Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Japonská automobilka predstavila Land Cruiser špeciálne prispôsobený na prepravu vakcín do ťažko dostupných oblastí. Je to prvý automobil s chladiarenským systémom na takýto účel, ktorý získal od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) kvalifikáciu PQS (Performance, Quality and Safety). Takto upravený Land Cruiser zvýši dostupnosť vakcín v rozvojových krajinách. 

Špeciálne vybavené vozidlo

Chladiarenské vozidlo vzniklo vďaka spolupráci 3 spoločností – Toyota Tsusho, Toyota Motor Corporation a B Medical Systems. Automobil bol vyrobený na základe terénneho modelu Land Cruiser 78. Auto bolo vybavené chladiacim systémom na prepravu vakcín pri predpísanej teplote od B Medical Systems, model CF850. Chladnička má kapacitu 396 litrov a zmestí sa do nej 400 balení vakcín. Zariadenie je možné napájať priamo z auta počas jazdy, ale má aj vlastnú nezávislú batériu, ktorá vydrží 16 hodín. Systém sa dá tiež nabiť z externého zdroja – elektrickej siete alebo generátora. Takto upravené vozidlo dostalo kvalifikáciu PQS ako zdravotnícke vybavenie v súlade s normami WHO.

Bezpečnostné normy WHO

PQS je systém kvalifikácie lekárskeho vybavenia vyvinutý WHO, ktorý stanovuje štandardy zdravotníckeho vybavenia tak, aby bolo vhodné na výkon činností riadených OSN, agentúr spojených s OSN a popredných charitatívnych a mimovládnych organizácií. Je to veľká výhoda aj pre rozvojové krajiny, ktoré nemajú vlastné štandardizované systémy zdravotníckeho vybavenia.

Ochrana zdravia detí

Vakcíny odporúčané pre deti sa zvyčajne musia uchovávať pri teplote od 2 do 8°C. V rozvojových krajinách vyjde približne 20 % vakcín nazmar v dôsledku teplotných výkyvov počas prepravy a distribúcie do nemocníc a na kliniky. Dôvodom je zlá cestná infraštruktúra a nedostatok špecializovaných chladiarenských vozidiel prispôsobených na prepravu liekov. Každý rok zomiera 1,5 milióna detí na choroby, ktorým sa dá zabrániť očkovaním. Jedným z dôvodov je znehodnotenie časti preparátov v dôsledku zlých prepravných a skladovacích podmienok.

Chladiarenské terénne vozidlo postavené na základe Toyoty Land Cruiser zvýši účinnosť očkovania a zlepší verejné zdravie v rozvojových krajinách. Vhodne upravený Land Cruiser možno použiť aj na prepravu a distribúciu vakcín na COVID-19 v krajinách so slabo rozvinutou cestnou infraštruktúrou.

Značky: