Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V dňoch 22. – 23. 11. 2016 sa uskutoční  v žilinskom hoteli Holiday Inn  medzinárodná konferencia Inteligentné dopravné systémy: Nástroj alebo hračka?

Táto transdisciplinárna konferencia je spoluorganizovaná Žilinskou univerzitou v Žiline v rámci európskeho projektu 7. rámcového programu ERA Chair a Európskou asociáciou pre vedu a technológiu (COST) z Bruselu. Konferenciu zaháji prezidentka asociácie COST Dr. Angeles Rodriguez-Peňa.  COST patrí medzi unikátne európske koordinačné mechanizmy a je najdlhšie fungujúcim programom, ktorý podporuje spoluprácu medzi vedcami a výskumníkmi nielen v Európe, ale aj v rámci celého sveta. Po nej vystúpi rektorka Žilinskej univerzity Dr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD. Účasť prisľúbil aj štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky Ing. Viktor Stromček a expert pre vedu a výskum na  MŠVVaŠ SR Dr.h.c. doc. Ing. Juraj Wagner, PhD.

Konferencia má za cieľ zdôrazniť úlohu vedy a výskumu pri rozhodovaní politických a verejných činiteľov o formovaní vhodného ekosystému v oblasti inteligentných dopravných systémov (IDS), ako aj úlohu priemyslu, predovšetkým malých a stredných podnikov, pre urýchlené nasadzovanie inovatívnych, udržateľných a navzájom spolupracujúcich IDS riešení.

Hlavný dôraz bude kladený na dva dôležité piliere budúcej mobility: Autonómne riadenie vozidiel (autonómne vozidlá) a Mobilitu ako službu (MaaS).

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ sa oficiálne začalo 1. júla 2016 a končí 31. decembra 2016. V rámci Tria Slovensko predsedá Rade EÚ spolu s Holandskom a Maltou. Za holandské ministerstvo dopravy na konferencii  vystúpi strategický poradca pre dopravný  manažment Antoine de Kort a za maltské najvyšší úradník pre integrované dopravné systémy David Sutton. Jednou z hlavných priorít troch predsedníctiev bude pokračovanie v práci na vybudovaní energetickej únie s perspektívnou politikou v oblasti klímy, ako sa uvádza v strategickom programe.

Prezentácia Slovenska v Rade EÚ stojí na 4 pilieroch, respektíve elementoch inovácie:

Zem: zelená – ekokapsula od firmy Nice Architects

Voda: modrá – Vajda kajaky a kanoe od firmy Vajda Group

Oheň: červená – plazmový systém vŕtania od firmy GA Drilling

Vzduch: žltá – AeroMobil od tímu, ktorý vedú Štefan Klein a Juraj Vaculík

Konferencia sa uskutoční v kontexte nového legislatívneho rámca (Nariadenie EK 2010/40/EU) prijatého 7. júla 2010 za účelom urýchlenia zavádzania inteligentných dopravných systémov v Európe.