Získavate naozaj to najlacnejšie, túto kúpu si ale dobre premyslite.

Kategória, ktorá sa za minulé roky tiež trochu menila. Môže za to viac faktorov – sčasti inflácia na svetových trhoch, výkonnejšie čipy aj v nižšom segmente a posun hranice z 32 GB úložiska na 64 GB. Tento dvojnásobný nárast sa dá síce na výrobnej linke počítať na centy, no zákazník si priplatí tisíce percent navyše, teda v desiatkach eur.

Zoberte do úvahy zoberte do úvahy fakt, že kapacita 32 GB je skutočný základ a reálne budete mať minimálne o tretinu alebo o polovicu menšiu dostupnú kapacitu. Časť totiž zaberie operačný systém. Keď si k tomu pripočítate nainštalované aplikácie alebo hry, zistíte, že vám zostalo niekoľko gigabajtov voľného miesta. V prípade kúpy takéhoto smartfónu budete nutne potrebovať aj pamäťovú kartu. Našťastie tie sa pohybujú rádovo v jednotkách EUR. Karta microSD s kapacitou 64 GB sa dá kúpiť v cene do 12 eur.

Okrem toho sa čoraz častejšie objavujú modely so 128 GB úložiskom. To už je kapacita na rozumné používanie aj s prihliadnutím na ukladanie filmov zo streamovacích služieb alebo väčšieho priestoru na fotografie.

Cenový strop do 200 eur je síce navrhnutý na ľahšie zaokrúhľovanie, no zmestiť sa do neho aj pre vyššie uvedené dôvody nie je jednoduché. Už tak si kupujete základ a ešte ho podliezať hľadaním smartfónov s 32 GB variantom úložiska alebo menšou kapacitou RAM, by bolo slušne povedané nerozumné. Preto je aj cenovka trošku vyššia, no stále s priblížením k stanovenému stropu 200 eur.

Typickým príkladom môže byť telefón Samsung Galaxy A12 32 GB za cenu 147 eur. Má 3 GB RAM, čo bolo žalostne málo už pred dvomi rokmi. Potom je tu Samsung Galaxy A12 64 so 4 GB RAM za cenu 169 eur. To už sa dá považovať ako tak za rozumný telefón.

Samsung Galaxy A13

Odporúčam fanúšikom Samsungu, ktorí chcú túto značku, ale rozpočet na telefón je stanovený prísnejšie. Rovnako ako v prípade telefónu Galaxy A12, ktorý už na jar z tohto výberu vypadáva. Nahrádza ho práve model a13. Má 50 Mpx fotoaparát ale zase veľkú batériu s kapacitou 5000 mAh. Trošku obmedzujúce je 15 W nabíjanie. Galaxy A13 je základ, nič od tohto telefónu neočakávajte.

Upozorňujem ešte na model Galaxy A23 5G s Full HD AMOLED displejom. Cena je ale vyššia a stojí 279 eur. Do nášho prehľadu sa cenovo nevošiel.

 • Tento telefón vám dá ekosystém Samsungu s prepracovaným rozhraním, nechýba ani audio konektor. Kapacita úložiska sa dá rozšíriť pamäťovou kartou. Má štyri objektívy, ale ponúka základné možnosti fotenia.
 • V neprospech hovorí veľká batéria a pomalé nabíjanie. Oproti A12 z je tu posun na Full HD rozlíšenie na 6,4“ displeji. Aspoň niečo, no telefón ako taký to nezachráni. Reakcie telefónu pôsobia ako so spomaleného filmu.

Cena: 159 eur za 4 / 128 GB verziu

Cena v posledných mesiacoch klesla o 50 eur. Hore uvedená cena je už aktuálna, za ktorú sa dá smartfón kúpiť.

Realme 8 5G

Toto vyzerá na najlepšiu kúpu v tomto článku, ešte stále. Telefón naozaj za dve stovky a najlepšími technickými parametrami.

Realme 9i je novší model a bol uvedený v marci 2022. Jeho cena klesla a dá sa kúpiť za 189 eur. Pokles ceny tohto modelu je oproti Q4 / 2022 o 50 eur.

 • Tento telefón vám dá dlhú výdrž s 5000 mAh batériou a rýchle 18 W nabíjanie. Full HD+ displej má dokonca 90 Hz frekvenciu.
 • V neprospech ale hovorí podľa mňa bežné spracovanie a rozhranie, ktoré nie je tak plynulé ako by som si predstavoval. Procesor MediaTek Dimensity 700 je prijateľný CPU, 4 GB RAM ale reakcie zráža na kolená.

Existuje aj verzia bez 5G s procesom MediaTek Helio G95, 6 / 128 GB a až 30 W nabíjaním. Cena je 229 eur

Cena: 189 eur za 4 / 64 GB verziu; Cena tohto telefónu klesla len mierne a mesiace si drží svoju cenu.. Existuje aj verzia bez 5G a tá stojí 10 ÷ 20 eur menej.

Motorola Moto g60s

Telefón, ktorý prináša hlavne 5000 mAh batériu a rýchle 50 W nabíjanie. Na rozdiel od Motorola moto g60 nemá 108 Mpx fotoaparát. Ak natrafíte na telefóny moto g60 a g60s, dobre si pozrite ich rozdiely a vyberte si, čo je pre vás prioritnejšie.

Je však možné, že tento model sa nebude dať kúpiť a tak budete musieť siahnuť po Motorola Moto G60. Ten aktuálne stojí 209 eur.

 • Tento telefón vám dá pohodlie pri používaní v zmysle rýchleho nabíjania, takmer čistý Android a svižný chod a rozhodne je to 120 Hz displej.
 • V neprospech ale hovorí slabší fotoaparát oproti verzii bez „s“. V zásade ale tomuto telefónu nie je čo vytknúť. Nemá podporu 5G.

Cena: 219 eur za 6 / 128 GB verziu

Cena sa za posledný rok drží na rovnakej úrovni, vzhľadom na pretrvávajúcu situáciu so surovinami vo svete a dostupnosťou niektorých modelov sa môžete stretnúť s výkyvom ceny +-20 eur. Existuje o 30 eur lacnejšia verzia v konfigurácii 4 / 128 GB.

Motorola Moto G50 5G

Názov jasne deklaruje podporu 5G. Preto kto chce používať 5G sieť, má možnosť kúpiť si tento mobil. Parametre sú ale horšie a myslím, že 5G nestojí za to, aby ste tento telefón uprednostnili pred g60s.

 • Tento telefón vám dá najmä spomínané 5G. Aj s procesorom Snapdragon 450 sa bude dať rozumne používať. Vďaka nadstavbe od Motoroly je praktický po celkovej stránke.
 • V neprospech hovorí citeľný útlm parametrov na úkor nákladov za 5G čip. Teda iba 15 W nabíjanie 5000 mAh batérie a 4 GB RAM.

Cena: 189 eur za 4 / 64 GB verziu

Cena tohto telefónu je rovnaká s minimálnymi rozdielmi pri niekoľkomesačnom porovnaní. Jeho dostupnosť je nižšia a na výber máte iné smartfóny tejto značky. Má už svojho nástupcu s označením Motorola moto G53 5G, no jeho cena je 249 eur a to je nad limit nášho cenového stropu.

Motorola moto g13

Ide o základný model, ktorý nemá podporu 5G. Má ale 6,5 displej so frekvenciou 90 Hz a rozlíšením 1600 × 720 bodov. Má procesor MediaTek Helio G85. Za samozrejmosť v tejto cenovej skupine považujeme slot na microSD kartu. Kto si môže priplatiť, existuje model g23 za cenu 229 eur. Hlavným rozdielom je, že ponúka rýchlejšie nabíjanie a to až na úrovni 30 W.

 • Tento telefón vám dá 128 GB úložisko. Dá sa kúpiť aj v 64 GB verzii, avšak je lepšie si priplatiť za väčší pamäťový priestor. Má stereo reproduktory s Dolby Atmos 3,5 mm audio konektor a 5000 mAh batériu.
 • V neprospech hovorí menší výkon procesora MediaTek Helio G85 iba 10 W nabíjanie. Najväčším úskalím hneď po samotnom výkone bude práve rýchlosť nabíjania, keďže 10 W považujeme za absolútny základ a pri potrebe nabíjať tento model na to treba myslieť. Najmä keď zohľadníme fakt, že je tu 5000 mAh batéria.

Cena: 179,99 eur. Ide o novinku na trhu.

Motorola moto g42

Zaujme cenou a výbavou, je to to najlepšie, čo si od výrobcu do nami stanovenej ceny môžete kúpiť. Aj preto je tu stále audio konektor a výrobca ide na istotu pre túto cenovú a cieľovú skupinu. Pridanou hodnotou je OLED displej v tejto kategórii.

 • Tento telefón vám dá 6,4″ displej s rozlíšením Full HD+ a OLED displej, NFC a 5000 mAh batériu. Dajú sa s ním spraviť fotografie v dobre kvalite cez 50 Mpx snímač.
 • V neprospech hovorí len nižšia hodnota nabíjania pre väčšinu z vás. My však už aj 20 W považujeme za rozumný kompromis. V tejto cenovej triede určite. Výrobca oproti modelu g41 vymenil procesor a namiesto MediaTek Helio G85 použil Snapdragon 680. Zázrak to nie je, na výkone to ale bude pozitívne poznať.

Cena: 199 eur za 6 / 128; existuje aj verzia 4 / 128 GB a je o zhruba 20 eur lacnejšia. Nekupujte ju ak nemusíte a radšej si priplaťte za 6 GB RAM.

Xiaomi Redmi Note 11

Tento telefón nahrádza doterajší model Xiaomi Redmi Note 10S, ktorý bol v tomto prehľade zaradený po dobu jeseň a zima 2021.

Prináša jemné inovácie v porovnaní s identickým modelom v sérii 10. Snapdragon 680 je dobrý upgrade, no nie zázračný. Vieme, v akej cenovke sa hýbeme. Viac ako procesor je tu problém s kapacitou RAM. 4 GB je málo.

 • Tento telefón vám dá 5000 mAh batériu a najmä 33 W nabíjanie ako aj Full HD+ displej. Prechádza sa na 50 Mpx fotoaparát. Je to súčasný trend aj vo vyšších cenových hladinách.
 • V neprospech tu pre mnohých bude možno klasická absencia podpory 5G a nie tak plynulé rozhranie ako na Xiaomi telefónoch drahších o približne 100 eur.

Cena: 199 eur za 4 / 128 GB verziu

Cena sa drží už niekoľko mesiacov na tejto úrovni.

POCO M5

Ešte lacnejšie Xiaomi, zároveň je to najnovší model zo série POCO M na trhu. Značka POCO je sub-brand s veľmi agresívnou cenovou politikou. Má vlastne nadštandardnú výbavu po každej stránke a pri posledných modeloch výrobca zapracoval aj na fotoaparáte. Bez výhrad sa dá akceptovať.

Na trhu je aj model POCO M5s, ktorý stojí oficiálne 229 eur v konfigurácii 6 / 128 GB. Kúpite ho aj o 20 eur lacnejšie. Má 33 W nabíjanie, no mierne slabší procesor Helio G95. Je to na vás. Výrobca sa snaží pokryť rôzne cenové hladiny, aby si vybral každý. Aj preto takéto jemné detaily a odlišnosti v konfigurácii a podobných cien.

 • Tento telefón vám dá procesor MediaTek Helio G99. Nepodporuje 5G siete. Treba na to myslieť. V tejto cenovej relácii je však podpora 5G viac výnimkou ako pravidlom. Má 90 Hz displej s Full HD+ rozlíšením a 50 Mpx fotoaparát.
 • V neprospech azda len absencia 5G a 4 GB RAM. Kúpte si ale a verziu 6 / 128 GB a máte o jednu nevýhodu menej. Škoda pomalšieho nabíjania na úrovni 18 W, no rovnako ako pri 20 W je to hodnota, s ktorou sa dá s telefónom žiť. Aj tu treba myslieť na to, že budete nabíjať 5000 mAh batériu.

Cena: 199 eur za 6 / 128 GB verziu. Cena za 4 / 128 GB je len o 20 eur nižšia. Nekupujte si túto verziu, ak nepotrebujete za každú cenu šetriť.

TCL 30+

Od výrobcu TV a špičkového obrazu. Telefón, ktorý má v sebe priamo integrovanú technológiu NXTVision. Displej má aj certifikáciu TÜV Rheinland na ochranu očí pred modrým svetlom. Ma 6,7″ Full HD+ displej, duálne reproduktory a 50 Mpx fotoaparát s funkciou sledovania tváre.

 • Tento telefón vám dá výborný displej a pekne spracovanú nadstavbu na Android. Tiež aj 5000 mAh batériu ale s iba 18 W nabíjaním. Telefón má veľmi dobrú výbavu a základné úložisko sa dá rozšíriť o 1 TB microSD kartu.
 • V neprospech hovorí hraničná hodnota 4 GB RAM a neexistuje verzia aspoň so 6 GB RAM.

Cena: 179 eur za 4 / 128 GB verziu

heureka graf tcl 30+Zdroj: Heureka
Cenový vývoj modelu TCL 30+ podľa Heureky

Tipy na čítanie:

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.