Nie puzdro ako puzdro, o tom sme sa boli presvedčiť na vlastné oči

To, že ochranné puzdra podstatne prispievajú k dlhšej životnosti telefónov je známe. Nič vám pri páde a hrubom zaobchádzaní s telefónom nepomôže viac. Nie, nie je to ani ochranné sklo. O tom sme sa viackrát presvedčili a na túto tému nájdete na našom webe viacero článkov.

Výhoda dnešnej doby je, že máme na výber, a to zo všetkého, vrátene toho, aké puzdro bude chrániť náš telefón. Pre niekoho je to iba puzdro a pre iného to môže byť módnym doplnkom, resp. niečím, čím sa chce odlíšiť. Čo je však nevýhodou – ak si chcete kúpiť puzdro, ktoré bude korešpondovať s vašou kreatívnou predstavou, bude to problém. Puzdra sú vyrábané tak, aby čo najlepšie chránili zariadenie (funkčnosť), a tiež tak, aby boli pre množstvo potencionálnych používateľov „príťažlivé“ (dizajn).  To je ale masová výroba, čo však nastane v prípade, ak chcete mať dobré puzdro, ale podľa vlastného dizajnu? Vo väčšine prípadov nič, v tomto smere je trh dosť obmedzený a v krajnom prípade nájdete pár e-shopov, ktoré vám na obal vytlačia fotku. To však nevyzerá vždy dobre (výnimky existujú) a kvalita výtlačku nemusí zodpovedať predstavám.

Nakoľko nás táto téma zaujíma už dlhšiu dobu, hľadali sme alternatívu, resp. niečo, čo je na trhu s týmito produktami unikátne. Po určitom čase sme našli jednu „fanpage“ stránku na Facebooku, kde sme si všimli ponuku zaujímavých puzdier, ktoré sú robené inak. Sú robené podľa predstáv zákazníka, resp. podľa jeho návrhu. Aby sme boli konkrétni, nie tvar puzdra je robený na zákazku, ale jeho zadná strana, do ktorej sa vkladajú rôzne materiály. Zadná strana je najväčšou plochou puzdra, ktorá ma minimum prerušení, a tak je na nej možné vytvoriť celkom zaujímavý dizajn. Záleží však aj od konkrétneho typu zariadenia. K tomu, aké to puzdro je a z čoho sa skladá, sa dostaneme neskôr. Najprv sa pozrime nato, ako to celé začalo a kto za tým stojí.

Mladý človek, ktorého nápad (alebo sen) sa stal skutočnosťou

Facebook-ová stránka, ktorú sme spomínali, je hlavným dejom, a tiež reklamou pre tieto puzdra – „podľa seba“. Za všetkým však stojí mladý človek zo Serede – Juraj Uhliar (ďalej Juraj), ktorý vyrába puzdra s vlastnou značkou – George Carbon Case. Nakoľko nás jeho práca zaujala, neváhali sme ho kontaktovať a pýtať sa viac. Po vzájomnej dohode a otvorenosti z Jurajovej strany sme sa stretli priamo vo výrobe, kde to všetko vzniká. Ako obvykle, začali sme otázkou prečo. Juraj je šikovný a ambiciózny človek, ktorý mal už v pomerne mladom veku predstavu o tom, akým smerom sa chce uberať.

TOUCHIT a Juraj Uhliar (George Carbon Case)

Prvotný plán bol zameraný na dovoz a predaj príslušenstva pre mobilné telefóny, s cieľom otvoriť kamennú predajňu. Tento plán však nešiel presne podľa predstáv. Popri týchto aktivitách sa venoval servisu mobilných telefónov, ktorý je spojený aj s kontaktnom s ľuďmi, ich rôznymi príbehmi a požiadavkami. A teda, na základe dopytu vznikol nápad a následne ponuka puzdier podľa osobitých predstáv zákazníka.

Predstava o puzdre, ktoré je presne podľa konkrétnej predstavy je pekná, ale nie je to iba o tom. Puzdro musí v prvom rade spĺňať nejaké kvalitatívne štandardy, ktoré sú overené. Nebolo by dobrým riešením predávať niečo, čo má krátku životnosť, rýchlo sa opotrebuje alebo nechráni zariadenie tak, ako má. Z tohto dôvodu bola v začiatkoch výroby vykonávaná skúška viacerých materiálových vyhotovení puzdier, z ktorých sa osvedčili dve, ktoré išli do predaja. Sú to puzdra zo silikónu – tvrdšieho a mäkšieho. Tieto materiály sú vo všeobecnosti najžiadanejšie.

Puzdra, ktoré Juraj vyrába, sú z dvoch častí. Preto bolo potrebné správne vybrať aj materiály, na ktorých bude podstata. Teda vlastný námet, logo, fotografia a pod. Táto druhá časť puzdra sa vkladá do základnej – ochrannej časti puzdra. Je to jeho „chrbát“. Materiály, ktoré sa osvedčili a sú aktuálne najčastejšie používané sú – hliník, drevená dyha a plast. Mäkšie silikónové puzdra môžu byť vyrobené s fotografiou alebo iným námetom, bez nutnosti použitia druhého materiálu.

Nasledovným krokom je technológia, ktorá umožní preniesť námet na, povedzme, že plaketu alebo samotné puzdro. Asi najzaujímavejším materiálom, minimálne pre nás, je drevo, presnejšie drevená dyha, ktorá je v ponuke vo viacerých variantoch – čerešňa, dub, koreňové drevo a rôzne iné. Drevo je dobre opracovateľný materiál a v tomto prípade je doňho laserom vygravírovaný motív, fotografia, logo a pod. Taktiež môže byť na drevo inou technológiou prekopírovaná fotografia, resp. akýkoľvek návrh. Celok je napokon ošetrený špeciálnym lakom. Vo výsledku je drevo matné alebo lesklé. To isté platí aj pri materiáloch – plast a hliník (okrem ošetrenia lakom).

Gravírovanie laserom do dreva je veľmi efektné a toto zariadenie dokáže vytvoriť celú fotografiu so slušným tieňovaním. Vo výsledku to vyzerá výborne a podľa Jurajových skúseností má tento materiál dobrú životnosť. Obavy o skoré znehodnotenie sú vylúčené. Laser dokáže vypaľovať materiál rýchlosťou až 500 mm/sek a s presnosťou 0.01 mm.

Aké sú možnosti

Takmer neobmedzené, nakoľko laser vie robiť „divy “ na počkanie, tak aj návrhy môžu byť rôznorodé. Čo sa týka fotografií, platí to isté. V jednoduchosti, čokoľvek chcete mať na vašom budúcom puzdre, to tam mať budete. Len málokedy sa stane, že je niečo nerealizovateľné, nikdy však nehovorme nikdy, ľudská myseľ nemá hraníc J. Vo výrobe sme videli rôzne zaujímavé návrhy, ako aj hotové kusy, ktoré zodpovedajú tomu, ako sú prezentované.

Napokon sme sa zúčastnili výroby troch reklamných puzdier (pre iPhone 7 Plus) s našim logom – TOUCHIT. Dve puzdra majú zadnú časť z drevenej dyhy – jedno je vyrezávané laserom, na druhom je prenesené farebné logo TOUCHIT. Tretie puzdro má hliníkovú zadnú časť, na ktorej je zaujímavý motív (otvorený iPhone 7 Plus), ktorý sme vymysleli na „mieste činu“. Samozrejmosťou je naše logo. Ako to vyzerá posúďte sami, v skutočnosti to vyzerá výborne, má to štýl a odlišuje sa to od XY iných, bežných puzdier. Je dobré vedieť aj to, že ako celok toto puzdro nezväčšuje zariadenie, iba minimálne. Z dlhoročných skúseností a testov rôznych puzdier môžeme povedať, že navýšenie objemu zariadenia s týmto puzdrom je skutočne minimálne.

Kvalita a vyhotovenie puzdra

Ako sme spomenuli, na výber sú dve varianty – mäkký silikón a pevnejší silikón. Puzdra z mäkkého silikónu sú (väčšinou transparentné) dobre spracované a z vnútornej strany majú špeciálnu úpravu, ktorá zamedzuje „poteniu“ sa telefónu. Nevytvárajú sa na zadnej časti vlhké fľaky. To však nie je novinka, takéto puzdra sú bežne dostupné. Výnimočnosť spočíva v ich nasledovnom spracovaní. Druhý typ puzdier je z o niečo pevnejšieho silikónu, ale stále jednoducho ohybného – prispôsobiteľného. Na zariadení sedí dobre, bez odstávania alebo iných neduhov. Všetky výrezy sú presne na svojom mieste. Puzdro, jeho boky, sú vyhotovené v troch stupňoch. Zadná polovica je po celom obvode matná a predná lesklá. V strede, cez obidve časti prechádza výrazné, avšak nerušivé, vrúbkovanie (v závislosti od zariadenia), ktoré zabezpečuje dobrý úchop zariadenia. Telefón sa v puzdre drží dobre, páči sa nám istota úchopu.

Aby bolo puzdro puzdrom, musí byť skutočne dobré a spĺňať nejaké kritériá. Tie naše „musí“ sú – musí vyčnievať mierne nad displej zariadenia, minimálne 1 mm, taktiež musí vyčnievať nad objektív fotoaparátu. Musí sa ľahko inštalovať aj odstraňovať, musí mať presne vyrezané otvory a samozrejme, musí byť dostatočne odolné voči pádom. Toto všetko puzdra od George Carbon Case spĺňajú, ale pri poslednom „musí“ to nevieme povedať z vlastnej skúsenosti, iba z odozvy existujúcich používateľov. Taktiež vyčnievanie hrany puzdra nad displej je na hranici, pod 1 mm, ale stále spĺňa požiadavky.

Na aké telefóny sú tieto puzdra dostupné – je treba vedieť to, že nie na všetky zariadenia sú tieto puzdra dostupné a na dostupnosť konkrétneho, špecifického, modelu sa treba informovať. Najčastejšie vyrábané, a teda skladom sú puzdra pre – iPhone 5, 5c, 5s, 5SE, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus / Samsung Galaxy – A3, A5, S4, S5, S6, S6 edge, S7, S7 Edge, Note 2, Note 3, Note 4, Note 5. To sú najčastejšie žiadané puzdra, samozrejmosťou sú však aj modely od Huawei, Sony a pod. Farebné prevedenia puzdier – čierne/biele/transparentné.

Pre koho sú určené a aké „zaujímavé mená“ nosia tieto puzdra na svojich telefónoch

Sú určené pre každého, kto sa chce nejakým spôsobom odlíšiť, resp. má predstavu o tom, ako by malo vyrezať jeho puzdro. Ak predstava nie je jasná, Juraj s výberom motívu rád pomôže. Keď reklama, tak poriadna. A kto spraví relatívne novému produktu lepšiu reklamu, ako známe osobnosti? Okolnosti okolo týchto produktov sa vyvinuli tak, že prvým (známym) záujemcom o originálne puzdra bol Separ (hudobná scéna – RAP), pre ktorého pán Uhliar aktívne vyrába „merch“, teda puzdra pod jeho značkou – PIRAT ARMY.

Ďalšie osobnosti zo Slovenskej hudobnej scény, ktoré používajú zákazkové puzdra od George Carbon Case sú – Dominika Mirgová, Rytmus, Mária Čírová, Igor Kmeťo ml. alebo aj skvelý zabávač a hudobník Marián Čekovský. Okrem puzdier sa okrajovo venuje George Carbon Case výrobe špeciálnych reklamných predmetov a kreatívnych doplnkov do domácnosti z dreva, skla, hliníku a pod. Celá výroba je (zatiaľ) založená na dvoch ľuďoch, teda z väčšej časti na Jurajovi a jeho šikovnej priateľke Miške, ktorá mu s výrobou a komunikáciou so zákazníkmi pomáha.

Aká je vízia do budúcnosti?

Na konci našej „kreatívnej“ návštevy sme sa spýtali nato, aké sú so značkou George Carbon Case plány do budúcnosti. Juraj by rád v tomto smere a zameraní pokračoval, pričom má v pláne neustále sa zlepšovať a ponúkať zákazníkom maximálnu kvalitu. V pláne je aj kamenná predajňa, a taktiež rozšírenie výrobných kapacít.

Sme radi, že máme na Slovensku šikovných ľudí s fantáziou a odhodlaním, ktorí majú zaujímavé plány, ktoré končia reálnym produktom. Samozrejme nás teší aj zameranie na IT, aj keď iba okrajovo. Jurajovi a jeho priateľke prajeme veľa úspechov a spokojných zákazníkov.

Cena takýchto puzdier podľa predstáv sa pohybuje v rozmedzí od 20 po 40 Eur. Záleží na tom, aký materiál je použitý a na aký typ zariadenia je puzdro robené.

Ak máte záujem o takýto druh puzdier, môžete si ich pozrieť, prípadne objednať >>> TU <<<

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE