Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Japonská automobilka a Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) pracujú na vytvorení stacionárneho zariadenia na skladovanie energie. Batérie z elektrifikovaných automobilov pomôžu uchovávať energiu z obnoviteľných zdrojov a dlhodobo ju využívať v súlade s konceptom obehového hospodárstva.

Rastúci počet elektromobilov spôsobuje aj postupný nárast dopytu po elektrine. V dobe keď sa snažíme o znižovanie emisií CO₂, ide o čo najefektívnejšie využitie obnoviteľných zdrojov energie. Veterné elektrárne a fotovoltaické farmy dokážu vyrobiť viac elektriny, ako je v súčasnosti potrebné. Kľúčovú úlohu budú preto čoskoro zohrávať systémy skladovania energie. Umožňujú dlhodobú akumuláciu vyrobenej elektriny a jej sprístupnenie v období nízkej výroby, čím vyrovnávajú zaťaženie v špičke.

Systém skladovania energie vyvinutý spoločnosťami Toyota a TEPCO má kapacitu 3 MWh a výstupný výkon 1 MW. Hybridné a elektrické batérie boli prepojené so systémom riadenia energie a ďalšími zariadeniami. Okrem iného aj na to, ​​aby premieňali jednosmerný prúd na striedavý a mohli tak napájať elektrické zariadenia. Systém bol vytvorený na základe najvyšších bezpečnostných štandardov.

Prvý stacionárny zásobník energie bude nainštalovaný toto leto na veternej farme Eurus Tashirotai neďaleko japonského mesta Kazura. Od jesene sa začne testovanie efektívnosti systému a jeho ekonomická životaschopnosť, vrátane využívania miestnou komunitou. Toyota v spolupráci so spoločnosťami Toyota Industries, Toyota Tsusho a Denso vyvíja bezpečné, vysokokvalitné, cenovo dostupné a efektívne batérie pre elektrifikované vozidlá. Tie sa potom dajú použiť aj na iné účely. Skladovanie energie pomocou batérií z hybridných vozidiel a elektromobilov je súčasťou konceptu obehového hospodárstva, ktorý je mimoriadne dôležitý v procese znižovania emisií CO₂ a pre efektívne využívanie prírodných zdrojov.

Značky: