Elektronizácia zdravotníctva bola za bývalej vlády avizovaná už v tomto roku, nový minister tento plán odložil o rok. Termín vytvárania a zasielania elektronických zdravotných záznamov sa teda z konca tohto roka presúva na koniec roka 2017. 

O návrhu na odloženie sa rokovalo v zrýchlenom režime a bol odsúhlasený. Novela mení termín vydávania elektronických preukazov poistenca aj fungovania zdravotnej knižky. Ministerstvo vysvetľuje tento posun zmenou stratégie. Spochybnené sú najmä dodatky k zmluve na realizáciu elektronických služieb zdravotníctva. Minulosťou sa stáva samostatný zdravotný preukaz s čipom, využiť sa majú občianske preukazy s čipom. Situácia ľudí, ktorí nemajú slovenský občiansky preukaz, ale žijú na Slovensku (deti, cudzinci), sa bude riešiť osobitne.

Pripomeňme, že bývalý minister zdravotníctva vyhlásil, že pre eHealth sú už vyvinuté všetky aplikácie a je dobudovaná infraštruktúra. Na konci roka prebehla aj testovacia prevádzka v štyroch slovenských nemocniciach, najviac sa hovorilo o nemocnici v Malackách.

Tip: Stav eHealth na Slovensku na konci roka 2015

VIDEO: Ako je to so stavom elektronického zdravotníctva na Slovensku

 

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.