Uznajte, to logo Z nemôže patriť nikomu inému, iba ak Zorrovi. No, vlastne ešte si naň nárokuje HP a takto poznáte stroj najvyššej kategórie pre profesionálov.

Pracovná stanica s výkonom na 3D modelovanie a rozdávanie výkonu iným, doslova. HP totiž ponúka nástroj ZCentral Remote Boost, ktorý umožní z vášho notebooku robiť výpočty na diaľku. Z notebooku si tak spravíte server a výpočtový výkon silného procesora a grafickej karty môžete využiť aj na vašom tablete alebo bežnom notebooku s integrovanou grafikou. Za túto službu sa ale platí, no je k pracovnej stanici dostupná.

Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Čím sa odlišuje?

Je to notebook v hliníkovom tele a má silnú grafiku, to majú aj herné, tak v čom je z neho pracovná stanica? A ešte k tomu má RGB klávesnicu, čo takisto býva doménou herných počítačov. Poďme teda pekne po poriadku. Pracovná stanica v podaní HP je zameraná na prácu s CAD aplikáciami, grafikou a 3D renderingom. Na to potrebujete kartu GeForce alebo Quadro, prípadne RTX A5000 a ekvivalenty. Kedysi išlo o karty Quadro, ktoré boli takmer výlučne používané na pracovné účely. Dnes majú aj tieto karty takisto technológiu RTX, výrobcovia však čoraz viac používajú karty GeForce RTX, pre ktoré sú dostupné nielen Game Ready ovládače ale aj ovládače série Studio. Tie sú optimalizované na renderovacie a strihacie aplikácie.

Ďalšia výbava sa týka nástrojov na ochranu súkromia a zabezpečenia pripájanie cudzích periférií, ako napríklad flash diskov alebo pamäťových kariet. Je to ochrana, aby vám nikto nemohol odcudziť dáta z notebooku. Zabezpečenia je tu podstatne viac a začína už v chránenom BIOSe a kontrole integrity po štarte notebooku. Sú to ale nástroje, ktoré na prvý pohľad nie sú vidieť. Tiež tu máte nástroj ako HP Wolf Security na zachytávanie škodlivých kódov. Tiež pridaná hodnota, ak nemáte vlastný antivírus a chcete inú ochranu než poskytuje softvér integrovaný v operačnom systéme.

Takže vo výsledku ide o kombináciu, ktorú využijete na prácu s grafikou alebo videom a jasné – na notebooku sa zahráte najnovšie herné trháky, nebudem tvrdiť, že nie. Veď grafická karta sama o sebe patri medzi skupinu najsilnejších kariet v mobilných verziách.

71 °C v záťaži

Vyťažená grafická karta spraví teplotu 71 °C v klimatizovanej miestnosti. V teplej miestnosti idete o niekoľko stupňov vyššie. Horná časť notebooku nie je príliš horúca, rovnako ako spodok. Iba v teplejších podmienkach vás môže začať spodná strana páliť. Výrobca zdvihol základňu o niekoľko stupňov a mierne ju k vám naklonil. Nie je to veľmi poznať, ide viac o vytvorenie priestor pod notebookom na nasávanie vzduchu. Výduch je vľavo, toto si výrobca ponechal na tradičnom mieste, hoci sa objavujú notebooky podobného zamerania aj s dvomi otvormi na chladenie v zadnej časti.

Zdroj: Michal Reiter / TOUCHIT

Spracovanie je vynikajúce, výhodou sú tenké rámiky okolo displeja a na pravej strane klávesnice sa klasicky zmestil stĺpček s editačnými klávesmi. Šípky ale opäť zrezané, to ale nemá zmysel komentovať. Taký je trend. Kašľať na to, že sa vám na hornú a spodnú šípku zle triafa, hlavne aby to dobre vyzeralo a klávesnica tvorila na pohľad ničím nenarušený obdĺžnik. Podsvietenie je vynikajúce a RGB nápad využijete. Je tu aj animačný efekt, kedy sa podsvietenie mení a prechádza cez klávesy.

Zdroj: Michal Reiter / TOUCHIT

Toto asi nevydržíte dlho používať, ale má to podľa mňa iný význam. Softvér na ovládanie podsvietenia (OMED Light Studio) bol nestabilný a nepodarilo sa mi ho zapnúť, fungovala aspoň jeho časť a to tá, kde sa dajú nastaviť zóny. Tých si môžete vytvoriť niekoľko a tak si spraviť podsvietenie pre klávesy ASDW alebo napríklad si sami vyberiete na zobrazenej klávesnici a určíte, ktoré klávesy budú svietiť. Je to veľmi pekné a užitočné. S týmto sa dá vyhrať. Klávesnica je inak tichá a ploché štvorcové klávesy, ktoré HP používa, sa dobre stláčajú.

Špeciálne musím spomenúť otváranie veka. Dlho u nás v redakcii nebol notebooku, ktorého veko sa dá otvoriť jednou rukou. Mechanizmus je jemný a pevný. Toto naozaj precítite. Nebude to primárny dôvod na kúpu notebooku. Bude to ale detail, ktorý budete pociťovať pri používaní takéhoto stroja. Displej sa nedá vyklopiť až na 180°, toto mi ale neprekážalo, uhol je dosť veľký aj keď sa na notebook pozeráte postojačky a máte ho na stole. Navyše displej nie je dotykový, čo takisto oceňujem. Tiež aj jeho antireflexnú vrstvu.

Najlepší zvuk v notebooku

Dodávam ešte v pracovnom notebooku, teda nie hernom. HP už tradične spolupracuje s Bang&Olufsen a máte tu štyri reproduktory. Výškové nad klávesnicou a širokopásmové v zošikmenej časti zospodu základne. Kvalitu novej úrovne rozhodne poznáte na prvé vypočutie. Tieto reproduktory majú až neskutočnú hĺbku reprodukcie. Toto som teda ešte nepočul ani pri najlepšie ozvučených notebookoch na prácu či ultrabookoch, ktoré zvyknú mať o triedu-dve lepší zvuk. Tu sa HP naozaj ukázalo a takto máte naozaj pracovnú stanicu na slovo vzatú.

Tvár aj dotyk

Notebook má infrakameru 720p s rozpoznávaním tváre, takže sa do systému môžete prihlasovať aj týmto spôsobom. Mne sa osvedčil natoľko, že som ho používal viac ako snímač odtlačkov. Možno menšia nevýhoda v absencii fyzického krytu kameru alebo nejakého rýchleho elektronického zámku na ochranu súkromia. Toto by sa tu zišlo a za veľký príklad dávam Lenovo.

Aký je v praxi

Notebook je v režime kancelárskeho stroja absolútne tichý. Jeho spotreba je zhruba 30 W, spravidla aj menej. V porovnaní s procesorom Ryzen 9 5900HX má ale lepšie riadenie spotreby, teda sa dá hovoriť o tom, že spotreba bude ešte nižšia. Naozaj, toto je úsporný notebook, neverili by ste, že tu máte RTX kartu a super silný procesor Intel Core i9.

Dobre ho využijete aj pri práci na batériu. Je ale jasné, že to musí byť vtedy s miernym prehnaním písací stroj. Ale vydržíte s ním skoro 7 hodín a možno by sa dalo aj viac. Toto ma prekvapilo a je teda vidno, že tu má Intel pred AMD navrch.

Notebook je poriadne drahý, no je to sféra, kde sa počíta, že si naň profesionáli zarobia naspäť. Kto ale nepotrebuje takto silnú konfiguráciu, má možnosť ísť napríklad na 256 GB SSD alebo procesor Intel Core i7. A idete s cenou poznateľne dole. Veď len táto Core i9tka stojí približne 500 eur. Síce v oficiálnej katalógovej cene, ale aj tak.

Cena: 3039 eur

Zapožičal: HP Inc.

Páči sa nám

  • Silná výbava na 3D modelovanie, aj hry
  • Tichý a úsporný v kancelárskom režime
  • RGB klávesnica
  • Rozpoznávanie tvárou
  • Špičkový hudobný zážitok

Nepáči sa nám

  • OMEN Light Studio padal a nedal sa použiť

Technické parametre

Model notebooku / ParameterHP ZBook Studio 15,6″ G8
ProcesorIntel Core i9 11900H 2,1 ÷ 4,9 GHz, 24 MB cache (max. 45 W TDP)
Operačná pamäť32 GB DDR4 (max. 32 GB)
Pevný disk1 TB SSD
Hlavný displej15,6″, IPS, Anti-Glare, max. rozlíšenie 1920 × 1080 px
Grafická kartaNVIDIA GeForce RTX 3070, 8 GB VRAM
Wi-Fi / BluetoothWi-Fi 6 / Bluetooth 5.2
Porty2 × USB-C + TB, 1 × USB 3.1, čítačka SD, mini DisplayPort 1.4, audio
Operačný systémMicrosoft Windows 10 Pro
Rozmery [mm]354 × 235 × 18
Hmotnosť [kg]1,92
ZapožičalHP Inc.
Cena (EUR s DPH)3039
Model / TestyHP ZBook Studio 15,6″ G8
PCMark 10 – Kancelársky výkon6526
3DMark 11 – Herný výkon20934
VR Mark – Orange Room9643
HD Tune Pro 5 – Average speed [MB/s]1051,6
PCMark 10 – Výdrž batérie [hh:mm]6:21
Displej – Maximálna hodnota jasu [cd/m2]413,24
Faktor mobility3,31

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.