Bezplatný nástroj Cisco Webex v kombinácii s podporou dobrovoľníkov zo spoločnosti IBM pomáha slovenským učiteľom a študentom zo 68 pilotných škôl pokračovať vo svojich ročníkoch vo formáte virtuálneho vzdelávania.

Cisco Webex

Cisco Webex

Žiaci slovenských štátnych a súkromných škôl môžu naďalej navštevovať svoje triedy pomocou bezplatných nástrojov online vzdelávania.

Partnerstvo medzi spoločnosťami IBM a Cisco pre implementáciu nástrojov dištančného vzdelávania sa rýchlo rozširuje naprieč európskymi školami. V súčasnej dobe sa do programu zapojilo 2000 škôl, 200 000 študentov a 3000 dobrovoľníkov IBM. Na Slovensku poskytuje partnerstvo školám prístup, správu a podporu nástroja pre videokonferencie a spoluprácu Cisco Webex, ktorý ponúka jednoduché a intuitívne funkcie pre e-vzdelávanie. Projekt bol zavedený v 68 štátnych školách s podporou viac ako 100 dobrovoľníkov IBM, ktorí aktívne pomáhajú týmto školám využívať technológie na diaľku v učení.

„IBM má v spolupráci so vzdelávacími inštitúciami dlhú tradíciu. Pomáhame školám aktualizovať obsah o nové témy, ktoré menia svet, ako je napríklad umelá inteligencia, chatboti, Blockchain a kvantové počítače. Dnes s najnovším vývojom pandémie využívame naše know-how nielen na zlepšenie obsahu, ale aj na zlepšenie formátu, v ktorom je vzdelávací obsah dodávaný. Pre pracovníkov IBM je každodennou rutinou používať technológie spolupráce na diaľku, a teraz môžu ako dobrovoľníci pomáhať školám, aby sa tiež s týmito technológiami naučili pracovať,“ povedal Fridrich Matejík riaditeľ spoločnosti IBM Slovensko. Náš tím pre vzťahy s univerzitami vytvoril pri tejto príležitosti aj jedinečnú lokalizovanú stránku so všetkými dôležitými informáciami  Webex do školy. “

„Podporu učiteľov považujeme na začiatku za najdôležitejšie. Preto je každej škole pridelený dobrovoľník, ktorý pomáha školiť učiteľov, testovať ich fungovanie a pomáha im pri používaní platformy pre online vzdelávanie. Chceme byť viac s učiteľmi, pretože sa spoločne snažíme zmeniť spôsob ich práce a pomáhame im rýchlo sa prispôsobiť digitálnej transformácii vzdelávania,“ vysvetľuje Kristina Kosatíková, manažérka IBM pre spoločenskú zodpovednosť pre región strednej a východnej Európy.

„Ihneď po vypuknutí súčasnej pandémie ponúkla spoločnosť Cisco spoločnostiam, inštitúciám a školám po celom svete zadarmo nástroje Webex na podporu online výučby. Ďalej poskytujeme zadarmo webináre pre učiteľov po celom Slovensku, aby sme im pomohli s nastavením virtuálnych učební, pomocou riešenia videokonferencií a riešenie problémov súvisiacich s ich technológiami. “ hovorí Michal Stachnik, generálny riaditeľ Cisco pre Českú republiku a Slovensko.

Virtuálna učebňa

Cisco Webex je kompletné riešenie pre spoluprácu. Jeho verzia Meetings zahŕňa nielen videokonferencie, ale tiež možnosť zdieľania plochy a aplikácií, multimediálnych zdrojov a prieskumov. A to všetko v reálnom čase.

Tieto funkcie poskytujú kompletnú virtuálnu učebňu, kde sa študenti zúčastňujú lekcií v režime hosťa, bez toho aby museli mať užívateľský účet. Všetko je riadené z osobnej miestnosti učiteľa, ktorý „pozýva“ študentov, ovláda zvuk – stišuje mikrofón študentom, ak je to potrebné – môže nahrať prednášku, a zdieľať ju so študentami, aby si ju mohli pozrieť aj neskôr.

Verzia Cisco Webex Teams uľahčuje spoluprácu medzi učiteľmi a zamestnancami školy vďaka pokročilým funkciám chatu, videokonferencie a zdieľanie dokumentov a obrazovky v štruktúrovanejšom prostredí.

Podpora učiteľskej komunity

Okrem toho IBM ponúka učiteľskej komunite podporu pri zavádzaní a používaní tejto platformy. Asi 100 firemných profesionálov sa prihlásilo ako dobrovoľníci, ihneď po vydaní výzvy, preto sme mohli pomôcť prvým učiteľom už po niekoľkých dňoch.

Dobrovoľníci z IBM Slovensko, ktorí tiež pracujú na diaľku zo svojich domovov pomocou Cisco Webex platformy poskytnú učiteľom zaškolenie, aby mohli túto platformu čo najlepšie využiť. Rovnako tak im budú môcť poskytnúť telematickú pomoc v reálnom čase, aby vyriešili akékoľvek pochybnosti alebo technický problém. Cisco tiež pri tejto príležitosti vytvorilo podporného video sprievodcu.

Ochrana osobných údajov a zabezpečenie

Platforma Cisco Webex má po celom svete viac ako 130 miliónov užívateľov mesačne a každý mesiac spracováva viac ako 6 miliárd minút schôdzok. (Ide o Cloud Computing riešenie, ktoré nespotrebováva úložisko na osobných počítačoch). Je vždy prístupné prostredníctvom internetového pripojenia a zaručuje pokročilé bezpečnostné a šifrovacie nástroje, ktoré zabezpečujú súkromie a bezpečnosť dát a obsahu.

Značky: