Dňa 4. apríla 1975 bola založená spoločnosť Microsoft. Zakladajúcimi členmi boli Bill Gates, Paul Allen. Odvtedy prešlo 40 rokov a Microsoft je iný ako bol vtedy.

Microsoft1981BillPaul_nowat

Zakladatelia Microsoftu: Paul Allen a Bill Gates

Pripomeňme si základné fakty. Sláva Microsoftu začala v polovici 80-tych rokov minulého storočia, keď spoločnosť vyvinula a dodávala takmer exkluzívne operačný systém pre osobné počítače. Bola to doba MS-DOSu, teda niečo keď šudia, čo ovládali počítač boli považovaní tak trochu za čudákov. Tento operačný systém sa ovládal hlavne z klávesnice a to pomocou príkazov. Ako dobrá grafická nadstavba nad týmto systémom sa široko používal Norton Commander. Aj Microsoft samozrejme budoval grafickú nadstavbu, ktorá by priblížila používanie počítača bežným ľudom. Na Slovensku sa uplatnil hlavne Microsoft Windows 3.1x.  Šlo však stále len o nadstavbu nad MS-DOSom.

Microsoft To Layoff 18,000

Jedna z budov v sídle Microsoftu v Redmonde (autor: Stephen Brashear/Getty Images)

Zlom nastal v roku 1995, kedy prišiel Microsoft prišiel s operačným systémom Windows 95, ktorý sa už reálne dal považovať za skutočný graficky orientovaný operačný systém a výrobcovia aplikácií začali preň tvoriť svoje produkty. Hlavným ovládacím nástrojom sa stala myš, klávesnica ostala na zadávanie textových vstupov a klávesové skratky. Odvety prišlo mno verzií systému Windows, niektoré boli považované za prepadák – asi najviac Windows Vista. Aktuálna verzia Windows 8 sa tiež nezaobišla bez kritiky, používatelia si nevedeli zvyknúť hlavne na chýbajúce tlačidlo Štart a Windows 8 aplikácie sa v podstate nepresadili. Pripravovaná verzia Windows 10 zatiaľ vyzerá veľmi sľubne, nový šéf Microsoftu priniesol zatiaľ správnu stratégiu. Ide o prepojenie zariadení ako sú notebooky, počítače ale i tablety a smartfóny patriace jednému používateľovi do spoločného ekosystému tak aby mal na každom z nich rovnaké dokumenty a služby.

Microsoft to nie je len Windows, populárny je balík kancelárskych aplikácií Microsoft Office, ale pre Microsoft je životne dôležitá oblasť podnikových systémov a takisto aj hernej konzoly XBox. Na januárovej prezentácii Windows 10 Microsoft ukázal, kde vidí svoju budúcnosť. Je to o virtuálnej realite v súvislosti s okuliarmi Holo Lens.

Microsoft-HoloLens-Skype_nowat

Microsoft Holo Lens sú okuliare, ktoré môžu pomôcť na diaľku pri oprave vodovodu

Pripomeňme, že Microsoft vyrába aj hardvér, jeho myši a klávesnice patrili vždy medzi najlepšie. Rovnako od roku 2012 vstúpil Microsoft aj do oblasti výroby vlastného počítača Surface. Ten sa žiaľ oficiálne na Slovensko nedováža.

Microsoft_Surface3Pro_nowat

Microsoft Surface 3 Pro už nepoužíva operačný systém Windows RT ale úplnú verziu tohto OS

Rovnako existuje aj televízor s dotykovou obrazovkou Surface Hub. Ten má hlavnú funkciu ako nástroj na skupinovú spoluprácu a videli sme ho na viacerých prezentáciách. Pripomeňme ešte aj legendárnu kúpu systému Skype, za ktorú Microsoft zaplatil až 8,5 miliardy USD.

Microsoft_Win10_SurfaceHub_nowat

Televízor Microsoft Surface Hub pri realizácii interaktívneho mítingu

Kam teda smeruje Microsoft? Určite k operačnému systému Windows 10 pre počítače a smartfóny, na to ľudia naozaj netrpezlivo čakajú. Budeme ale vidieť aj posun do oblasti virtuálnej reality, tipujeme, že pribudne aj možnosť platobného systému napr. s využitím hodiniek Microsoft Bend.

Microsoft_Band_BikeDetail_nowat

Inteligentný náramok Microsoft Band pri športovaní

Windows sa dostane aj na inú hardvérovú platformu, než je Intel/AMD. Na predstavení počas WinHEC bežal Windows napr. na počítači Raspebry Pi2 alebo počítači s procesorom Qualcomm

Microsoft_Raspberry-Pi-2-Intel-Board-Dragon-Board_nowat

Prajeme veľa šťastia do ďalších 40 rokov, Microsoft!

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.