Spoločnosť prechádza od Samsungu k TSMC.
Google v druhej polovici augusta tohto roka predstavil sériu Pixel 9, ktorá už teraz slávi prvé úspechy. Hoci pred jej predstavením panovali určité obavy z nie príliš veľkého medzigeneračného zvýšenia výkonu, tak Google opäť potvrdil, že jednoducho vie, ako vlastný softvér naviazať na vlastný hardvér. Pixel smartfóny sú tak zariadenia s najlepšou integráciou operačného systému Android a Google služieb v jednom balíku s prémiovým hardvérom. Nad týmto všetkým stále visí jeden veľký výkričník, ktorým je čipová sada Tensor. Ak zoberieme do úvahy aktuálnu generáciu G4, tak je potrebné uznať, že je približne rok pozadu oproti zabehnutým hráčom ako Qualcomm a MediaTek. Sami však musíme uznať, že Tensor G4 novým Pixelom pristane a ponúka skutočne postačujúcu dávku výkonu a energetickej efektivity.
Dobrou správou je, že Google sa už budúci rok posunie opäť ďalej, pretože nový únik z portálu AndroidAuthority naznačuje, že pripravované čipové sady Tensor prinesú veľké zvýšenie efektivity, čo bude možné aplikovať už pri sériách Pixel 10 a Pixel 11. Zatiaľ čo prvý stupeň zmien bude citeľný už v roku 2025, tak v roku 2026 sa ďalšie objavia v sérii Pixel 11. Toto zlepšenie efektivity je v prípade Pixel smartfónov viac ako potrebné, keďže niekoľko generácií trápia problémy s výdržou batérie a prehrievaním, hoci série Pixel 8 a 9 sú už na tom o poznanie lepšie.
Tensor G5 aj preto nebude zameraný na významné zvýšenie výkonu, ale mal by byť efektívnejší a s ešte lepším tepelným manažmentom. K naplneniu tohto cieľa by mohla v budúcnosti pomôcť aj spoločnosť TSMC, ktorá bude čipovú sadu Tensor G5 s Google dizajnom, a kódovým označením Laguna, vyrábať namiesto Samsungu. Google údajne plánuje pre Tensor G5 použiť 3nm N3E proces TSMC, čo je významný krok nielen v procese výroby, ale aj energetickej efektivity týchto čipov. Ide o rovnaký výrobný proces, ktorý Apple využíva pri čipoch série iPhone 16 Pro.
Nie je preto prekvapením, že Google si nechá nové čipy vyrábať v spoločnosti TSMC, pretože jej proces opäť potvrdil, že je podstatne efektívnejší ako proces spoločnosti Samsung. Ak sa pozrieme ešte o kúsok ďalej, tak čipová sada Tensor G6 s označením Malibu prinesie ešte väčšie vylepšenia vďaka výrobnému procesu N3P od TSMC, ktorý by sa mal využívať aj pri výrobe čipsetu A19 spoločnosti Apple.
Zdroj: AndroidAuthority
Prečítajte si aj: