O tom, že určité spektrum modrého svetla, ktoré produkujú monitory a displeje dennodenne používaných zariadení, je škodlivé asi viete.

Počas dňa to nie je „až taký“ problém, a toto svetlo nám priamo neškodí, spektrum modrej zložky je pre denné (slnečné) svetlo prirodzené. Problém začína vo večerných hodinách, kedy  sa naše telo snaží postupne produkovať melatonín. Ten je nevyhnutný nato, aby sme mohli v pokoji zaspať. Jeho produkcii však modrá zložka svetla bráni. A teda, ak pracujete po večeroch/nociach s počítačom, je dobré, aby ste svoje oči, ale aj celkovú pohodu tela chránili. Ignorovať to, že je takéto svetlo škodlivé, nie je rozumné. „Problémy“ alebo nepohoda sa nemusia dostaviť hneď, ale možno až časom, záleží na organizme jednotlivca, niekomu to môže škodiť viac, niekomu menej. Alternatív, ako chrániť oči pri práci s počítačom, je už dnes viacero. Existujú rôzne okuliare, kontaktné šošovky, filtre na displej alebo rôzne programy.

A práve program by mohol byť najjednoduchším riešením. My testujeme a aktívne používame F.LUX. Tento program je zadarmo a dostupný pre Windows / MACos. Existuje aj aplikácia pre Android a iOS, ale problémom je jej nekompatibilita v pôvodnom systéme. Ak by ste ju chceli používať v plnej funkčnosti, je potrebný Root telefónu (Android), resp. Jailbreak (iOS). Používať priamo túto aplikáciu (na smartfónoch) však nebude nutné, nakoľko v obchodoch s aplikáciami nájdete množstvo podobných. Ďalšia vec je, že iOS má funkciu NightShift, ktorá odvádza veľmi dobrú prácu. Veľmi podobné riešenie majú aj tohtoročné novinky od Samsungu A3/A5. Taktiež by sa mohla táto funkcia dostať na Samsung Galaxy S7/S7 edge s novou aktualizáciou.

„Dôležité upozornenie je, že obmedzenie spektra modrej farby, pochopiteľne, značne skresľuje farebné podanie. Ak teda pracuje s grafikov, upravujete fotografie a pod., tento program nebude veľmi dobrým riešením, ale to asi ani žiadny iný.“

Podstatou je ale program F.lux pre počítače, ktorý funguje veľmi dobre. Po stiahnutí inštalačného súboru, ktorý je zdarma, program nainštalujete, pričom sa automaticky spustí. Veľkou výhodou je to, že F.lux prispôsobuje farebnú škálu (teplotu farieb) obrazovky presne podľa toho, v akej lokalite sa nachádzate. Ak lokalitu zmeníte, podľa zisťovania polohy sa prispôsobí aj F-lux. Jednoducho – riadi sa podľa východu a západu slnka. Ak nemáte povolenie pre – automatické zisťovanie polohy, lokalitu zadáte manuálne.

„Ak začnete F.lux používať, je možné, že si naňho po pár dňoch úplne nezvyknete, je to podstatná zmena zobrazenia farieb. Avšak, po dlhšom čase sa určite adaptujete a vaše oči vám poďakujú.“

informačný prehľad

Nasledovný proces je plne automatický a nemusíte nič prispôsobovať. Samozrejme, prispôsobenie možné je a v ponuke sú rôzne nastavenia. Môžete program zakázať pre určité aplikácie/programy a výborný je aj režim kino, ktorý zmierni farebné obmedzenie na 2.5 hodiny. Taktiež môžete F-lux povoliť len niekoľko hodín, zakázať počas víkendov alebo používať v rôznych prednastavených módoch – working, classic, custom. Nastavenia je možné kombinovať a F-lux nastaviť tak, aby vyhovoval vašim požiadavkám.

informačný prehľad

„Jedinou úlohou programu F.lux je zmena intenzity a teploty farieb na vašom zariadení, a to v závislosti na fáze dňa. Nie je to však iba filter, F.lux aktívne mení vyžarované svetlo jednotlivých pixelov.“

Páči sa nám graf, v ktorom vidíte krivku zobrazujúcu teplotu farby, ktorú aktuálne produkuje váš displej. Ak chcete vyskúšať alebo možno aj používať to „najzbesilejšie“ obmedzenie teploty farieb v nočných hodinách, vyskúšajte režim Darkroom. Ten zmení váš displej na nepoznanie – červené pozadie s čiernym textom.

Darkroom

Dodajme, že F.lux je v kombinácii s Windows zariadeniami komplatibilný s inteligentnými žiarovkami Philips HUE a dokáže ich priamo z počítača ovládať, resp. meniť ich teplotu, presne tak, ako to robí na displeji.

Verdikt TOUCHIT

F.lux na nás spravil veľmi pozitívny dojem a používame ho radi – už niekoľko týždňov. Oči reagujú veľmi dobre, pričom je poznať jednoduchší proces zaspávania po hodinách strávených za počítačom, samozrejme, v nočných hodinách. Dôležité je uvedomiť si aj to, že nie len displej počítača, smartfónu alebo televízora produkuje nadmerné množstvo, zjednodušene – modrého svetla. Sú to napr. aj LED žiarovky, ktoré sa bežne a kvôli nízkej spotrebe elektrickej energie veľmi radi používajú. Na výber je ale množsto druhov, z ktorých sú viaceré prívetivé našim očiam a organizmu, preto treba vyberať uvážene. Nie vždy by mala byť nízka cena na prvom mieste.

Program F.lux pre Windows alebo MacOS si môžete zadarmo stiahnuť na oficiálnej stránke >>> TU <<<

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE