Platobná služba BLIK umožňuje jednoduché, ale najmä bezpečné platenie mobilom na internete, bez potreby platobnej karty. Potrebujete iba mobilnú aplikáciu banky, ktorá službu podporuje.

BLIK nie je žiadny nováčik na poli platobných metód. Už 10 rokov funguje v Poľsku, v segmente e-commerce je tam nevyhnutnou platobnou metódou, aktívne ho používa vyše vyše 18,5 milióna ľudí a len za minulý rok 2024 tam bolo zrealizovaných 2,4 miliardy transakcií. Na Slovensku je dostupný od konca leta 2024. Ako prvá službu priniesla Tatra banka, kde je BLIK dostupný v aplikácii Tatra banka VIAMO, ďalšia banka v poradí má byť mBank.

Aké výhody prináša BLIK pri platení na internete?

Pri platbách potrebujete len smartfón s mobilnou aplikáciou vašej banky. Systém platieb funguje veľmi podobne, ako sú už používatelia zvyknutí platiť. Hlavným cieľom bolo a je priniesť jednoduché a zároveň bezpečné mobilné platby, čo je dnes je považované za samozrejmosť, no v začiatkoch to tak nebolo. Celý proces platby je veľmi jednoduchý, začína vygenerovaním jednorazového 6-miestneho kódu, ktorý zadáte na e-shope a potom platbu už len potvrdíte v aplikácii banky.

Jednoduchá aktivácia na strane e-shopu

E-shopy sa do platobného systému BLIK vedia zapojiť prostredníctvom platobných brán. Vychádza sa z predpokladu, že e-shop už nejakú platobnú bránu má a používa. Ak je táto platobná brána, ktorú e-shop používa, zapojená do systému, potom je veľmi jednoduché sprístupniť BLIK, stačí požiadať svojho poskytovateľa o jeho aktiváciu.

Základom je mobilná aplikácia

Pre zákazníkov e-shopu je výhodou, že BLIK platby vykonávajú cez aplikáciu svojej banky. Nemusia si inštalovať žiadnu ďalšiu aplikáciu, ani sa oboznamovať s niečím novým. Používajú aplikáciu, ktorú dôverne poznajú a dôverujú jej.

Pri platbe na e-shope si zákazník otvorí mobilnú aplikáciu svojej banky. V aplikácii si vygeneruje jednorazový 6-miestny BLIK kód , ktorý platí len pár minút. Tento kód prepíše do prehliadača na stránku obchodu (alebo platobnej brány, ktorú obchod používa) a následne sa v aplikácii banky zobrazí výzva na autorizáciu platby.

Každá platba musí byť autorizovaná. Ak nechcete pri každej platbe zadávať BLIK kód, môžete si prehliadač alebo obchod na svojom počítači označiť ako dôveryhodný a pri budúcich nákupoch vám príde výzva na autorizáciu platby bez potreby zadávať BLIK kód.

Riešenie je to bezpečnejšie ako prepisovanie SMS kódov, pretože SMS sa dajú jednoduchšie zneužiť a autorizácia každej platby je realizovaná v prostredí mobilnej aplikácie banky.

Služba pre banky a jej klientov

BLIK je príležitosť pre banky, ako môžu svojim klientom priniesť pohodlné a bezpečné platby na internete. Rokovania so slovenskými bankami prebiehajú postupne, bankový segment je náročnejší z pohľadu dodržiavania bezpečnostných postupov a služba má byť zárukou bezpečného spôsobu platenia. Do procesu vstupuje aj fakt, že v niektorých prípadoch sa do rokovania zapájajú aj materské banky slovenských pobočiek bánk.

Platby medzi ľuďmi

Je známe, že BLIK prišiel na Slovensko akvizíciou spoločnosti VIAMO. Tá na Slovensku pôsobí už vyše 10 rokov a platby medzi osobami spustila ešte v roku 2013. Platby na telefónne číslo sa stále využívajú a je možné ich použiť v dvoch bankách, v spomínanej Tatra banke a VÚB banke.

Počet e-shopov sa rozširuje

Zámerom BLIKU je rozširovať počet bánk a obchodníkov, u ktorých sa bude dať cez tento systém platiť. V praxi to znamená pripájanie ďalších platobných brán, keďže filozofiou BLIKU je poskytovať túto platobnú službu e-shopom primárne cez platobné brány. Aktuálne na Slovensku môžete cez BLIK zaplatiť v internetových obchodoch známych značiek ako je CCC, Eobuv, Hebe, RESERVED, Sinsay, Muziker alebo Andreashop, najnovšie už aj na allegro.sk, jednej najväčších e-commerce platforiem na svete.

Prečítajte si aj:

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.