Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Panasonic na veľtrhu IFA v Berlíne predstavila prototyp televízora s OLED displejom, ktorý ukazuje, ako sa bude televízna technológia veľmi pravdepodobne vyvíjať ďalej.

Vďaka dlhoročným skúsenostiam so špičkovým obrazom a majstrovským zvládnutím najmodernejších technológií dokázal Panasonic posunúť hranice v obrazovej kvalite OLED displejov – prekonáva dokonca svoju vlastnú latku nastavenú modelom CZ950.

Skutočnosť, že Panasonic predstavuje v oblasti obrazovej kvality skutočne to najlepšie, sa naplno preukázala začiatkom tohto roka, keď firma ako prvý výrobca televízorov na svete získala tzv. Veľkú trojku cien (Triple Reference) za tri rôzne technológie obrazoviek – plazmu, LCD a OLED. Panasonic chce hrať v budúcnosti televíznej techniky rozhodujúcu úlohu a s novým OLED modelom nepochybne mieri k ďalšiemu oceneniu. Firme v tom nepochybne pomáhajú aj rozsiahle predchádzajúce skúsenosti v tejto oblasti.

042_FY2015_Panasonic_CZ950_OLED_situation-A_web2016_8_nowat

Prvé ocenenie – plazma

Vo svete televízorov má typ ocenenia, označovaný v angličtine ako Reference, medzinárodnú prestíž a svedčí o mimoriadnej kvalite výrobcu. Ocenenie znamená, že odborníci daný televízor vyhodnotili po dlhom skúmaní ako prístroj s najvyššou obrazovou kvalitou v danej kategórii, a tým sa stáva „referenčným“ modelom, čiže meradlom kvality pre všetky ostatné typy na trhu.

Značku Panasonic majú nároční milovníci domácej zábavy v obľube predovšetkým vďaka dlhoročnej a skvelej tradícii v oblasti plazmovej technológie. V minulosti získala v tejto kategórii hneď niekoľko „referenčných“ ocenení, všetko vyvrcholilo pri radoch ZT a VT. Ide o posledné plazmové rady vôbec, na európsky trh prišli v roku 2013. Vtedy opäť posunuli latku v oblasti obrazovej kvality vďaka novým technológiám (napr. Red Phosphor pre lepšie farebné podanie či 3000 Hz Focused Field Drive pre vynikajúce prekreslenie rýchleho pohybu).

Druhé ocenenie – OLED

Od roku 2014 sa skúsení výrobcovia televízorov v spoločnosti Panasonic sústredia na novú technológiu OLED, ktorá má potenciál ponúknuť rovnako kvalitný obraz ako plazma. Na veľtrhu IFA 2015 predstavil Panasonic svoj prvý OLED televízor určenú pre bežný predaj – rad CZ950 s technológiou 4K Pro. Okamžite vzbudil veľký záujem a zožal hneď niekoľko recenzií s ocenením na stupni Reference. Panasonic vtedy vôbec prvýkrát spojil dlhoročné skúsenosti s kvalitou plazmových obrazoviek a nové možnosti OLED panelov s natívnym rozlíšením 4K.

042_FY2015_Panasonic_CZ950_OLED_Front_web2016_8_nowat

Práve skúsenosť s plazmovými obrazovkami pomohla spoločnosti Panasonic posunúť štandard v OLED kategórii na vyššiu úroveň. Modely radu 4K Pro CZ950 ponúkli špičkové podanie čiernej, ktorému sa začalo hovoriť Absolute Black. Tento odtieň bol mimoriadne sýty, napriek tomu sa v ňom kresba úplne neutopila a detaily sa javili ako čitateľné.

Firma sa rozhodla využiť potenciál OLED technológie naplno a angažovala špičkového hollywoodskeho koloristu Mika Sowu, ktorý osobne a profesionálne odladil a schválil model TX-65CZ950. Následne tento typ so špeciálne modifikovanou verziou výkonného profesionálneho obrazového procesora 4K Studio Master zobrazil farby a kontrast presne tak, ako to tvorcovia filmov zamýšľali.

042_FY2015_Panasonic_CZ950_OLED_CR-E_web2016_8_nowat

Sowa, známy predovšetkým vďaka svojej spolupráci na filmoch ako Nevedomie či Rezistencia, sám podľa vlastných slov použil model TX-65CZ950 napríklad k domácim prácam pri príprave úspešného remake-u klasickej disneyovky Kniha džunglí. A to nie je všetko: „Rovnaký model sa mi osvedčil aj pri práci na dvoch chystaných hollywoodskych filmoch Kubo and the Two Syringe a The Accountant. Obraz vyzerá výborne nielen v 2D, ale aj v 3D podobe. „

Tretie ocenenie a zavŕšenie „Veľkej trojky“ – LCD

Po predstavení modelu DX900, teda vlajkovej lodi v oblasti LCD televízorov s LED podsvietením, sa Panasonic stal oficiálnym držiteľom „Veľkej trojky“, teda ocenenie triedy Reference v troch rôznych kategóriách. Môže za to predovšetkým prevratná technológia lokálneho stmavovania, vďaka ktorej je prístroj schopný zobraziť ako žiarivé jasy, tak aj sýto tmavé (resp. Čierne) odtiene a vyhovuje tak aj obrazu s posilneným dynamickým rozsahom (HDR). Aj na tomto modeli sa podieľal slávny hollywoodsky kolorista Mike Sowa. Taký špičkový obraz nebol pri LCD televízoroch ešte nikdy k videniu.

Panasonic podľa vlastných slov vďačí za „Veľkú trojku“ predovšetkým svoje úzkej spolupráci s filmovými profesionálmi prostredníctvom svojich štúdií Panasonic Hollywood Lab. Hlavným cieľom tejto spolupráce je postarať sa o tak kvalitný obraz, o aký sa usilovali sami filmoví tvorcovia. Kľúčom k tomuto cieľu je neustále vylepšovanie technológie spracovania obrazu, o čom svedčia napríklad procesory Studio Master HCX + a HCX v novej rade LED modelov s rozlíšením 4K pre rok 2016. Procesor HCX dokáže obraz nasnímaný bez HDR technológie verne previesť do HDR podoby – slúžia mu k tomu okrem iného profesionálne 3D LUT tabuľky s viac ako 8000 referenčnými bodmi, čo umožňuje zachytiť 80x viac farebných detailov než u bežných televízorov.

Budúcnosť patrí OLED

V súčasnej dobe Panasonic pracuje na spojení OLED technológie s procesormi novej generácie a sústredí sa na riešenie najväčšej výzvy, ktorú táto technológia prináša – zobrazenie kresby tesne pri hranici dokonale čiernej farby. Firma si v tom pomáha svojimi skúsenosťami z výroby plazmových obrazoviek s panelmi s vlastným osvetlením. OLED technológia by tak mala naďalej prinášať divákom úplnú špičku, čo sa obrazu v domácej zábave týka.

Funkčný prototyp OLED televízoru novej generácie bude možné vidieť na stánku Panasonic na tohtoročnom ročníku IFA. Ďalšie informácie budú k dispozícii počas zimy.

„VEĽKÁ TROJKA“ CIEN PANASONIC

Triple Reference Class Reviews for Panasonic TVs_web2016_8_nowat

Nasledujúci prehľad predstavuje reprezentatívnu vzorku televízorov značky Panasonic, ktoré získali ocenenia na úrovni Referencie.

(1) LCD TV

TX-65DXW904             Reference                                         Audio Vision
apríl 2016

TX-65DXW904             Reference                                         Digital Fernsehen
apríl 2016

TX-65DXW904             Referenz                                            HD+ TV
apríl 2016

TX-65DX900E              5/5                                                        Les Numériques
apríl 2016

TX-65DX900E              10/10                                                   Les Années Laser
apríl 2016

TX-65DX902                9/10                                                       AVForums
apríl 2016

TX-65DX900E              5/5                                                       HD Fever
apríl 2016

TX-65DX900E              6/6                                                       AV Cesar
apríl 2016

(2) OLED TV

TX-65CZ952B              Reference Status                                AVForums

TX-65CZW954             Referenz                                                Heimkino
december 2015

TX-65CZW954             Referenz                                                HD+ TV
jún 2015

TX-65CZ950E              5 Stars                                                    Les Numeriques
november 2015

TX-65CZ952B              Highly Recommended, Best in Class     HDTVTest.co.uk
január 2016

(3) Plazmové TV

TX-P55VT65B              Reference Status                                          AVForums
apríl 2013

TX-P60ZT60                Best European Home Cinema TV         EISA
august 2013

TX-P55VT65B              10/10; Recommended                              Trusted Reviews
august 2013

TX-P50ZTT65B            10/10; Editor’s Choice                              Trusted Reviews
jún 2013

TX-P65VT65B              Reference Level                                           HDTVTest.co.uk
jún 2013

TX-P50VT65B              Reference Level                                           HDTVTest.co.uk
október 2013

TX-P55VT65B               Product of the Year, Best 55”                What Hifi? november 2013

Značky: