Na očakávanej septembrovej Apple konferencii bol okrem nový produktov (iPhone príde neskôr) oficiálne predstavený aj balík Apple One, ktorý združuje viacero služieb, resp. natívnych aplikácií s mesačným predplatným.

Prvotný rozbor a predstavenie Apple One nájdete – TU. Ja sa na to pozriem podrobnejšie, resp. z pohľadu dlhoročného používateľa nie len Apple zariadení, ale aj služieb, za ktoré ročne platím nemalé peniaze. Tak sa pozrime na to, či sa balík služieb Apple One oplatí využívať aj na Slovensku, resp., či je tak atraktívny ako hovorí jablčný poskytovateľ. Jedinou špekuláciou budú slovenské ceny, ktoré ešte nie sú zverejnené, no hrubý odhad máme, pričom si myslíme, že to nebude extra mimo týchto čísiel (slovenský Apple web je slušne zanedbávaný, takže musíme čakať).

Apple One

Čo to je? Ide o súhrnný balík služieb pre jednotlivca alebo rodinu (v rámci rodinného zdieľania), ktorý v našom regióne obsahuje Apple iCloud, Apple Music, Apple TV+ a Apple Arcade. Balíky budú dva: Individual za predpokladanú cenu 10,95 eura a Family za predpokladanú cenu 14,95 eura (prečo je taký predpoklad nájdete – TU). Ešte pred rozborom cien musím vyjadriť (osobné) sklamanie ohľadom dát na iCloude, ktorých je v rámci týchto balíkov žalostne málo, resp. nie je možnosť širšej personalizácie balíkov.

Teraz si to rozmeňme na drobné. Oplatí sa Apple One?

Apple One Individual: 10,95 eura / mesiac („nepotrebujem s nikým nič zdieľať“) 

  • iCloud 50 GB (bežná cena 0,99 eura / mesiac – bez možnosti zdieľania s rodinou)
  • Apple Music ( 5,99 eura / mesiac – študenti 2,99 eura / mesiac)
  • Apple TV+ (4,99 eura / mesiac – pre celú rodinu)
  • Apple Arcade (4,99 eura / mesiac – pre 6 členov rodiny)

Cena za balík (spolu): 10,95 eura

Cena za osobitné predplatné (spolu): 16,96 Eura (študent: 13,96 eura)

Ušetrím: 6,01 eura (študent: 3,01 eura)

Prax: Ak reálne využijete všetky služby, tak sa to oplatí, avšak 50 GB dát na iCloude je strašne málo – stačí viac fotiek/videí a po menej ako roku vám tento plán nebude stačiť (zálohy sú dôležité!). Ak napr. vynecháte Apple Arcade (hry) a stačí vám tých 50 GB, tak to dáva stále zmyslel. ALE – keď vynecháte Arcade a TV+, ktorá zatiaľ nie je tak „in“ ako napr. HBO GO alebo Netflix, tak to už zmysel nedáva. Za 50 GB iCloud + Music zaplatíte osobitne 6,98 eura. Ideálna a veľmi obľúbená zostava je Apple Music + 200 GB iCloud – za tieto dve služby zaplatíte mesačne 8,98 eura. Okrem toho, 200 GB iCloud plán je možné zdieľať s rodinou. Vo výsledku to znamená, že tento balík je vyskladaný celkom dobre, ale má jednu závažnú chybu – mal tu byť 200 GB iCloud plán.

Apple One

Apple One

„Apple tvrdí, že má jeden balík pre všetkých, no pritom sú dva, resp. tri pre UK a USA, nie je to tak trošku oxymoron?“

Apple One Family: 14,95 eura / mesiac („chcem dať rodine/deťom prístup ku všetkému“)

  • iCloud 200 GB (bežná cena 2,99 eura – možnosť zdieľať s rodinou)
  • Apple Music (8,99 eura / mesiac – pre celú rodinu)
  • Apple TV+ (4,99 eura / mesiac – pre celú rodinu)
  • Apple Arcade (4,99 eura / mesiac – pre 6 členov rodiny)

Cena za balík (spolu): 14,95 eura

Cena za osobitné predplatné (spolu): 21,96 Eura

Ušetrím: 7,01 eura

Prax: Aj v tomto prípade platí to, čo vyššie, ale pravdou je, že to dáva trošku väčší zmysel. Ak chcete využívať všetky služby a stačí vám 200 GB iCloud v rámci rodinného zdieľania, tak je cena za balík dobrá. Ak však vynecháte TV+ a Arcade alebo ste náročnejší používateľ a potrebujete viac ako 200 GB úložisko, tak to opäť nemá zmysel. Príklad: ak by ste chceli iba 200 GB iCloud + Apple Music pre celú rodinu, tak vás to bude mesačne stáť 11,98 eura. Takže aj tento balík má význam iba pre určitú (skôr veľmi malú) skupinu používateľov. Ak by tu bol 2 TB iCloud plán, tak by to bolo dokonalé!

Osobne využívam 2 TB iCloud plán + Apple Music (a Apple TV+ v skúšobnej verzii od minulého roka), čo mesačne vychádza 15,98 eura, čiže ani jeden plán mi nedáva zmysel. iCloud mám plný na takmer 50% (určite nie som jediný takto náročný používateľ) a ani jeden plán neposkytuje 2 TB úložisko, čo je veľká škoda. Ak by bolo rodinné predplatné Apple One s 2 TB iCloud plánom za napr. 18 – 19 eur, tak by to bolo super.

Tak čo, aký máte názor na Apple One? Idete do toho alebo zostávate pri jednotlivých službách?

Prečítajte si aj:

iOS 14: Prvé dojmy

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE