Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Americká analytická spoločnosť predstavila ako každý rok hodnotenie spoľahlivosti automobilov. Absolútnym víťazom J.D. Power 2021 U.S. Vehicle Dependability Study sa stal japonský  Lexus, ktorý pravidelne boduje v podobných rebríčkoch.

Americký prieskum meria počet problémov hlásených užívateľmi daného modelu v treťom roku jeho používania. Lexus mal index 81 problémov na 100 automobilov a umiestnil sa najvyššie spomedzi všetkých značiek zaradených do prieskumu. To mu zabezpečilo aj víťazstvo medzi výrobcami prémiovej triedy – deviaty krát  za posledných 10 rokov.

Druhé miesto pripadlo Porsche s indexom 86. Nemecká značka síce Lexus neporazila, jej predstavitelia a fanúšikovia však môžu byť spokojní. Model  911 sa stal najspoľahlivejším automobilom tohtoročného prieskumu. Ocenenie získal druhýkrát za posledné tri roky. V uplynulom roku patril titul najspoľahlivejšieho auta Lexusu ES. Sedan od japonskej automobilky vtedy dosiahol index 52, čo z neho urobilo najspoľahlivejšie auto za viac ako 30 rokov existencie amerického prieskumu.

Lexus a Toyota bodujú v mnohých kategóriách

Okrem víťazstva v celkovom rebríčku získal Lexus aj ocenenia vo vybraných segmentoch. V kategórii Compact Premium Car zvíťazil sedan ES. Lexus GX získal prvenstvo v stredne veľkých prémiových SUV-čkach. Model RX sa v tejto kategórii umiestnil na treťom mieste. Vysoká pozícia pripadla aj menšiemu modelu NX, ktorý sa stal druhým najspoľahlivejším autom medzi kompaktnými prémiovými  SUV-čkami.

Veľmi dobré výsledky dosiahla aj Toyota, ktorá obsadila v celkovom prieskume štvrté miesto. Štyri modely s jej logom sa ukázali ako najlepšie vo svojich kategóriách.  Sedan Avalon zvíťazil medzi veľkými automobilmi (Large Car), Toyota Sienna sa stala najlepším minivanom a Tundra vyhrala v segmente pick-upov s veľkým výkonom (Large Light Duty Pickup). Nesmieme zabudnúť ani na modely Prius, Corolla, RAV4 a Highlander, ktoré sa tiež umiestnili na stupňoch víťazov vo svojich kategóriách.

Autá sú čoraz menej poruchové

Zástupcovia spoločnosti J.D. Power poukazujú na neustále sa zvyšujúcu spoľahlivosť automobilov. V tomto roku bol priemer na trhu 121 problémov na 100 automobilov, čo je najlepší výsledok v histórii prieskumu a zlepšenie o 10 % v porovnaní s minulým rokom.

Americký rebríček Ranking 2021 U.S. Vehicle Dependability Study vychádzal z informácií od viac ako 33-tisíc majiteľov automobilov z modelového roku 2018. Analytici skúmali poruchovosť automobilov a brali pritom do úvahy osem kategórií:

  1. kúrenie/vetranie/klimatizácia
  2. sedadlá
  3. interiér
  4. audio/komunikačné/zábavné/navigačné systémy
  5. funkcie/spínače/displeje
  6. karoséria
  7. motor/prevodovka

Značky: