od výrobcu TV a špičkového obrazu. Telefón, ktorý má v sebe priamo integrovanú technológiu NXTVision. Displej má aj certifikáciu TÜV Rheinland na ochranu očí pred modrým svetlom.

Tento telefón vám dá výborný displej a pekne spracovanú nadstavbu na Android. Tiež aj 5000 mAh batériu ale s iba 18 W nabíjaním.

V neprospech hovorí zatiaľ málo známa značka v našich končinách a hraničná hodnota 4 GB RAM.

Cena: 179 eur za 4 / 128 GB verziu

Smartfón pomaly končí svoj cyklus, v niektorých e-shopoch ho už nenájdete. Aktuálne je cena o 20 eur nižšia.

Tipy na čítanie:

Prečítajte si aj: