Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Všestranný program na organizáciu a úpravu fotiek Zoner Photo Studio X prináša jarnú dávku noviniek. Tentokrát sa vývojári zamerali na prispôsobenie programu a pohodlnejšiu prácu s fotkami.

Upraviteľný vzhľad prostredia

Tohtoročná jarná aktualizácia rozbíja limity zobrazenia náhľadov fotiek a ich miniatúr. „Čím viac užívateľov si nájde cestu k Zoner Photo Studiu, tým viac podnetov súvisiacich so vzhľadom programu dostávame. Niekomu vyhovuje minimalistické prostredie, kde hlavnú rolu hrá fotka samotná, niekto má radšej viac informácií hneď na prvý pohľad,“ uvádza Jan Kupčík, produktový manažér Zoner Photo Studia.

A práve rozdielnym potrebám užívateľov ide naproti jarná aktualizácia. V prvom rade sa výrazne rozširujú možnosti úpravy toho, ako bude vyzerať náhľad prezeraných fotiek v module Správca. Všetko od farby pozadia cez zobrazenie hodnotenia až po rôzne metadáta priamo na náhľade alebo pod ním. To teraz používatelia ľahko upravia pomocou vizuálneho konfigurátora náhľadov.

Podobnú pozornosť a prispôsobiteľnosť dostali aj miniatúry, s ktorými sa používatelia stretávajú naprieč programom. Po novom tak možno priamo pri miniatúrach hodnotiť fotky jediným kliknutím, vybrať, aké informácie (príznaky, metadáta) budú zobrazené alebo naopak skryť všetko vrátane názvu súboru.

Nový prehliadač a premietanie

Výrazného zlepšenia sa dočkal aj modul Prehliadač. Ten po novom okrem vylepšenej podpory raw súborov a rýchlych náhľadov ponúka rovnaké možnosti úprav vzhľadu ako predtým spomínané náhľady snímok. Vzhľad a zobrazené informácie je možné navyše nastaviť samostatne pre prehliadač a režim premietania.

A práve podpora premietania bola tiež výrazne rozšírená. Teraz je možné ovládať prechádzanie medzi snímkami pomocou tlačidiel myši, voliť animované prechody medzi snímkami a pohodlnejšie kontrolovať prehrávanie videoklipov.

Rýchlejšia práca s fotkami

Jarné Zoner Photo Studio X prináša zjednodušenie pri práci s rýchlymi náhľadmi. Program teraz podľa používateľovej preferencie rýchlosti alebo kvality sám vyberie najlepší zdroj náhľadu a zobrazí ho. 

Katalóg ZPS X bol optimalizovaný, dochádza k úspornejšiemu ukladaniu náhľadov a menej často k opakovanému načítaniu. To znamená menej miesta zabraného na disku a ešte rýchlejšie načítanie miniatúr.

 „Snažíme sa pri aktualizáciách venovať aj detailom a šetriť používateľom zbytočné prestoje. Po novom napríklad priamo v správcovi podporujeme zobrazenie priehľadnosti v miniatúrach, užívatelia tak nemusia súbory otvárať v module Editor len pre kontrolu priehľadného pozadia,” ukazuje na príklade urýchlenie práce Jan Kupčík.

Nové moduly Tlač a Video

Kvôli ďalším plánom s tlačou fotopredmetov a najmä rozvojom spracovania videa už nenájdu užívatelia v ZPS X fialový modul Vytvoriť. Ten od jarnej aktualizácie nahrádzajú dva moduly Tlač (pre tvorbu fotopredmetov) a Video.

V spomínanom video-module navyše pribudlo niekoľko noviniek. Tou prvou je ľahký export vybranej snímky z videa. Funkcia sa hodí napríklad na tvorbu náhľadov pre Youtube a podobné služby. Ďalej pribudli dva nové režimy pridávania klipov medzi klipy už umiestnené na časovej osi.

Galéria Zonerama expanduje do USA

Ďalší vývoj má za sebou aj online galéria Zonerama ponúkajúca fotografom miesto na ich prezentáciu zadarmo. Najmä tí, ktorí majú zákazníkov a fanúšikov v Severnej Amerike uvítajú otvorenie nového datacentra na Floride. Vďaka tomuto kroku je prezeranie aj nahrávanie fotiek zo zámorských regiónov oveľa rýchlejšie. Pre európskych zákazníkov sa nič zásadné nemení.

Zoner Photo Studio X si môže každý zadarmo vyskúšať po dobu jedného mesiaca. Navyše užívatelia, ktorým už vypršala skúšobná lehota, majú možnosť sa s novinkami zoznámiť po dobu 15 dní úplne zadarmo. Zoner Photo Studio v poslednom roku dostalo prestížne ocenenie TIPA World Awards ako najlepší softvér na spracovanie fotografií. Organizácia EISA (The Expert Imaging and Sound Association) potom ZPS X ocenila ako najlepší fotografický softvér roka.

Značky:

Tomas Buransky

Tomas Buransky
Mám rád nové veci a preto je skvlelé, že vďaka mojej práci sa môžem venovať marketingu v spojení s tými najnovšími technológiami.