Letné olympijské hry prispejú do rozpočtu Brazílie takmer 75 miliardami brazílskych realov. Výsledný efekt však bude na ekonomike menej citeľný, ako bol svetový šampionát vo  futbale v roku 2014.

Hoci Letné olympijské hry zvyšujú usporiadateľskej krajine prestíž, ich celkový ekonomický prínos býva obvykle nižší, než predpokladá. Platí to aj v prípade Brazílie, dokonca napriek tomu, že ide po prvý raz v histórii o latinskoamerickú krajinu, kde sa olympiáda uskutočňuje. „Olympijské hry budú mať pravdepodobne menší dopad na rast brazílskej ekonomiky, ako mal svetový šampionát vo futbale v roku 2014,“ konštatuje Adriana Meyer, ekonómka nadnárodnej spoločnosti Coface, globálneho lídra v manažovaní kreditného rizika firiem.

Dôvodom slabšieho  príspevku do ekonomiky je fakt, že olympiáda je limitovaná geograficky len na štát Rio de Janeiro. Druhým dôvodom je aj to, že olympijské hry trvajú dva týždne, kým svetový šampionát 4 týždne. „Na pripomenutie, rast brazílskej ekonomiky bol v roku 2014 len 0,1 %,“ upozorňuje Adriana Meyer.

Ako pripomína ekonómka Coface, celkové náklady na olympiádu sa odhadujú na takmer 40 miliárd brazílskych realov, čo je takmer 11 miliárd eur. Pokiaľ ide o zisky, podľa štúdie E&Y a brazílskej banky Bradesco by brazílska ekonomika mala vygenerovať z olympiády za roky 2010 až 2016 takmer 75 miliárd realov. „To by sa rovnalo čistému prínosu 35 miliárd realov k prognóze rastu HDP, čo je 0,6 % HDP,“ podotýka ekonómka Coface Adriana Meyer.

Značky: