Ponuka pracovných počítačov Lenovo ThinkPad je dostatočne široká, aby si vybral každý. No je tu aj špecializovaný model X1 Carbon. To je prenosný počítač pre najnáročnejších používateľov a právom vytŕča spomedzi všetkých modelov v ponuke výrobcu. My sme sa detailne pozreli na jeho tretiu generáciu.
Vyhotovenie
Telo je vyhotovené z uhlíkových vlákien, ktoré sú v jemných nano štruktúrach do seba poprepletané a vo výsledku poskytnú vysokú odolnosť. Povedzme priamo, tento ultrabook nie je vyslovene krásavec, no jeho tvary oceníte pri prenášaní a používaní. Výrobca sa nezahrával s používateľmi a poskytol presne také rozhranie a prostredie, na aké sme zvyknutí a podvedome ho očakávame. Výsledkom je hmotnosť 1,33 kg a tretí Carbon si nesie zatiaľ prvenstvo v najľahšom ultrabooku so 14-palcovou uhlopriečkou na svete.
Aj toto je dôvod, prečo sa vrátila späť klávesnica tak ako tomu bolo v prvej generácie. V druhej totiž dotykový LCD displej nad klávesnicou menil svoje funkcie podľa aplikácií. Inovatívne, no používatelia chcú na pracovnom počítači klasické klávesy. Sú späť a tento krok oceňujeme. Klávesnica je veľmi pohodlná a aj Carbon má verziu AccuType. Takže klávesy sú jemne preliačené, aby lepšie pôsobili na prsty a sú zaoblené aj po obvode v spodnej časti. Hrany sú takisto zaoblené. Keď pripočítame dvojstupňové biele podsvietenie, klávesnica je z toho najlepšieho, čo je na trhu integrované v notebookoch.
Touchpad má klasické tri tlačidlá. Nie je však „jednoliato“ spojený so základňou. Pripravte sa na pravidelné utieranie zapadnutých častíc po všetkých jeho okrajoch. V klávesnici sa stal neoddeliteľnou súčasťou Trackpoint.
Klávesnica je mierne zapustená do základne a tak je opierka vlastne na úrovni hornej strany klávesov. Rozloženie dáva voľnú ruku používateľom s prstokladom, čím je pre nich ľahšie dosiahnuteľný piaty rad klávesov. Na kláves Fn na kraji klávesnice sa dá zvyknúť. Jeho funkciu môžete prepnúť v BIOSe na Ctrl a klávesu Ctrl priradiť funkciu Fn. Podľa našich skúseností to treba spraviť čo najrýchlejšie. Ak totiž budete používať notebook v pôvodnom rozložení, za dva dni si na to zvyknete a po uvedenom prepnutí sa budete opäť chvíľu mýliť. Inak, BIOS je „premakaný“ a nastavíte tu detaily riadenia správy, bezpečnosti aj portov trochu inak ako pri lacných notebookoch. Napravo od klávesnice je čítačka odtlačkov prstov. Nedá s ňou zapnúť počítač, tak ako pri iných ThinkPadoch, no je to len detail. Na rozdiel od iných počítačov fungovala bezchybne. Všetky testy sme robili na Microsoft Windows 7. X1-tka mala zo spodnej častí síce nálepku Windows 8, no keďže ide o firemný notebook, výrobca primárne využil možnosť downgradu.
Parametre a technológie
Procesor Intel Core i7-5500U 2,4 ÷ 3 GHz je najnovšou verziou modelového radu Core i. Je zároveň predstaviteľom piatej generácie. Vysoký výkon prekladá značnou úsporou energie a 7,5 W TDP je skutočne inovatívna hodnota. Ako inak, potvrdzuje hlavné zlepšenia najnovšej generácie. Z vlastných testov vieme, že notebooky s novými CPU utiahli už v minulosti na HD Graphic 4000 staršie hry. To isté platí aj pre najnovšiu verziu grafiky HD Graphic 5500. Nie je to herná grafika, no nám sa páči, že sa na notebooku môžete zahrať staršiu hru. Navyše môžete nastaviť v BIOSe alokovanie z pôvodných 256 MB na 512 MB pre VRAM. Rýchlosť karty sa tým nezvýši ale v prípade práce s veľkými grafickými súbormi to pomôže. Kapacita RAM je 8 GB. Ide o mierny nadštandard a 16 GB vídame ešte stále v multimediálnych notebookoch ako konfiguračnú výnimku. To však nevadí a pri 256 GB SSD disku je to dostatok kapacity RAM. Kým sa ostatní predháňajú v kapacite, tu Lenovo ponechalo SSD disk ako symbol rýchlosti. Dôležité dáta sú aj tak v cloude alebo na externom disku a 256 GB je dosť na systém, aplikácie, dokumenty aj množstvo multimediálnych súborov.
V balení je adaptér v podobe krátkeho kábla. Ten slúži na pripojenie k špeciálnemu portu ako redukcia eternetového káblu.
Displej mal rozlíšenie Full HD, no je na trhu aj verzia s dotykovým displejom a rozlíšením 2560 × 1440 px. Na 14“ displeji sa bude dať na toto rozlíšenie zvyknúť aj bez optického zväčšovania prvkov.
Zadná hrana základne má slot na SIM kartu. Jeho umiestnenie je úplne v poriadku, keďže kartu pravdepodobne nebudete často vyberať.
Pravá hrana má spomínaný port na pripojenie eternetovej redukcie a jeden USB 3.0 port.
Vľavo je konektor na napájanie, HDMI a DisplayPort a druhý USB 3.0 port s možnosťou nabíjania externých zariadení plus audio konektor. Sklamaním pre nás bola absencia čítačky SD kariet. Toto je detail, ktorý vám buď bude neustále chýbať, alebo sa čím skôr naučíte pripájať ťažkopádne všetky zariadenia cez USB kábel.
Silnou stránkou je jeho tichý chod a výraznejšiu hlučnosť pocítite len pri veľkom zaťažení. Aj to nie po celý čas ale len v rámci prichladenia.
Bežnou súčasťou sú ThinkVantage Technologies. Na súbore softvérového rozšírenia a utilít výrobca neustále pracuje. Aj preto máte možnosť využiť prepracované riadenie spotreby. Napríklad po uzamknutí konta vo Windows sa displej automaticky prepne do vami nastaveného jasu. Pre tých, ktorí nemajú radi vypínanie po niekoľkých minútach, je toto vhodný spôsob ako šetriť energiou. Páčilo sa nám aj nastavenie času, pokým má byť Wi-Fi karta aktívna. Stačí zaklapnúť veko a z hotelovej izby sa premiestniť do konferenčnej sály alebo kaviarne a napr. po 10 minútach zapnete počítač a stále ste na internete. Vynikajúca vlastnosť, ktorá sa nám zapáčila hneď na prvýkrát. Notebook vydrží bežne pracovať po dobu 8:20 hod. Pri výraznom šetrení sa dá dostať cez 10 hodín. Skrátka a dobre, k tomuto ultrabooku sme počas testovania nabíjačku do práce nenosili.
Hodnotenie
+ odolnosť tela a hmotnosť, kancelársky výkon, telo, nízka hmotnosť, ThinkVantage Technologies a vyladenie softvéru pre tento model
– vyššia, no pre mnohých akceptovateľná cena
Cena: 1750 EUR
Zapožičal: Lenovo Slovakia
Verdikt
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 3 je špičkový manažérsky ultrabook. Je to neuveriteľne príjemný nástroj na prácu a skutočne rýchlo sa naň zvyká. Nuž pri danej cene si iné než pozitívne hodnotenie nevieme predstaviť. Áno, chýbala nám čítačka SD kariet. Čakali by sme, že popri iných záležitostiach vyladených do detailu, bude takáto banalita samozrejmosťou. Aj tak je to ale vynikajúci počítač.
Verdikt
Vynikajúci ultrabook na používanie v kancelárii a na cestách. Nadštandardná výdrž, celkové pohodlie pri práci a vysoký výkon - všetko čo najnáročnejší biznismeni očakávajú.
- Výkon
- Mobilita
- Rozhrania
- Cena