Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Je doslova úžasné, čo dokážu! Výskumný ústav Toyota Research Institute ukázal nové možnosti domácich robotov, ktorí zvládajú stále náročnejšie úlohy v meniacom sa prostredí domácnosti. V novom spote robot ukazuje, ako vie utrieť pracovnú dosku plnú priehľadných pohárov.

Toyota Research Institute systematicky informuje o pokrokoch pri školení domácich robotov. Nedávno ich naučili pracovať v situáciách, v ktorých je väčšina iných robotov dezorientovaná. Dokážu napríklad rozpoznávať priehľadné objekty, od ktorých sa odráža svetlo, a pracovať s nimi. Čo to presne znamená? To, že robot utrie stôl, na ktorom je plno riadu, a presunie ho z miesta na miesto.  Poradí si dokonca aj so sklenými pohármi. Odborníkom z TRI záleží na tom, aby sa ich roboty vedeli orientovať v prostredí a inteligentne mu prispôsobili svoje konanie. Keď sa to podarí,  bude to úžasný krok vpred v porovnaní s robotmi, ktoré pracujú v továrňach a v kontrolovanom prostredí vykonávajú presne definované úlohy.

Ako ukazuje  TRI vo videu,  nový systém umožňuje robotom vnímať konkrétne objekty pomocou všeobecných poznatkov o týchto objektoch a konať na základe týchto poznatkov v rôznych situáciách a domácnostiach. Jednoducho povedané, robot sa nemusí učiť, ako zaobchádzať s každým predmetom zvlášť, pretože dokáže rozpoznať rôzne kategórie, napríklad poháre bez ohľadu na ich tvar a veľkosť. Tieto aj iné schopnosti predvádza prototyp robota Toyota v spote, ktorý sčasti sám nakrútil pomocou kamery na selfie sticku.

„Naším cieľom je trénovať roboty tak, aby ich zručnosti zvyšovali možnosti ľudí  a nie nahrádzali ľudí v tom, čo robia radi,”  vysvetľuje  Max Bajracharya, viceprezident robotiky výskumného ústavu  Toyota Research Institute.  „Výcvik robotov na zvládanie úloh v domácnosti  je obzvlášť ťažký kvôli ich zložitosti, nepredvídateľnosti a premenlivosti. V takých podmienkach je aj malá úloha pre robota obrovskou výzvou.”

Človek ľahko rozpoznáva predmety, ktoré ho obklopujú, neprekáža mu priezračný materiál, ani lesklý povrch. Pre roboty to môže byť neprekonateľný problém. Väčšina je schopná zaobchádzať s predmetmi naučeným spôsobom vzhľadom na ich geometriu, ale bez toho, aby brali do úvahy prostredie. Preto ich ľahko pomýli stolová doska z priehľadného skla, priezračný pohár alebo lesklý povrch hriankovača.

Aby sme sa vysporiadali s týmto problémom, vypracovali inžinieri  TRI novú metódu strojového učenia.  Roboti skenujú prostredie, aby si vytvorili  3D model pre vlastné potreby a súčasne identifikujú objekty a povrchy,” vysvetľuje  Max Bajracharya. „Táto kombinácia postupov dáva vedcom možnosť získať veľké množstvo údajov na precvičenie funkčnosti systému.”

Úspechy ústavu  Toyota Research Institute v poslednom období priniesli veľké pokroky v robotike.  Systém vyvinutý inžiniermi umožňuje robotom spoľahlivejšie sa pohybovať v rôznych domácnostiach a vykonávať zložitejšie úlohy.

 

 

Značky: