Vytriezvenie pre Apple a možno aj jeho zákazníkov?

Najnovší problém, ktorý Apple vytvoril, sa týka upozornenia zo strany Facebooku na 30 % poplatok, ktorý dostávajú, napríklad pri kúpe hry, aplikácie alebo inej transakcie z jeho obchodu. Na aktuálny problém upozornil server Reuters.

Spor, ktorý odštartoval Epic Games nakoniec vyústil do stavu, kedy si novú sezónu na zariadeniach od Applu nezahráte. Rozumieme argumentom Applu, ktorý zablokoval aktualizáciu Fortnite na svojich zariadeniach.

Epic sa totiž postavil neférovo k dohode, ktorú sa v rámci používania obchodu od Applu zaviazal rešpektovať. Medzi tým aj to, že si nespraví vo svojej aplikácii platobnú bránu na obídenie platenia cez App Store a teda zaplatenia poplatku 30 % pre Apple.

Niekomu sa to možno javí ako príliš, je to však len poplatok za prvý rok, potom klesá o 10 % až nakoniec neplatíte nič. Epic z celého sporu vychádza ako firma, ktorá nedrží svoje záväzky.

Najnovší spor je ale teraz zo strany Applu. Facebook totiž pri kúpe vstupenky cez svoju aplikáciu ukazuje, že Apple si z tejto ceny zoberie spomínaných 30 %. To ukazuje len na zariadeniach s iOS, presne ako vidíte na obrázku nižšie.

facebook

Zdroj: The Verge

Apple hovorí o tom, že sa v aplikáciách nemajú zobrazovať nerelevantné informácie pre používateľa. A pre nich je firmu je informácia o tom, že si vezme 30 % poplatok nerelevantná. Uvidíme, ako tento spor dopadne a ako veľmi sa celý spor vyostrí prípadne k sebe stiahne ďalších vývojárov. Na jednu či druhú stranu.

Zdroj: Reuters

Prečítajte si aj:

Epic Games oficiálne: Novú sezónu Fortnite si na Apple zariadeniach nezahráte

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.