Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nielen kultúra, ale aj železnica sú ideálnym prostriedkom ako navzájom spájať ľudí.

V spomienkovom roku 2018 má projekt TRAM pripomenúť cestujúcim medzi Bratislavou a Viedňou skutočnosť, že žijeme v priestore spoločnej pamäti a spoločnej európskej budúcnosti, povedal o projekte rakúsky veľvyslanec v SR Helfried Carl.

Názov projektu TRAM odkazuje k viedenskej električke (v nemčine Pressburger Bahn), ktorá od roku 1914 spájala Viedeň a Bratislavu. Viedenčania cestovali na kávu a do opery do Bratislavy, Bratislavčania do Viedne. Poslaním projektu TRAM je podporiť kultúrnu mobilitu, ale aj poskytnúť cestujúcim netradičný umelecký zážitok obohacujúci cestu o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.

Od 90. rokov sa ako kurátor a kritik zaoberám otázkou nedostatočného prepojenia slovenskej a rakúskej umeleckej scény. Dnes máme príležitosť urobiť ďalší krok na ceste k zbližovaniu Viedne a Bratislavy, umelcov s umelcami, ale aj cestujúcich ľudí rôznych národností, vzdelania aj veku navzájom. Umelcov sme vyzvali, aby pre cestujúcich pripravili pozitívne „prekážky“, vytrhli ich z každodennosti a ozvláštnili im cestu vlakom, viedli ich tak ku kritickému mysleniu a komunikácii,“ hovorí kurátor nezvyčajného projektu a riaditeľ Curatorial Studies Institute Juraj Čarný.

Od februára až do novembra tohto roku tak budú môcť cestujúci počas cesty vlakom spoznať rôzne zaujímavé umelecké zoskupenia či performerov. Umelecký vlak bude neprehliadnuteľný, jeho exteriér premení v rámci Train Cover Project na umelecké dielo poľská umelkyňa Marta Kopyt. TRAM prinesie 4 výstavy súčasného umenia (v spolupráci s Karikaturmuseum Krems, Curatorial Studies Institute, Vysokou školou výtvarných umení, Universität fur Angewandte Kunst Wien a Haus der Geschichte Österreich), hudobný festival pouličných hudobníkov v spolupráci so sociálnou architektkou Kateřinou Šedou, divadelný festival v spolupráci s Nástupišťom 1-12, či festival performance (v spolupráci so študentmi VŠVU a Rokkom Juhászom). Zároveň poskytne priestor pre diskusie, prezentácie a prednášky významných hostí z oblasti umenia, kultúry a diplomacie (každú stredu večer), v ostatných časoch bude priestor k dispozícii pre nemoderované diskusie cestujúcich.Tento výnimočný projekt je možný vďaka úzkej spolupráci a výraznej podpore rakúskych železníc (Österreichische Bundesbahnen – ÖBB) a Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). „Projekty ako TRAM pomáhajú porozumeniu medzi našimi krajinami a s radosťou musím dodať, že tento konkrétny počin kreatívne propaguje aj medzinárodnú vlakovú dopravu, ktorá je v ZSSK našou srdcovou záležitosťou,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Každá z výstav sa uskutoční v jednom zo štyroch vagónov, postupne počas roka obsadíme celý vlak. Program kultúrneho centra sa bude konať každú stredu vo večerných hodinách v špeciálne nadizajnovanom priestore tzv. „Chat point”. Naším cieľom je zviditeľniť progresívnych umelcov, spisovateľov, divadelníkov, hudobníkov, ale aj alternatívne kultúrne centrá, múzeá a galérie z Rakúska a Slovenska. Formou prezentácií, prednášok, diskusií a umeleckých vystúpení chceme sprístupniť cestujúcim inovatívne polohy súčasného umenia. Vo všetkých ostatných dňoch (okrem stredy) bude „Chat point“ k dispozícii pre nemoderované diskusie cestujúcich s cestujúcimi, doplnil Juraj Čarný.

Vernisáž súčasného umenia sa bude konať hneď dvakrát – 19. februára vo Viedni a 21. februára v Bratislave. Do Rakúska sa odvezie slovenský prezident Andrej Kiska vlakom ZSSK z bratislavskej Hlavnej stanice. V rámci projektu bude od 7. apríla vystavená historická súprava viedenskej električky v Technisches Museum Wien, paralelne sa budú konať public artové intervencie (Eisenbahnmuseum Schwechat, trasa medzi Viedňou a Bratislavou). Deti a všetkých „mladých duchom” bude výstavami sprevádzať interaktívny sprievodca, ako aj špeciálne vydanie Denníka N.

Značky: