Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Český startup Fondee, ktorý založili v roku 2017 manželia Jan a Eva Hlavsoví, po úspešnom etablovaní na českom trhu vstupuje na Slovensko. Novo vybudovanú základňu v Bratislave povedie Július Kaliský, ktorý má dlhoročné skúsenosti z vedúcich pozícií v organizáciách ako napríklad UNICEF, Realpad či Lindström.

„Slováci, rovnako ako aj Češi, majú iracionálny strach z investovania, pritom na Západe ľudia nenechávajú svoje peniaze len tak ležať na bežných účtoch,“ hovorí Jan Hlavsa, zakladateľ startupu Fondee.

Zhodnocovať úspory v západnom štýle – jednoducho, transparentne, bezstarostne a predovšetkým bez účasti bánk a poradcov – to je ambícia českého startupu Fondee, ktorý po úspešnom etablovaní v Českej republike prichádza na Slovensko. Jednoduchou a intuitívnou cestou umožňuje ľuďom, aby pravidelne investovali a ukladali peniaze do akcií a dlhopisov bez toho, aby museli hradiť zbytočné poplatky za drahých sprostredkovateľov.

Obaja zakladatelia, Jan a Eva Hlavsoví, pri zrode Fondee čerpali z bohatých skúseností zo sveta veľkých financií, ktoré nazbierali za 9 rokov pôsobenia v Londýne, kde na najvyšších poschodiach londýnskeho City mali na starosti transakcie, fúzie a úvery v miliardách libier.

Od uvedenia v susednom Česku ubehli dva roky, a dnes sa investičná platforma Fondee na svojom domácom trhu teší už z viac ako 7000 spokojných klientov, čím ďaleko predbehla svoje ciele na rok 2021. Po naplnení strategických miľníkov tak bola expanzia ďalším plánovaným krokom.

„Vstup na Slovensko je v súlade s plánmi Fondee na expanziu v regióne strednej a východnej Európy (CEE). Tento krok reflektuje nie len naše postupné dosahovanie miľníkov a rast spoločnosti Fondee, ale aj náš cieľ zmeniť spôsob, akým ľudia premýšľajú o investíciách aj za hranicami Českej republiky,“ hovorí Július Kaliský.

Fondee ponúka zhodnocovanie peňazí v takzvaných Exchange Traded Funds (ETF). ETF sa obchodujú na burze a ich cena kopíruje trhový index. Dnes ľuďom buď ležia peniaze na bežných či sporiacich účtoch, poprípade v krypte, pritom ETF je cesta, ako si dlhodobo sporiť, poraziť infláciu a pritom mať relatívne konzervatívny prístup.

Ako funguje Fondee?

Potenciálny investor si vďaka jednoduchému dotazníku Fondee zadefinuje svoj investičný profil, podľa ktorého potom alokuje svoje investície. Investovať môžete do jedného zo 7 ponúkaných portfólií (Konzervatívny investor, Obozretný investor, Rozvážny investor, Vyvážený investor, Smelý investor, Nebojácny investor a Odvážny investor). Každé portfólio obsahuje iný podiel akcií a dlhopisov, takže odlišné sú aj potenciálne výnosy a riziko.

„Zatiaľ čo najmenej rizikové portfólio by malo ročne zarábať približne 3,5 % ročne, najodvážnejším typom svoje financie uložené na Fondee účte zhodnotíte až o 12 %,“ vysvetľuje Kaliský.

Za investovanie cez Fondee zaplatíte ročný poplatok 0.9% + poplatok za správu ETF  čo tvorí v priemerne 0.15% ročne. Neplatia sa naopak žiadne vstupné, výstupné ani výkonnostné poplatky, čím sa tento jednoduchý a transparentný typ investovania stáva obzvlášť pre mladých ľudí nesmierne atraktívnym.

„Práve jednoduchosť je jednou z hlavných výhod používania Fondee. Skutočne si stačí len vybrať portfólio na základe nášho dotazníka a vložiť peniaze, v minimálnej hodnote 40 eur. Fondee vaše peniaze zainvestuje do ETF fondov cez brokera a pokiaľ si budete priať, tak sa vaše portfólio každý mesiac rebalansuje, prípadne si svoje uložené peniaze viete kedykoľvek vybrať,“ pokračuje Kaliský.

„Expanzia práve na Sovensko bola vzhľadom na podobnosť týchto dvoch trhov jasnou voľbou. Slováci, rovnako ako aj Češi, riešia, akým spôsobom zhodnotiť svoje peniaze, avšak mnohí z nich stále nevedia, ako na to. Aj dnes sa ešte často stretávame s domienkou, že investovanie je len pre bohatých, čo už samozrejme dávno neplatí,“ dodáva.

Dôvodom, prečo sa Fondee, a teda aj investovanie ako také, stáva čoraz viac atraktívnym, môže byť aj stále rastáca miera inflácie. „Za posledné dva mesiace sa počet našich klientov zvýšil o 40 % na viac ako 7000. Jedným z dôvodov môže byť rastúca inflácia, ktorá je pre Čechov v posledných mesiacoch naozaj veľká téma. Zdražuje takmer všetko a ľudia tak začali vnímať fakt, že peniaze na bežných účtoch im pri skoro nulových úrokových mierach nič neprinesú a relatívne vysoká inflácia ich znehodnotí,“ vysvetľuje spoluzakladateľ Fondee Jan Hlavsa.

„Miera inflácie na Slovensku je porovnateľná s tou v Česku a jej ďalší rast je bohužiaľ taktiež očakávaný. Chceme teda včas priblížiť Slovákom, že aj oni môžu a mali by investovať svoje peniaze, ktoré inak strácajú hodnotu, ochrániť ich pred stúpajúcou infláciou a navyše ich aj maximálne zhodnotiť,“ zakončuje Július Kaliský.

Viac o Fondee

Český startup Fondee mení spôsob, ako ľudia uvažujú o investíciách. Funguje ako online služba na jednoduché investovanie do fondov, akcií a dlhopisov. Pomáha najmä tým, ktorým ležia peniaze na bežných účtoch a ktorí hľadajú jednoduchú a efektívnu cestu zhodnotenia financií. Fondee pre nich sprostredkuje investície do fondov združujúcich akcie a dlhopisy. Registrácia prebieha online, klient si len vyberie typ portfólia a zvyšok je už bez starostí. Projekt v roku 2017 založili Eva a Honza Hlavsovci, ktorí získali skúsenosti vo financiách v Londýne a pochopili, že investície nie sú žiadna veda a môžu byť dostupné pre každého. A že ich človek zvládne online a bez poradcov. Fondee je licencované Českou národnou bankou a hlavným investorom je J&T.

Značky: