Bosch na svojom výročnom stretnutí Bosch Connected World 2022 predstavil spoluprácu so spoločnosťou IBM.
Kvantová technológia v centre záujmu
Týkať sa bude predovšetkým spolupráce v oblasti kvantovej technológie a ovplyvní takmer všetky budúce produkty tejto firmy. Bosch je napr. významný dodávateľ komponentov pre autonómnu jazdu, tiež intenzívne vyvíja elektrické motory vrátane vodíkového pohonu.
Obrovské investície do nových technológií
Do roku 2025 teraz preinvestuje neuveriteľných 10 miliárd eur na digitalizáciu a konektivitu. Veľkú časť z toho bude ralizovať s využitím kvantovej technológie. Úplnou novinkou tak bude simulácia materiálov, čo umožní skutočne vytvoriť aj tradičné výrobky v celkom novom svetle. Vŕtačka s veľkým výkonom už tak nemusí byť rozmerovo obrovská a ťažká, jej materiály môžu byť celkom nové. Pre Bosch je veľmi dôležitá udržateľnosť a to znamená aj orientáciu na uhlíkovo neutrálne pohonné jednotky. Bosch momentálne zamestnáva 40 000 IT odborníkov a je to celosvetovo jeden z najväčších softvérových domov.
Partnerstvá s najlepšími
Ako nám povedala Tanja Ruckerd, Chief Digital Officer na tlačovej konferencii, IBM nie je jediná spoločnosť, s ktorou je dohodnuté rozsiahle partnerstvo. V súčasnom svete sú už partnerstvá nevyhnutné a medzi firmy, s ktorými Bosch spolupracuje patrí napr. aj Google, NVIDIA, Siemens, ale aj Intel, AMD a podobne.
Nové materiálny odhalené simuláciou
Výsledkom partnerstva Bosch s IBM je pomocou počítačových simulácií v nasledujúcich 10 rokoch nájsť alternatívy k vzácnym kovom a vzácnym zeminám pre uhlíkovo neutrálne pohonné jednotky – pre elektromotory a palivové články. Alternatívne zdroje energie sú pre Bosch pritom kľúčové.
Predseda predstavenstva spoločnosti Bosch, Dr. Stefan Hartung sa na tlačovej konferencii vyjadril, že digitalizácia je katalyzátorom ďalšieho vývoja firmy a predstavuje nové príležitosti vo všetkých oblastiach podnikania. Vo vzdialenejšej budúcnosti, keď sa zvýši výkon kvantových počítačov, bude možné určiť špecifické vlastnosti materiálov doslova za pár dní, zatiaľ to v prípade konvenčných počítačov by to trvalo roky až desaťročia. špecifické zameranie bude aj na magnety, ktoré sa využívajú pri elektromotoroch.
Najprv v USA, neskôr aj v Európe
Spolupráca Bech a IBM sa aktuálne uskutočňuje na území USA, ale rozšíri sa aj do Európy. Trh s kvantovými počítačmi v nasledujúcich rokoch výrazne porastie. Bosch má v súčasnosti približne 30 odborníkov, ktorí pracujú v oblasti technológie kvantových senzorov a kvantovej výpočtovej techniky.
Dve tretiny z investičnej sumy 10 miliárd Eur tak pôjdu na vývoj a rozšírenie úplne nových technológií so zameraním na udržateľnosť, mobilitu a Priemysel 4.0. Okrem nových technológií bude Bosch investovať aj do odborného vzdelávania a profesijného rozvoja vlastných zamestnancov, pretože práve oni sú kľúčom k technológiám, ktoré sú dnes a aj v budúcnosti.
Liečenie Alzheimerovej choroby
Ďalší obrovský potenciál majú kvantové senzory. V porovnaní s bežnými senzormi MEMS (mikroelektromechanický systém) dosahujú vysokú presnosť, sú viac ako 1000 krát presnejšie. A to má význam napr. v medecíne. Kvantové senzory sú schopné pomôcť presnejšie a rýchlejšie diagnostikovať neurologické ochorenia, ako je Alzheimerova choroba. Dokážu zachytiť elektromagnetické pole okolo hlavy pacienta a určiť tak možné zmeny oveľa skôr a jednoduchšie ako je to pri klasickom vyšetrení. Sú tiež schopné snímať aj slabučké nervové impulzy a tak pohybovať lekárskymi protézami a umožňovať ich ovládanie čisto pomocou myšlienok vo virtuálnej realite.
Priama spolupráca s BMW
Pre Bosch je mimoriadne dôležitý automotive priemysel. Spolupráca je tu s viacerými výrobcami automobilov, na BCW 2022 vystúpil Oliver Zipse, predseda predstavenstva BMW AG.
Hovoril o tom, ako sa vyvíja spolupráca s Bosch pri autonómnej jazde a ako vybavujú nové autá snímačmi nového typu. Celý vnútorný priestor auta je vybavený tak, aby sa tu vodič ale aj posádka cítili príjemne, bezpečne a tiež zodpovedne. BMW pritom výrazne dbá na ochranu osobných údajov majiteľa vozidla.
Trvalé udržateľnosť na požiadanie
Nový start-up spoločnosti Bosch Decarbonize Industries vyvíjajú softvérové riešenie, ktoré pomáha priemyselným podnikom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Takto vznikne v spolupráci Bosch a dodávateľa energie EWE AG platforma na určenie optimálnej cesty k trvalej udržateľnosti. Ak sa potom zmenia parametre, ako sú vládne dotácie alebo ceny energie, navrhované opatrenia sa automaticky upravia.
Z akcie Bosch Connected World pripravujeme aj video reportáž.
Zdroje: vlastné, Bosch
Prečítajte si tiež