Gejming v znamení virtuálnej reality alebo až neuveriteľný záujem o herný priemysel

Celosvetová akcia, najlepší hráči sveta, známi youtuberi, komentátori, svetový DJ – Hardwell, obrovský bank pre víťazov, neskutočná atmosféra, všetci výrobcovia herného príslušenstva, počítačov a komponentov na jednom mieste a samozrejme, nechýbalo ani TOUCHIT. To je v skratke IEM 2017. Poďme sa však pozrieť na túto akciu bližšie.

IEM 2017 sa konal v Katowiciach (Poľsko) celkovo 5 dní. 25 až 26 februára bol turnaj v League of Legends a 3 až 5 marca bol turnaj v StarCraft IICounter-Strike: Global Offensive. Samozrejme, na semifinálovom turnaji CS:GO, teda v sobotu 4. Marca, sme nechýbali ani my. Na finálovom turnaji (v nedeľu) sme už neboli, ale všetko sme sledovali cez on-line stream. Aj keď sa stream nedá porovnať s atmosférou na „mieste činu“, pravdou je, že to bol aj takto veľmi napínavý súboj.

Postupne

Na turnaji sme strávili celú sobotu, vyrážali sme už o 02:30 hod. a v rovnakom čase sme sa vracali v nedeľu nadránom domov, čo je časovo aj fyzicky náročné. A to najmä vtedy ak nespíte už od piatka rána. Áno, niekedy to inak nejde. Toľko k úvodníku, ktorý by bol v plnom znení na tri strany 🙂 . IEM 2017 je akcia pod záštitou spoločnosti Intel, ale aj HyperX, G-Fuel, KINGUIN, ESL a ACER Predator. Čo sme si všimli, tak monitory hráčov boli práve od spoločnosti Acer – Acer Predator.

„Otázka, prečo je Intel hlavným partnerom, resp. organizátorom IEM, musí byť každému jasná. To je jediná spoločnosť, ktorej produkt sa nachádza takmer v každom hernom stroji, ktorý bol na výstavisku, aj mimo neho.“

My sme sa turnaju IEM 2017 zúčastnili pod záštitou spoločnosti HP, ktorá tam mala svoj stánok s hernými zariadeniami Omen. Okrem toho spoločnosť HP organizovala na mieste vlastnú súťaž v CS:GO, kde sa mohol prihlásiť ktokoľvek z návštevníkov. Na akciu sme cestovali s viacerými mládežníkmi, ktorí vyhrali tento zájazd v samostatnom turnaji v roku 2016, ktorý organizovalo HP. Hlavnou výhrou boli vstupenky na IEM 2017. Stánok bol nabitý množstvom herných notebookov – HP Omen 15-ax002nc, na ktorých sa odohrával turnaj CS:GO. Prvoradou však bola „nekomentovaná prezentácia a predstavenie“ produktov Omen širokej verejnosti, ktoré si chcú vydobiť svoje miesto v preplnenom rybníku s hernými zariadeniami. Našu recenziu herného notebooku – Omen 15-ax002nc si môžete pozrieť >>> TU <<<. Nechýbal ani väčší a najvýkonnejší počítač od HP – Omen X, ktorého recenziu si môžete prečítať >>> TU <<<.

Stánok – HP by Omen mal jednu zaujímavosť, ktorou bola špeciálna herná klietka. Toto bolo pre mnohých návštevníkov výzvou. V klietke sa nachádzal jeden notebook, ktorý bol súčasťou špeciálne upraveného posedu pre hráča. Hráč sa usadil do „škrupiny“, rozumej športovej sedačky s dobrým bočným vedením, ktorá bola umiestnená na hydraulickom mechanizme – ramene. Hráčovi/ke bola hra počas celého „výkonu“ sťažovaná rôznymi efektami, od krútenia, zdvíhania, naklápania, až po svetelné efekty zo stroboskopu alebo  sladkou parou zo stroja. Najviac sa však hráči zľakli silného odfúknutia z kyslíkových fliaš, ktoré boli umiestnené v každom rohu klietky. Skutočne zaujímavý výmysel, súťažiaci mali čo robiť.

Okrem tohto bola prítomná aj virtuálna realita (úplne všade, takmer na každom stánku) v podobe HTC VIVE, ktorú sme si, samozrejme, hneď na začiatku vyskúšali. Hrali sme pomerne jednoduchú hru na štýl Zombie, ktorá bola vo VR celkom zaujímavá. Z mojej strany to bola prvá skúsenosť s HTC VIVE a trošku mi prekážali káble, ktoré mierne obmedzujú pohyb a treba byť dostatočne opatrný. Celkový dojem bol však výborný, hru som si užil, aj keď to nebol veľmi aktívny herný titul, skôr išlo o státie na jednom mieste a „odstraňovanie zombíkov“. Dodajme, že dobrú atmosféru v stánku počas celého dňa dotvárali dvaja poľský zabávači, ktorí sa postarali o vtipné komentáre a celkom počúvateľný BeatBox.

Čo sme okrem HP stánku na turnaji IEM 2017 videli? Veľmi veľa herného príslušenstva, hry vo virtuálnej realite na každom kroku, pričom najčastejšie bolo vidieť práve VR HTC VIVE. Okrem tohoto zariadenia sa tu však nachádzalo mnoho iných, menej známych VR zariadení. Intel mal samostatnú plochu vyhradenú pre VR Gaming, kde bolo viacero zaujímavých zariadení, ktoré simulovali rôzne aktivity a dali sa vyskúšať – ak ste mali dostatočnú trpezlivosť čakať. Počas celého dňa si mohli návštevníci zahrať zaujímavé hry, na takmer akomkoľvek hernom stroji, pričom nechýbali ani rôzne zariadenia na hydraulike, ktoré simulovali napr. kabínu závodného auta.

Aké spoločnosti sa zúčastnili IEM 2017, si môžete pozrieť v nasledujúcej mapke arény Spodek.

Spoločnosť LG tu mala špeciálne upravené Porsche 911, pred ktorým boli umiestnené tri širokouhlé monitory a hráč sa ocitol takmer ako na závodnej trati. Všetko však malo spoločnú nevýhodu – ak ste si chceli niečo zahrať alebo vyskúšať, museli ste až neuveriteľne dlho čakať. Rady boli veľké a naša trpezlivosť malá. To však nemení nič na tom, že celá akcia prebiehala v znamení dobrej atmosféry a nálady. Fanúšikovia sa tešili aj početnej návšteve známych CS komentátorov a youtuberov z celého sveta.

Všetky stánky boli neustále plné a v každom jednom sa niečo zaujímavé dialo, väčšinou súťaže v hraní CS:GO, ale videli sme napr. aj FIFU a rôzne závodné hry. Hranie a celkový záujem o herný segment nie je výsadou iba mladých ľudí, na tejto akcii sme videli množstvo vekových kategórií, od detí v kočíkoch, až po deda v dôchodkovom veku, ktorý „chrúmal“ pukance a povzbudzoval svoj obľúbený tím. Zaujímavé, herný biznis má stále neoblomné postavenie a silnú základňu fanúšikov.

 „Za seba môžem povedať, že hry aktívne nehrávam už niekoľko rokov a čakal som, myslel som si, že to bude „dlhý deň“. Táto úvaha sa však ihneď po príchode rozplynula, tá atmosféra vás jednoducho vtiahne, jedným slovom, bolo to neskutočné. Ako bývalý hobby hráč CS som vôbec nečakal, že sa mi to natoľko vráti, zapáči a už vôbec nie to, že si opäť nainštalujem CS 🙂 .“

„Nechýbalo ani takéto spestrenie“ 

Takže, ako sme spomenuli, najväčšiu pozornosť pútal, ako inak, turnaj v Counter Strike: Global Offensive, ktorý sa konal v hlavnej a najväčšej časti arény Spodek. Na tomto turnaji sme sa najčastejšie ocitli aj my, teda okrem stánkov a press roomu. Niet divu, CS:GO je neustále nesmierne populárny a okrem arény sa hral úplne všade, vid. fotografie a video. Menšie časti arény patrili hre StarCraft II, ktorá zaujímala veľké množstvo ľudí, ale ani zďaleka sa to nepribližovalo záujmu o CS:GO.

Na turnaj CS:GO bolo prihlásených viacero tímov z celého sveta a postupovalo sa vyraďovaním, ako v bežnom športe. Vo svojej podstate je aj toto šport a hráči musia neustále trénovať, aby boli najlepší. Pre niekoho to môže byť aj šport snov. Pripomeňme, aké klany bojovali o majstrovský pohár – Astralis, Fnatic, Heroic, Immortals, Natus Vincere, North, FaZe, Cloud9, NiP, OpTic, SK Gaming a Virtus.pro. Celkom slušné obsadenie. Poliaci boli trošku sklamaní, nakoľko ich domáci tím – Virtus.pro vypadol podstatne skoro. Tento tím je v Poľsku veľmi obľúbený a nedávno vyhral prvé miesto na šampionáte v Las Vegas. Na tomto turnaji sa mu však ďaleko dostať nepodarilo.

Postupným vyraďovaním sa strácali aj „neporaziteľné“ klany ako Heroic alebo Immortals. Do finále sa dostali, samozrejme, iba tí najlepší – Astralis a FaZe. V nedeľu to celé vyvrcholilo a po napínavom úvode s prehľadom zvíťazil klan – Astralis (3 : 1 na kolá). Tím Astralis, to je päť šikovných chlapcov z dánska, ktorí si odniesli majstrovský pohár a celých 250 000 USD. Čiže každý jeden si privyrobil o 50 000 USD. Celkom slušné, čo poviete?

 

Za pozvanie na IEM 2017 Katowice ďakujeme spoločnosti HP.

Zdroj fotografie víťazného tímu – Astralis: ESL

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE