Vďaka projektu Konšpirátori.sk ošetrili inzerenti po prvých dvoch týždňoch fungovania celkovo 2 813 kampaní. Ich reklamy sa tak už nezobrazujú na weboch s pochybným obsahom.

Stránka iniciatívy Konšpirátori.sk zaznamenala od svojho spustenia už 100 000 zobrazení a návštevníci nahlásili ďalších 40 sporných webov. Cieľom iniciatívy Konšpirátori.sk je chrániť zadávateľov reklám pred spájaním značiek so sporným obsahom na internete. Stránkam s klamlivými alebo propagandistickými informáciami totiž reklamné systémy ako Google Display Network vyplácajú až 70 % z ceny kampaní, čím sa zadávatelia reklamy stávajú ich priamym finančným podporovateľom. Autorom projektu Konšpirátori.sk je agentúra NetSuccess, hlavným partnerom je komunikačná agentúra Seesame.

Projekt žiadne weby necenzuruje ani nijakým spôsobom nezakazuje čitateľom tieto stránky navštevovať. Slúži ako nástroj pre inzerentov, ktorí nechcú poškodzovať reputáciu značky.

Zoznam stránok so sporným obsahom zostavuje odborná komisia. Je verejne dostupný na www.konspiratori.sk. Okrem takmer troch tisícok ošetrených kampaní pomocou špeciálneho kódu (skriptu) portál zaznamenal ďalších sedemsto manuálnych stiahnutí zoznamu vo forme exportných súborov TXT, CSV alebo XML. Tie môžu zadávatelia vložiť do rozhrania ľubovoľného reklamného systému. „Odhadujeme, že skutočný počet ošetrených kampaní môže byť teda aj niekoľkonásobne vyšší,“ vysvetľuje riaditeľ digitálnej agentúry NetSuccess Ján Urbančík.

Zoznam doplnia snímky stránok

Hodnotiaca komisia zoznam postupne dopĺňa snímkami stránok s upozornením na časti, ktoré spĺňajú podmienky na ich označenie za sporné. Týmto spôsobom bude zverejnené, ako daný web porušuje napríklad pravidlá novinárskej etiky. Obrázok sa zobrazí po kliknutí na informačné tlačidlo pri názve v zozname stránok. Hodnotiaca komisia zoznam priebežne dopĺňa a aktualizuje. Pomáhajú tiež nové podnety, ktoré prišli cez formulár na www.konspiratori.sk. Spolu ich bolo 126 a týkali sa ďalších 40 stránok. Členovia komisie, medzi ktorými sú napríklad vedci, politológovia, novinári aj lekári, vykonávajú túto činnosť dobrovoľne na základe svojho presvedčenia o jej celospoločenskej užitočnosti.

Stránky so sporným obsahom však možno zo zoznamu aj odstrániť. Stačí, ak správca takéhoto webu stiahne problémový obsah a preukáže túto skutočnosť odbornej komisii prostredníctvom online formulára na www.konspiratori.sk. Komisia následne stránku opätovne prehodnotí a aktualizuje svoje rozhodnutie. Takýchto žiadostí o vyradenie stránky z čierneho zoznamu prišlo doteraz 7.

Iniciatíva plní svoje ciele

Návštevníci webu www.konspiratori.sk využili aj možnosť vyjadriť svoj názor na projekt a prácu hodnotiacej komisie a zaslali až 200 rôznych odkazov a pripomienok. „Projekt Konšpirátori.sk si za svoje krátke fungovanie získal zo strany zadávateľov reklám veľmi pozitívne ohlasy. K podpore projektu sa prihlásili ďalšie agentúry,“ opisuje Ján Urbančík. „Ozvali sa pochopiteľne aj prevádzkovatelia niektorých sporných webov, od ktorých prichádzajú najmä obvinenia a osobné vyhrážky. Snažíme sa však odpovedať každému, kto stojí o rozumnú diskusiu,“ dodáva Urbančík.

Značky: