Aplikáciu eKaranténa zatiaľ v obchode Google Play nehľadajte. Inštaluje sa ako neoverená aplikácia, toto je presný postup (2× aktualizované)

15

Dráma s aplikáciu eKaranéta pokračuje. Už ste určite počuli, že sa dá nainštalovať len pre telefóny s operačným systémom Android. To je síce pravda, ale nie z oficiálneho obchodu. Sťahuje sa totiž ako súbor ekaranténa-prodV2.apk zo štátneho servera. Následne si ju môžete (neoficiálne) nainštalovať. Majitelia telefónov iPhone majú smolu a na svete je už aj podanie na porušenie ústavných práv občanov.

Späť ale k aplikácii. Počas inštalácie v nej zadávate krstné meno, priezvisko, rodné číslo, číslo mobilného telefónu (nemusí byť slovenské), národnosť, adresu trvalého bydliska a tiež adresu, kde sa bude realizovať domáca karanténa. Táto adresa domácej karantény sa vypisuje dosť neobratne, aplikácia vás totiž prednostne núti, aby ste prstom presne ťukli na miesto na mape Slovenska, kde ju budete najbližších 14 dní vykonávať. Z neznámeho dôvodu vám neumožní zadať názov mesta a PSČ ako text, striktne vyžaduje mapu. Je to dosť zdržujúce. Adresu pritom treba mať vypísanú presne tak, ako máte uvedenú napr. v občianskom preukaze, teda aj so súpisným číslom. Aktualizácia – finálnu polohu domácej karantény je možné ešte raz finálne potvrdiť po príchode domov, rovnako sa dajú opraviť aj chyby v registrácii.

Pri registrácii sa overuje číslo mobilného telefónu, na ktoré vám príde overovacia SMS s kódom, ktorý musíte zadať do aplikácie. Od tejto chvíle máte možnosť si stiahnuť inštalačný kód pre aplikáciu eKaranténa. A môžete inštalovať. Inak inštalačná  adresa je nasledovná: https://korona.gov.sk/download/apps/ekarantena, ak si ju chcete len tak vyskúšať.

Súčasne dostanete ako SMS a mail aj informácie z NZCI o tom, ako ďalej pokračovať v inštalácii. Pri inštalácii, prirodzene, zastanete na kroku, kedy váš telefón nemôže z bezpečnostných dôvodov inštalovať neznáme aplikácie z tohto zdroja. Je na vás, či naozaj chcete jej inštaláciu umožniť, a teda prejsť do nastavení a tam to povoliť. Pritom dostanete upozornenie, že inštalácia aplikácií z tohto zdroja môže ohroziť vás telefón a vaše údaje 🙁

Inštalácia je potom už len otázka krátkej chvíli a môžete ju otvoriť. Nasleduje otázka či prichádzate zo zahraničia a chcete ísť do domácej karantény. Ak odpoviete, že nie, aplikáciu môžete používať podobne ako je to s aplikáciu COVID-19, Zostaň zdravý. Ste teda informovaný o tom, ako sa chrániť, aké sú symptómy pre chorobu COVID-19 a vidíte počty chorých a uzdravených.

V prípade, že sa vraciate zo zahraničia a idete do domácej karantény, pokračujete nasnímaním podoby tváre a potvrdením miesta výkonu domácej karantény. eKaranténa tiež žiada o povolenie k polohe tohto zariadenia a to po celý čas, teda aj vtedy, keď ju nebudete používať. Znova sa overuje vaše telefónne číslo a musíte súhlasiť so spracovaním údajov o vašom zdraví  na účely ochrany života a zdravia v súvislosti so šírením vírusu COVID-19.

Pristupujete ku kroku so snímaním podoby tváre a tento krok je povinný. Podľa informácii zo zariadenia ostávajú tieto dáta výhradne vo vašom zariadení. Aplikácii pritom umožňujete prístup k fotoaparátu na snímanie tváre. Sníma sa výhradne prednou kamerou.

To je všetko, od tejto chvíle sa čaká na autorizáciu prechodu cez hranice a následne sa spustí odpočet dní zostávajúcej domácej karantény na danej adrese.

Overovanie prichádza formou SMS a to niekoľko krát počas dňa. Pri overovaní sa neprenáša vaša súčasná pozícia, ale len informácia o porušení domácej karantény a jej miery. Rovnako sa neprenáša ani informácia o vašej tvári, je to len informácia o tom, či ste alebo nie ste to vy pri rozpoznaní tváre. Porušenie domácej karantény sa trestá pokutou do 1000 eur. Domácu karanténu zatiaľ môžete použiť len na hraničnom prechode do Rakúska Petržalka-Berg, Jarovce-Kitsee a do Česka Starý Hozenkov-Drietoma.

Ján Bučkuliak vysvetľuje nasadenie inteligentnej karantény

Člen permanentného krízového štábu zodpovedný za IT Ján Bučkuliak vysvetľuje nasadenie aplikácie eKaranténa

Dnes (25.5.202) pribudlo ďalších 9 hraničných priechodov, kde sa dá uplatniť tento postup na prechod do domácej karantény.

Aplikácia eKaranténa sa počas dnešného dňa objavila aj na Google Play, teda Google ju oficiálne schválil. Vyššiu uvedený postup pritom stále platí, je to ideálna cesta ako si aplikáciu nainštalovať. Aktuálne sa čaká len na schválenie od Apple.

App Store

Rokovanie s Apple o schválení stále pokračuje. Podľa vyjadrení Jána Bučkuliaka Apple nerozporuje samotný kód, ale kladie doplňujúce otázky. Za aplikáciu eKaranténa podľa slov premiéra Igora Matoviča štát zaplatil 0 eur. 

Viac o eKaranténe

eKaranténa – aplikácia, o ktorej všetci hovoria, ale nikto ju nevidel (2×doplnené)

Značky:

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

15 komentárov

   • O takomto podani som sa nikde nedocital, som zvedavy ako sa mu bude darit.
    Vecne si myslim, ze podmienky su uplne rovnake pre vsetkych ludi.

    Kazdy potrebuje mat zariadenie s Androidom a na nom nainstalovanu aplikaciu.

    Ak podanie smeruje k tomu ze nie je podpora pre iOS, tak co urobime s podporou pre Windows, Symbian, Blackberry a podobne? A co urobime s podporou pre tych, ktori nemaju ziadne prenosne zariadenie ?

 1. Nemôže byt problém aj pri aktualizácia? Čítal som recenzie že niektorým ľuďom vyhadzovalo aktualizovať fon. Teraz neviem či sa nemýlim ale staršie fony ako P30 sa už nedajú aktualizovať.

 2. Moja skúsenosť je taká, že je tá aplikácia dobre odfláknutá…ale postupne. Na hranici som sa stretol s veľmi milými a ochotnými policajtmi, jednali so mnou veľmi slušne a s kľudom, žiadna nervozita…prvá vec ktorá ma prekvapila a to nemilo, to už hovorím o apke, bolo, že keď som si mal oskenovať tvár, tak po zapnutí kamery som si ani neuvedomil, nestihol som sa ani pozrieť do objektívu, a bolo hotovo. Vravím si, bude problém. Pán policajt mi ďalej vysvetlil, že sa aplikácia sama spustí po ôsmych hodinách, aby som mal čas prísť do miesta výkonu domácej karantény. V mojom prípade sa tak malo stať okolo pol deviatej večer, nestalo sa, ešte asi o desiatej večer to stále nefungovalo. Nakoľko som bol unavený z cestovania, zaľahol som a zaspal. A ráno to začalo, zhruba o pol deviatej prišla prvá sms od NZCI – Prosím, overte sa pomocou aplikácie eKaranténa. Ďakujeme, že dodržiavaním pravidiel chránite seba ajostatných. (áno, aj s tou chybou). a tu začína, mnou, hore vyššie, spomenuté odfláknutie. Aplikáciu, ktorá beží neustále na pozadí, si otvorím, automaticky sa sama aktivuje, a vypíše na obrazovke zopár informácii, či je povolený prístup k fotoaparátu, či sú aktívne lokačné služby…..a či je aktuálna poloha zariadenia nájdená, následne sa zapne kamera a začína sa lotéria…prvý krát, keď ma nedokázala aplikácia overiť ani na 12 pokus, som si povedal, že je to moja chyba, isto sa netvárim ako pri aktivácii aplikácie, ale ako som sa tváril, keď to prebehlo ako blesk, to už dnes môžem len hádať, ale zjavne ani to nepomáha. V skratke, v prvý deň „fungovania“ mi prišla 8x sms a najmenší počet pokusov na jedno overenie som zaznamenal 6, najväčší 54. Áno, 54x sa mi vysunul a zasunul objektív môjho telefónu OnePlus7pro. Dnes to už bolo o poznanie lepšie, iba 5 sms a najviac 36 pokusov na jedno overenie. Po úspešnom overení vám aplikácia poďakuje. Vtipné je, že mi takto poďakovala aj pri zavretých očiach, grimase, s prstom v nose, alebo pri škrabkaní sa na obočí, kedy mi ruka zakryla polovicu tváre. Chcel som sa posťažovať, že im to zle funguje, nuž som zavolal na linku, ktorú mi ponúka priamo aplikácia, tam ale len zbierajú sťažnosti, poradili mi, napíšte autorovi, napísal som mail na adresu, ktorá je uvedená na play.google.com, ich reakcia bola –
  „proces ohľadom aplikácií COVID-19 koordinuje a má na starosti Permanentný krízový štáb na Úrade vlády SR. Píšte na mail adresu koronachcemvediet@vlada.gov.sk.“
  Vravím si, paráda, už sa blíži riešenie, veď som aj im presne popísal môj problém. Ale odpoveď ma priviedla do nekontrolovateľného smiechu –
  „Všetky podrobnosti o využívaní tejto aplikácie sú zverejnené na stránke:
  https://korona.gov.sk/ekarantena/
  https://korona.gov.sk/najcastejsie-otazky/ekarantena/
  V prípade komplikácii odporúčame aktualizovať operačný systém Android, ako aj appku ako takú.
  Ak máte špecifický problém dovolíme si Vás presmerovať na Call Centrum NCZI: 0800 221 234
  S pozdravom
  Podporný tím permanentného krízového štábu.
  Nemohol som tomu uveriť, veď oni ma odkazujú na to číslo, na ktorom len zbierajú sťažnosti….a ja by som to mohol skúšať stále dookola. Absolútny nezáujem o riešenie daného problému nasvädčuje aj fakt, že aj na play.google.com im napísalo veľa nespokojných ľudí, no nikto sa neobťažuje s odpoveďou, nieto ešte s riešením.
  Pán Macko, ak by ste niekedy mali možnosť hovoriť s niekym z toho fantastického týmu tvorcov, ktorý dňom a nocou, a zadarmo tvorili túto aplikáciu, len aby ju mohli spustiť v ten piatok o pätnástej a aby pomohli ľuďom v domácej karanténe, tak im povedzte, že to robia dobre….dobre na p….
  Prajem pekný večer.

  • Dobrý deň, ďakujem za cenné podnety z praxe, ktoré nemáme ako overiť, keďže v domácej karanténe nie sme. Áno, ja osobne som žiadal Úrad vlády SR o stretnutie s pánom Jánom Bučkuliakom, ktorý je členom permanentného krízového štábu zodpovedný za IT. Prešli tri dni, zatiaľ žiadna odpoveď. Tiež som to skúšal cez podpredsedníčku vlády SR pre investície a informatizáciu, zatiaľ som sa nedostal k niekomu, kto by sa k aplikácii hlásil. Nevzdávam to a budem oslovovať ďalej, veď aplikácia sa týka väčšieho počtu ľudí a je pre nich extrémne dôležitá

   • Dobrý deň, som rád, že máte tú možnosť stretnúť sa s nimi, aj keď sa osobne obávam, že to bude čím ďalej, tým ťažšie. Mám dojem, že strkajú hlavu do piesku, ale držím Vám palce. Apropo, mám k dispozícii aj nejaké video z pokusov, môžem Vám to poslať aby ste mali rukolapný dôkaz fungovania aplikácie.

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>