Dráma s aplikáciu eKaranéta pokračuje. Už ste určite počuli, že sa dá nainštalovať len pre telefóny s operačným systémom Android. To je síce pravda, ale nie z oficiálneho obchodu. Sťahuje sa totiž ako súbor ekaranténa-prodV2.apk zo štátneho servera. Následne si ju môžete (neoficiálne) nainštalovať. Majitelia telefónov iPhone majú smolu a na svete je už aj podanie na porušenie ústavných práv občanov.

Späť ale k aplikácii. Počas inštalácie v nej zadávate krstné meno, priezvisko, rodné číslo, číslo mobilného telefónu (nemusí byť slovenské), národnosť, adresu trvalého bydliska a tiež adresu, kde sa bude realizovať domáca karanténa. Táto adresa domácej karantény sa vypisuje dosť neobratne, aplikácia vás totiž prednostne núti, aby ste prstom presne ťukli na miesto na mape Slovenska, kde ju budete najbližších 14 dní vykonávať. Z neznámeho dôvodu vám neumožní zadať názov mesta a PSČ ako text, striktne vyžaduje mapu. Je to dosť zdržujúce. Adresu pritom treba mať vypísanú presne tak, ako máte uvedenú napr. v občianskom preukaze, teda aj so súpisným číslom. Aktualizácia – finálnu polohu domácej karantény je možné ešte raz finálne potvrdiť po príchode domov, rovnako sa dajú opraviť aj chyby v registrácii.

Pri registrácii sa overuje číslo mobilného telefónu, na ktoré vám príde overovacia SMS s kódom, ktorý musíte zadať do aplikácie. Od tejto chvíle máte možnosť si stiahnuť inštalačný kód pre aplikáciu eKaranténa. A môžete inštalovať. Inak inštalačná  adresa je nasledovná: https://korona.gov.sk/download/apps/ekarantena, ak si ju chcete len tak vyskúšať.

Súčasne dostanete ako SMS a mail aj informácie z NZCI o tom, ako ďalej pokračovať v inštalácii. Pri inštalácii, prirodzene, zastanete na kroku, kedy váš telefón nemôže z bezpečnostných dôvodov inštalovať neznáme aplikácie z tohto zdroja. Je na vás, či naozaj chcete jej inštaláciu umožniť, a teda prejsť do nastavení a tam to povoliť. Pritom dostanete upozornenie, že inštalácia aplikácií z tohto zdroja môže ohroziť vás telefón a vaše údaje 🙁

Inštalácia je potom už len otázka krátkej chvíli a môžete ju otvoriť. Nasleduje otázka či prichádzate zo zahraničia a chcete ísť do domácej karantény. Ak odpoviete, že nie, aplikáciu môžete používať podobne ako je to s aplikáciu COVID-19, Zostaň zdravý. Ste teda informovaný o tom, ako sa chrániť, aké sú symptómy pre chorobu COVID-19 a vidíte počty chorých a uzdravených.

V prípade, že sa vraciate zo zahraničia a idete do domácej karantény, pokračujete nasnímaním podoby tváre a potvrdením miesta výkonu domácej karantény. eKaranténa tiež žiada o povolenie k polohe tohto zariadenia a to po celý čas, teda aj vtedy, keď ju nebudete používať. Znova sa overuje vaše telefónne číslo a musíte súhlasiť so spracovaním údajov o vašom zdraví  na účely ochrany života a zdravia v súvislosti so šírením vírusu COVID-19.

Pristupujete ku kroku so snímaním podoby tváre a tento krok je povinný. Podľa informácii zo zariadenia ostávajú tieto dáta výhradne vo vašom zariadení. Aplikácii pritom umožňujete prístup k fotoaparátu na snímanie tváre. Sníma sa výhradne prednou kamerou.

To je všetko, od tejto chvíle sa čaká na autorizáciu prechodu cez hranice a následne sa spustí odpočet dní zostávajúcej domácej karantény na danej adrese.

Overovanie prichádza formou SMS a to niekoľko krát počas dňa. Pri overovaní sa neprenáša vaša súčasná pozícia, ale len informácia o porušení domácej karantény a jej miery. Rovnako sa neprenáša ani informácia o vašej tvári, je to len informácia o tom, či ste alebo nie ste to vy pri rozpoznaní tváre. Porušenie domácej karantény sa trestá pokutou do 1000 eur. Domácu karanténu zatiaľ môžete použiť len na hraničnom prechode do Rakúska Petržalka-Berg, Jarovce-Kitsee a do Česka Starý Hozenkov-Drietoma.

Ján Bučkuliak vysvetľuje nasadenie inteligentnej karantény

Člen permanentného krízového štábu zodpovedný za IT Ján Bučkuliak vysvetľuje nasadenie aplikácie eKaranténa

Dnes (25.5.202) pribudlo ďalších 9 hraničných priechodov, kde sa dá uplatniť tento postup na prechod do domácej karantény.

Aplikácia eKaranténa sa počas dnešného dňa objavila aj na Google Play, teda Google ju oficiálne schválil. Vyššiu uvedený postup pritom stále platí, je to ideálna cesta ako si aplikáciu nainštalovať. Aktuálne sa čaká len na schválenie od Apple.

App Store

Rokovanie s Apple o schválení stále pokračuje. Podľa vyjadrení Jána Bučkuliaka Apple nerozporuje samotný kód, ale kladie doplňujúce otázky. Za aplikáciu eKaranténa podľa slov premiéra Igora Matoviča štát zaplatil 0 eur. 

Viac o eKaranténe

eKaranténa – aplikácia, o ktorej všetci hovoria, ale nikto ju nevidel (2× doplnené)

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.