Získavate naozaj to najlacnejšie, túto kúpu si ale dobre premyslite.

Kategória, ktorá sa za minulé roky tiež trochu menila. Môže za to viac faktorov – sčasti inflácia na svetových trhoch, výkonnejšie čipy aj v nižšom segmente a posun hranice z 32 GB úložiska na 64 GB. Tento dvojnásobný nárast sa dá síce na výrobnej linke počítať na centy, no zákazník si priplatí tisíce percent navyše, teda v desiatkach eur. Čoraz častejšie je vidieť 128 GB verzia. Na operačnej pamäti však niektorí výrobcovia stále škrtia a dávajú 4 GB RAM.

Zoberte do úvahy fakt, že aj kapacita 64 GB je skutočný základ a reálne budete mať minimálne o tretinu menšiu kapacitu. Časť totiž zaberie operačný systém. Keď si k tomu pripočítate nainštalované aplikácie alebo hry, zistíte, že vám zostalo niekoľko gigabajtov voľného miesta. V prípade kúpy takéhoto smartfónu budete nutne potrebovať aj pamäťovú kartu. Našťastie tie sa pohybujú rádovo v jednotkách EUR. Karta microSD s kapacitou 64 GB sa dá kúpiť v cene do 12 eur.

Okrem toho sa čoraz častejšie objavujú modely so 128 GB úložiskom. To už je kapacita na rozumné používanie aj s prihliadnutím na ukladanie filmov zo streamovacích služieb alebo väčšieho priestoru na fotografie.

Cenový strop do 200 eur je síce navrhnutý na ľahšie zaokrúhľovanie, no zmestiť sa do neho aj pre vyššie uvedené dôvody nie je jednoduché. Už tak si kupujete základ a ešte ho podliezať hľadaním smartfónov s 32 GB variantom úložiska alebo menšou kapacitou RAM, by bolo slušne povedané nerozumné. Preto je aj cenovka trošku vyššia, no stále s priblížením k stanovenému stropu 200 eur.

Samsung Galaxy A14

Tento smartfón je vstupenkou do ekosystému Galaxy. Má základnú výbavu, do ktorej sa zmestilo 4 GB operačnej pamäte a 128 GB úložisko. Telefón má možnosť použitia 2 SIM kariet aj pamäťovej karty. Procesor MediaTek Helio G80 patrí medzi procesory určené do menej výkonných smartfónov. Existuje aj verzia so 64 gigabajtovým úložiskom, avšak je iba o 20 eur lacnejšia. Tej sa pravdepodobne vyhnete aj napriek možnosti rozšírenia pamäte cez microSD kartu.

 • Tento telefón vám dá možnosti nadstavby Samsung a technológií, ktoré výrobca používa tiež aj 50 Mpx fotoaparát. Aj v tomto základe použil výrobca Full HD displej, čo je pokrok oproti niekdajšiemu integrovaniu HD displejov. Argumentom pre tento smartfón môže byť aj NFC alebo audio konektor.
 • V neprospech tohto modelu hovorí pomalšie nabíjanie a to je obmedzené iba na 15 W. Na nabitie batérie s kapacitou 5000 mAh si počkáte viac ako 2 hodiny. V tomto smere výrobca neurobil veľký pokrok a len jemne inovoval predchádzajúci model Galaxy A13.

Cena: 199 eur za 4 / 128 GB verziu

Realme 10

Veľmi dobre vybavený smartfón, hoci našu cenovú hranicu prekročil o 9 eur. Výrobca použil 8 GB RAM a 128 gigabajtové úložisko. Procesor MediaTek Helio G99 patrí medzi výkonnejšie, avšak stále sa objavuje najmä v lacnejších smartfónoch. Realme 10 je nástupca modelu Realme 9i, ktorý sa dal kúpiť za 189 eur. Najnovšia desiatka má NFC, 5000 mAh batériu a 33 W nabíjanie.

 • Tento telefón vám dá solídnu výbavu v tejto cene a pravdepodobne len málo smartfónov nájdete s takto dobrými technickými parametrami. Stále je tu k dispozícii audio konektor a silnou stránkou je uvedené rýchle nabíjanie. Zaujímavosťou je aj 90 Hz displej.
 • V neprospech hovorí použitý procesor a však v tejto cenovej triede bude procesor vždy s menším výkonom. Tomuto smartfónu nie je až tak veľmi čo vytknúť a vo svojej triede patrí medzi lídrov.

Cena: 209 eur

Motorola moto g53 5G

Do prehľadu sa teraz zmestil aj tento model, ktorý nahrádza pôvodne uvedený moto g50. Má 6,5-palcový IPS displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, avšak rozlíšenie je 1600 × 720 pixelov a výrobca použil procesor Snapdragon 480+.

Rovnako aj v tomto prípade výrobca pridal veľkú batériu, a to s kapacitou 5000 mAh, avšak len s pomalým 10 W nabíjaním. Výrobca sľubuje pravidelné aktualizácie a takisto aj hlavnú aktualizáciu na Android 14. Fotoaparát používa 50 Mpx snímač.

 • Tento telefón vám dá všetky podstatné funkcie a to vrátane stereo reproduktorov s podporou Dolby Atmos, 3,5 mm audio konektorom a takisto aj NFC.
 • V neprospech tohto modelu hovorí prakticky len 4 GB RAM, ak nepočítame pomalší procesor.

Cena: 189 eur

Telefón je na Slovensku dostupný od februára 2023 a jeho pôvodná cena bola 250 eur.

Motorola moto g13

Ide o základný model, ktorý nemá podporu 5G. Má ale 6,5 displej so frekvenciou 90 Hz a rozlíšením 1600 × 720 bodov. Má procesor MediaTek Helio G85. Za samozrejmosť v tejto cenovej skupine považujeme slot na microSD kartu. Kto si môže priplatiť, existuje model g23 za cenu 229 eur. Hlavným rozdielom je, že ponúka rýchlejšie nabíjanie a to až na úrovni 30 W.

 • Tento telefón vám dá 128 GB úložisko. Dá sa kúpiť aj v 64 GB verzii, avšak je lepšie si priplatiť za väčší pamäťový priestor. Má stereo reproduktory s Dolby Atmos 3,5 mm audio konektor a 5000 mAh batériu.
 • V neprospech hovorí menší výkon procesora MediaTek Helio G85 iba 10 W nabíjanie. Najväčším úskalím hneď po samotnom výkone bude práve rýchlosť nabíjania, keďže 10 W považujeme za absolútny základ a pri potrebe nabíjať tento model na to treba myslieť. Najmä keď zohľadníme fakt, že je tu 5000 mAh batéria.

Cena: 139 eur.

Telefón je lacnejší o 60 eur a patrí medzi základné modely série moto g. Úplný základ predstavujú smartfóny zo série moto e.

Motorola moto g42

Zaujme cenou a výbavou, je to to najlepšie, čo si od výrobcu do nami stanovenej ceny môžete kúpiť. Aj preto je tu stále audio konektor a výrobca ide na istotu pre túto cenovú a cieľovú skupinu. Pridanou hodnotou je OLED displej v tejto kategórii.

 • Tento telefón vám dá 6,4″ displej s rozlíšením Full HD+ a OLED displej, NFC a 5000 mAh batériu. Dajú sa s ním spraviť fotografie v dobre kvalite cez 50 Mpx snímač.
 • V neprospech hovorí len nižšia hodnota nabíjania pre väčšinu z vás. My však už aj 20 W považujeme za rozumný kompromis. V tejto cenovej triede určite. Výrobca oproti modelu g41 vymenil procesor a namiesto MediaTek Helio G85 použil Snapdragon 680. Zázrak to nie je, na výkone to ale bude pozitívne poznať.

Cena: 199 eur za 6 / 128;

Cena sa za posledné obdobie nezmenila a zostáva na rovnakých hodnotách v závislosti na konkrétnom e-shope.

heureka graf moto g42Zdroj: TOUCHIT
Vývoj ceny smartfónu Motorola moto g42 na na serveri Heureka.sk

TCL 408

Výrobca sa modelom z roku 2023 snaží zaujať špeciálnym objektívom s rozlíšením 50 megapixelov, ktorý má zároveň funkciu makro objektívu. Robí nadpriemerne dobré fotografie vo dne aj v noci, pričom v noci je vhodné uprednostniť automatický režim pred nočným režimom. Získate rovnako veľmi kvalitné fotografie a budú vyhotovené rýchlejšie. Telefón má 4 GB RAM a 64 GB úložisko. Výrobca použil procesor MediaTek Helio P22.

 • Tento telefón vám dá možnosť použiť dvoch SIM kariet aj so samostatným slotom na microSD kartu a tiež zostavu stereo reproduktorov.
 • V neprospech tohto modelu hovorí iba 10 W nabíjanie pri 5000 mAh novej batérii a takisto bez podpory NFC. Podporu tejto technológie hľadajte modely označenom ako T507U.

Cena: 159 eur

Xiaomi Redmi Note 12

Nahrádzame ním v článku model Note 11. Tento sa tesne zmestil do cenového stropu a má 4 GB RAM a 128 GB úložisko. Je to Dual SIM, ale zdieľa kartu s jedným SIM slotom. Používa výkonnejší procesor Snapdragon 685 a 50 Mpx kameru. Má všetko dôležité v tejto výbave a po tejto stránke je mu najväčšou konkurenciu Realme 10.

Tento telefón vám dá výbornú výbavu, rýchle 33 W nabíjanie 5000 mAh batérie, audio konektor a NFC. Silnou stránkou je AMOLED displej, ktorý v smartfónoch Xiaomi vidíme takmer bežne. Minimálne v týchto a vyšších cenových reláciách.

Nevýhodou je, že má len 4 GB RAM a 5G verzia je zatiaľ výrazne drahšia. V čase uvedenia pred niekoľkými mesiacmi stála o 100 eur viac ako tu uvedená. Riešením bolo poobzerať sa v ponukách operátorov a získať telefón s paušálom.

Cena: 199 eur

POCO M5

Ešte lacnejšie Xiaomi, zároveň je to najnovší model zo série POCO M na trhu. Značka POCO je sub-brand s veľmi agresívnou cenovou politikou. Má vlastne nadštandardnú výbavu po každej stránke a pri posledných modeloch výrobca zapracoval aj na fotoaparáte. Bez výhrad sa dá akceptovať.

Na trhu je aj model POCO M5s, ktorý stojí oficiálne 229 eur v konfigurácii 6 / 128 GB. Kúpite ho aj o 20 eur lacnejšie. Má 33 W nabíjanie, no mierne slabší procesor Helio G95. Je to na vás. Výrobca sa snaží pokryť rôzne cenové hladiny, aby si vybral každý. Aj preto takéto jemné detaily a odlišnosti v konfigurácii a podobných cien.

 • Tento telefón vám dá procesor MediaTek Helio G99. Nepodporuje 5G siete. Treba na to myslieť. V tejto cenovej relácii je však podpora 5G viac výnimkou ako pravidlom. Má 90 Hz displej s Full HD+ rozlíšením a 50 Mpx fotoaparát.
 • V neprospech azda len absencia 5G a 4 GB RAM. Kúpte si ale a verziu 6 / 128 GB a máte o jednu nevýhodu menej. Škoda pomalšieho nabíjania na úrovni 18 W, no rovnako ako pri 20 W je to hodnota, s ktorou sa dá s telefónom žiť. Aj tu treba myslieť na to, že budete nabíjať 5000 mAh batériu.

Cena: 149 eur za 4 / 64 GB verziu. Verzia 6 / 128 GB sa zháňa ťažšie a možno ju budete musieť kupovať cez niektorý značkou doporučených e-shopov. Teda zväčša z AliExpresu.

TCL 30+

Od výrobcu TV a špičkového obrazu. Telefón, ktorý má v sebe priamo integrovanú technológiu NXTVision. Displej má aj certifikáciu TÜV Rheinland na ochranu očí pred modrým svetlom. Ma 6,7″ Full HD+ displej, duálne reproduktory a 50 Mpx fotoaparát s funkciou sledovania tváre.

 • Tento telefón vám dá výborný displej a pekne spracovanú nadstavbu na Android. Tiež aj 5000 mAh batériu ale s iba 18 W nabíjaním. Telefón má veľmi dobrú výbavu a základné úložisko sa dá rozšíriť o 1 TB microSD kartu.
 • V neprospech hovorí hraničná hodnota 4 GB RAM a neexistuje verzia aspoň so 6 GB RAM.

Cena: 179 eur za 4 / 128 GB verziu

heureka graf tcl 30+Zdroj: Heureka
Cenový vývoj modelu TCL 30+ podľa Heureky

Tipy na čítanie:

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.