Malvér, ktorý odhalil nelegálne aktivity.
V každom prípade ide o výnimku a nedá sa povedať, že malvér je užitočná vec. Niečo takéto v počítači mať nechcete. Najnovšie informácie z webu Bleeping Computer poukazujú na bližšie nešpecifikovaný škodlivý kód označený ako Infostealer, ktorý ukradol informácie typu CSAM – child sexual abuse material. Ide o materiály o sexuálnom zneužívaní detí. Celkovo išlo o 3324 unikátnych účtov, ktoré pristupovali na portály s vyššie uvedenou tematikou.
Za využitím informácií z malvéru stála skupina Insikt Group. S využitím ďalších techník mohli sledovať inkriminované účty a dopátrať sa k IP adresám, loginom a ďalším informáciám. Následne boli informácie sprostredkované OČTK s cieľom nájsť reálnych ľudí, ktorí za danými účtami stoja.
Aj toto je spôsob, ako využiť informácie z tohto typu malvéru na vhodný účel. V posledných mesiacoch je na scéne množstvo produktov tohto typu a ide o škodlivé kódy ako Redline, Raccoon a Vidar. Objavy a analýzy týchto kódov vykonáva aj ESET na Slovensku.
Rodina malvérov Infostealer zhromažďuje dáta používateľa ako cookies, história prehliadača, snímky obrazovky, údaje automatického vypĺňania atď. Zamerané bývajú aj na kryptomenové peňaženky. Všetky dáta uložia do archívu a odosielajú ich na servery hackerov. Podobne ako iné škodlivé kódy, aj tento sa šíri napríklad cez pirátsky softvér alebo prostredníctvom falošných aktualizácií.
Vďaka tomu, že malvér kradne všemožné údaje z počítača, dali sa údaje spárovať. Stačí, aby používatelia zadali prihlasovacie údaje na nelegálne weby a popritom používali počítač aj na prístup do svojho emailu alebo on-line bankovníctva.
Zdroj: Bleeping Computer
Prečítajte si aj: